Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 23
  • Poslední: 5.11.2018 11:19
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
po 50

už práci neseženete, aspoň ne takovou, která vás uživí. Tam mě tu nelakujte, že je zájem o pracující lidi nad 65 let! Jo, možná ta recepční za minimální plat (teď je to 12 200, myslím, čili asi desítka čistého, přičemž nájem garsonky dělá nejméně tu desítku). Tyhle kecy jsou snad úmyslná provokace, aby nás jedince nad 50 kleplo, a stát nemusel platit podpory v nezaměstnanosti.

Zkuste tu O pejskovi a kočičce.

Dovolím si navrhnout Vám paní redaktorko, abyste si prostudovala jak jsou financovány starobní důchody. Není to až takový problém zjistit pravdu o státním důchodovém systému. Přednášel jsem o tom před rokem na konferenci RELIK 2017 (Reprodukce lidského kapitálu). Přednáška měla název "Sociálně ekonomický audit státního důchodového systému". Stačí zadat adresu: https://slideplayer.cz/slide/13563954/

Pracovat už se nevyplácí

Vypráví se, že za komunistů se nepracovalo, ale kdyby se nepracovalo, komunizmus by se zhroutil za pět let. Lidé především museli být v zaměstnání, a tam záleželo na vedení, co zaměstnancům trpělo. Nevzpomínám, že by dříve v okresním nebo krajském městě během dne mladí lidé plnili obchody, vysedávali v restauracích a zbytečně proháněli se po městech v autech. Včera jsem nevěřil svým očím, v 10 hodin dopoledne nejméně polovina zákazníků v Kauflandu nebyla starší 50 let. Starší generaci zastupují hlavně šedovlasé pokladní. Parkoviště bylo plné tlustých aut.

Po blahobytu vždy přichází bída, tak je to od počátku lidstva. Až neskromní současníci, kterým stačí vydělávat, nikoli pracovat, dopadnou na tvrdou zem a postihne je práce, tak to bude asi moc bolet.

Re: Pracovat už se nevyplácí

Souhlas!

Re: Pracovat už se nevyplácí

Ono záleží hodně na tom, co rozumíte pod pojmem práce. Tady nejde o fyziku, která říká, že práce je přenášení břemene o dané hmotnosti po určité dráze. Existuje i práce duševní a různá jiná.. Např. mám známého, který vymyslel na světě unikátní přístroj, který si nechá vyrábět a sám jej dodává do celého světa. Ten klidně může v "pracovní době" vysedávat kdekoliv, nejen nakupovat v Kauflandu pokud chce. Bezpracný příjem nemá na rozdíl od mnohých např. poslanců (místo smysluplné práce jen žvaní), různých zastupitelů, mluvčích a poradců či novinářských "expertů", nemluvě o členech či zaměstnancích různých neziskových organizací, přisátých na státním rozpočtu (Jan Ruml, jakub Patočka, Pavel gruber a jim podobní).

Re: Pracovat už se nevyplácí

To je ovšem čestná výjimka. Pravidlo je opak

Re: Pracovat už se nevyplácí

Kecy v klecy. Za socíku stejně jako dnes bylo hromada profesí, kde nesedíte celý den u soustruhu, ale jste venku. Anebo odpolední směna, takže kdy chcete nakoupit. A nezapomeňte, že hodně velké množství lidí pracuje dle toho, kdy potřebuje zákazník, který je přes den v kanceláři. To už pochopili v bankách, pojišťovnách, většina živnostníků to má stejně. Takže nemusí celý národ makat od 6 do 14, je to vlastně i nežádoucí z hlediska přetížení dopravních prostředků a komunikací, zbytečné spotřeby energie atd.. Je nutné to co nejvíce rozmělnit. Proto je pořáíd průšvioh ranní špička, která je 7,30-8.00 u škol a po 9 hodině se značně snižuje. Odpoledne je rozvláčnější v čase 15-18. Reálně já pracuju hodně často v noci od cca 2-3 ráno. Přes den mám čas na jiné aktivity.

Re: Pracovat už se nevyplácí

Podobné názory mě nadzvedávají dost ze židle. Že vy něco "nepamatujete", neznamená, že to není, že se to nezměnilo. Opravdu zde platí, dvakrát mysli a pak jednou piš... parafráze na známé přísloví. Váš příspěvek je hloupý.

Dnes lidí hákují na směny. Proto vidíte "mladé" lidi dopoledne, jak se snaží oběhat rodinu a své věci dopoledne, protože odpoledne jdou makat. Dokonce mnozí makají večer, kdy VY spokojeně spíte. Dokonce lidi velmi často dělají dlouhé 12ti hodinové směny. Pak mají zaslouženě i několik dní volna během týdne. A dokonce lidi mají i občas dovolenou a dovolí si během týdne dopoledne užít svůj život.

A proc by meli pracovat dele, kdyz nemusi ?

Treba je bavi prace na zahradce nebo vnoucata. Ja nevim, co je to za debilni trend drzet kazdeho co nejdele v praci. Matky k soustruhum jesne nez prestanou kojit, stari do dolu.

Re: A proc by meli pracovat dele, kdyz nemusi ?

Víte o co jde především, pane Tachoský? O to, aby bylo možno platit armádu úředníků, kteří se zabývají tokem a přesouváním peněz ze státního rozpočtu do důchodového účtu a následně penzistům. Počet těchto úředníků odhaduji na desítku či desítky tisíc. Tyto úředníky je nutno platit. Celý důchodový systém je nesmírně nákladný a je nutno jej udržovat ve funkčním stavu. Zatím, pokud bylo možno ze systému vytahovat peníze, to šlo. Teď však už v systému peníze nejsou a proto se vymýšlejí všelijaké socanské změny, které ovšem nic neřeší, pouze oddalují krach. Těmto změnám se u nás drze říká "reforma", přičemž se zásadně zapomíná na to, že skutečná reforma znamená změnu k lepšímu. Zatím téměř všechny naše "reformy" znamenaly změnu k horšímu, nevyjímaje "reformu" důchodového systému. A o tom to všechno je.

Jak to vidím já.

Česká republika (nikoliv nějaké Česko) problém řeší. Jde o to, jak jej řeší. Zatím jej vždy řešila špatně. Současný důchodový systém, který vymyslel a zavedl kancléř Bismarck fungoval v systému, kdy rodina měla 4-5 dětí a věk dožití byl 56 let. V dnešní době toto již dávno neplatí a jsou jen dvě výchdiska. Buď důchovový systém zrušit bez náhrady a nebo vymyslet systém zcela jiný, úplně nový. Jiné cesty není. Zvyšovat věk odchodu do důchodu nic neřeší, pouze oddaluje krach. Zatím změny v důchodovém systému, navržené různými ničehoneznalými politiky nefungují a podle mne ani fungovat nebudou. Jak říkám, je nutno současný systém zcela zavrhnout a vymyslet jiný.

Jednoduché řešení

Kdyby každý člověk dostával k důchodu určité procento z platu svých dětí, bylo by vystaráno. Lidi by se hned starali o to, aby měli děti a dali jim kvalitní vzdělání. Já mám děti dvě a mezi vrstevníky jsem rarita, dobrá polovina nemá žádné (35 - 40 let).

Re: Jednoduché řešení

Především by si měl každý člověk na svůj důchodový věk finance našetřit. Zodpovědně a sám. Nikoliv s jakýmkoliv zásahen socanského státu. Navrhuji zrušit platby do důchodového státního systému s tím, aby zaměstnavatelé peníze, které do systému posílají přesměrovali tyto přímo svým zaměstnancům. Ti by potom, pokud by se chovali zodpovědně a tyto peníze jen ukládali do bank, měli ve svých 60 letech k dispozici cca 4,5 milionů korun českých. To znamená možný příjem 18 000 Kč měsíčně po dobu 20 let. Kdo dnes má takový důchod? A o tom to všechno je. O socanském státu , socanském pohledu na věci obecné a socanské výchově občanů k socanskému způsobu života. K nezodpovědnému způsobu života.

Re: Jednoduché řešení

Petře, plně s Vámi souhlasím. Jen je tu drobný háček. Drobný. Moje babička zemřela loni ve věku 92 let. Takže zažila prvorepublikové peníze. Přišel hitler a místo 1ku 10 za marku to bylo opačně = 100 x méně. Po válce nebylo nic. Pak znárodnění včetně důchodových fondů a pamatuju, že prateta pak měla důchod v desetikorunách, ukazovala mi před lety vkladní knížku. Pak 1953 měnová reforma, zase z těch peněz nezbylo nic. Do 20/8/1968 byl šilink a koruna +- stejně. Přijely tanky a byl 1 ku skoro třem. V 1989 byla DEM 1 ku 18. Za socíku průměrný dům cca 300 tis Kčs. Pak revoluce, marka až k 27 Kč. Pak 2 roky narovnání cen. Vývoj posledních 25 let si zmapujete lépe, ale ještě v roce 2000 byla mzda cca 10 ti Kč. Ještě před 2 lety jste sehnal brigádníky za 80 Kč na hodinu, Dnes je to reálně za 200 Kč.. Před 20 lety se za milion dal koupit byt v Praze. Dnes ani garsonka. Před 20-10 lety byly průměrně výnosy na pojištění či vkladech do 10% ročně. Předloni se v ČR řešily záporné úroky... Chápete, že

Re: Jednoduché řešení

Mluvil jsem o nejméně vhodném ukládání peněz během ekonomicky aktivního věku. Do bank na účty. Peníze však je možno investovat mnoha různými způsoby lépe. Např. do nemovitostí, do obrazů a starožitností, do zlata, stříbra a drahokamů, do jiných bankovních produktů, akcií, obligací, atd, atd. Při využití těchto způsobů by člověk v 60 letech věku měl mnohem více než 4,5 milionů. Jde o jednu věc. Před kancléřem Bismarckem nikdo žádný důchod neměl a lidé žili spokojeně či nespokojeně jako dnes

Re: Jednoduché řešení

To byste tomu dal! Když zítra zrušíte odvod sociálního pojištění, tak pozítří nedostanou důchodci ani korunu. Vzpomeňte si na pohádku O třech groších. Cestář vydělal tři groše za den. Jeden půjčoval, jeden vracel a z jednoho groše byl živ. Průběžně financované sociální systémy staví na mezigenerační solidaritě. Proto: starobní důchod jsou dividendy z investic do výchovy dětí (definice). Nebo jinak, na svůj starobní důchod můžeme investovat buď výchovou dětí, které ze svého odvodu sociálního pojištění budou financovat náš důchod. Pokud nevychováme děti, musíme si peníze ušetřené na výchově dětí spořit na vlastní důchod. Pokud tak neučiníme (a stát to díky špatně účetně spravovanému státnímu důchodovému systému nepožaduje), budeme jako důchodci žít z odvodů sociálního pojištění cizích dětí. Ten finanční tunel má aktuální velikost 44 miliard korun ročně. Na jednoho bezdětného důchodce se přerozdělí 1 600 000 Kč z dividend rodičů, kteří pracovali a vychovali děti.

Re: Jednoduché řešení

Je to zase trošku složitější. 1 Vícečlenné rodiny nebyly tak časté za posledních 100 let, průměr je opravdu kolem 2 potomků. 2 podmínky rodin s dětmi jsou podstatně zoufalejší, než důchodců, především u samoživitelek/samoživitelů. Tam jsou opravdu skupiny cca 15% rodin, kdy ty děti nemají zaplacené školní obědy, protože prostě na ně nemají a to je katastrofa. 3 systém od druhé světové války se přenastavil, od 1970 je to ještě horší a prakticky uživit rodinu z jednoho platu je nemožné, tak jak chcete mít 3 a více dětí (s normálním rozestupem 3 roky). I když mám kolem sebe rodiny s více dětmi, tak systém je nastaven na klacky pod nohy. A bude to ještě horší. Max výše hypotéky je totiž 9 ročních přijmů a max 40% přijmu můžete dát na splátky. Odečtěte si z průměrné mzdy sumy, které banka automaticky odčítá na každé dítě, manželku a zbude Vám na splátku max 5 tis Kč = hypotéka na cca 2 miliony a k té si ještě musíte dost našetřit. = za 2mio nemáte ani garsonku, Na venkově možná ano, ale zas

Re: Jednoduché řešení

V podstatě s Vámi souhlasím. Jen doplním, že skutečné peklo pro rodiny s dětmi zavedla Klausova vláda prosazením nových daňových a sociálních zákonů převzatých z hromadně vymírajících států EU. Stát rodinám od 1. 1. 1993 sebral peníze na výchovu dětí! Peníze, které si pracující rodiče vydělali. Porodnost jen díky tomu spadla v průběhu 3 let a 9 měsíců o 30 000 novorozenců ročně, resp. koeficient plodnosti spadl o 0,5 dítěte/ženu. Dnes, s časovým odstupem jedné generace máme zdevastovaný pracovní trh a z hospodářské komory řvou po dovozu pracovníků. Poslední číslo které jsem zaznamenal, byl požadavek na dovoz 440 000 pracovníků. Je to tak, jak jsem napsal v článku nazvaném Ministr a dítě: Žádný ekonom neumí řídit stát. Důvod je v podstatě triviální: Ekonom dokáže řídit podnik, do kterého mu stát zajistí pracovníky. Ekonom ale nedovede řídit stát tak, aby těch pracovníků bylo dost i v příští generaci. To je systémová chyba v rozvoji ekonomie a slabé místo všech ekonomů, včetně těch nejús

Re: Jednoduché řešení II

To je systémová chyba v rozvoji ekonomie a slabé místo všech ekonomů, včetně těch nejúspěšnějších, jak jsem si dovolil ukázat na příkladu miliardáře a ministra financí Andreje Babiše.

Struktura profesí u pracujících důchodců

Chtělo by to seznámit se se statistikou, které profese jsou v důchodovém věku nejčastější. Myslím si, že by to mohl být např. vrátný, průvodce, úředník v kanceláři, pokladní, recepční, z vysokoškoláků lékař s výjimkou chirurgických oborů, učitel a profesor, soudce, právník, ekonom, ale i novinář, spisovatel a další umělci. Přesluhují i politici a zastupitelé na všech úrovních. Horší je to asi s pracujícími důchodci tam, kde se jedná o fyzicky namáhavou a manuální nebo řemeslnou práci a také u ozbrojených sil. Takových povolání je ale většina.

Re: Struktura profesí u pracujících důchodců

U ozbrojených složek ze zákona povinně odcházíte v 65let i kdyby jste nebyl v důchodu a měl skvělou fyzičku a byl nejlepší na světě. Dále můžete pracovat pouze jako občanský zaměstnanec a pak se náročnost dalšího působení podobá všemu, co jste vyjmenoval... Recepční, vrátný, úředník, skladník atd atd.

Proč já odešel do důchodu?

No protože naši skvělí zákonodárci mi zákonem vlastně nařídili abych během čtyř let absolvoval alespoň bakalářské studium když mi bylo třiapadesát jinak ztratím pracovní pozici do které jsem se propracovával dvacet pět let a vykonával jí let sedm. Ty čtyři roky jsem ještě pracoval a potom odešel. Se zajištěním, které jsem měl, jsem si sedm let platil pojištění ze svého a nikde nepracoval abych odešel do důchodu první den co to šlo. Dnešní doba která preferuje vzdělání i mimo obor oproti dlouholeté praxi v určitém pracovním zařazení pro mě byla silně demotivační.

Re: Proč já odešel do důchodu?

Demotivujici dnesni doba je dobre slovni spojeni, to jste vymyslel sam ?