Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 10
  • Poslední: 12.6.2018 10:52
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Éra neoliberalismu Evropě nepřinesla nic dobrého

Občané to pocítili a levice s liberály nyní prohrávají volby. Cestou vpřed je postoj a chování konzervativců a lidovců.

Re: Éra neoliberalismu Evropě nepřinesla nic dobrého

Podle Vás je cestou vpřed zisk méně než 5% hlasů voličů?

Jak to vidím já.

Ono v podstatě jde stále o jedno a totéž. Na jedné straně existuje demokracie jako politický systém, definovaný již svým názvem, vycházejícím z podstaty pojmu demos kratos - vláda občanů. Na straně druhé existuje nemálo systémů, které se demokracie jen nazývají, přičemž jsou té vládě občanů značně vzdáleny. Vzdáleny až tak daleko, že sám pojem demoktacie značně pokřivují. Pod pojmem "vláda občanů" je nutno rozumět vládu jejich většinové vůle, přičemž jakákoliv menšina se musí oné vůli většiny dobrovolně podřizovat a ctít ji. Pokud jakýkoliv politický systém ( i liberální demokracie) toto neobsahuje a neuznává, systém, který povyšuje práva menšiny nad vůli většiny, przní samu demokracii jako takovou. Takových systémů je dnes plná Evropa, dokonce sama Evropská unie. Evropská unie je tvořena státy s různými politickými systémy, z nichž ani jeden nelze nazvat skutečnou demokracií. Jde povětšinou o vlády nikoliv občanů, jejich většinové vůle, ale o vlády menšin, vlády politických stran, vlády samozv

Re: Jak to vidím já.

samozvaných elit. Tyto všechny mají jedno společné. Jsou nadřazovány nad vůli většiny, dokonce

až tak, že se nebezpečně blíží anarchii. Tomuto všemu nebezpečně

napomáhá další jedno společné. Společné s jedinou výjimkou - GB. Volební

systémy, tvořené zásadou poměrného zstoupení. Systémy, nikde pořádně

nefungující, které předjímají a vyžadují handlování povolebních koalic.

Koalic, které vesměs nevydrží ani jedno volební období a rozpadajíse.

Zákonitě. Nejsou totiž vytvořeny na základě shody programů, ale

vyhandlovány systémem "něco za něco". Takovéto systémy však efektivně

fungovat nemohou.

Re: Jak to vidím já.

Vaše chápání demokracie má velmi blízko k demokratickému centralismu jak ho viděl VIL.To se asi nebude líbit.

PS. Evropská unie vyzvala ukrajinského prezident Porošenka aby se zúčastnil v Kyjevě průvodu LGBT a dal tak najevo že správně chápe evropské hodnoty. Na Ukrajině!!!

Re: Jak to vidím já.

Aspoň se vidí, kdo vládne EU a co to jsou Evropské hodnoty.

Re: Jak to vidím já.

Demokracii chápu jen jako vládu občanů (nikoliv jakýchkoliv jejich spolků - politických stran, občanských hnutí). Jak to viděl Vladimír Iljič nevím a ani mně to nezajímá. Jako vzor zastupitelské demokracie vidím jen Švýcarsko, ev. ještě Lichtenštejnsko. Tam mají občané skutečně ve svých rukou všechny zásadní věci. V těchto zásadních věcech, které se týkají všech občanů tito rozhodují v referendech a všeobčanských hlasováních (není to totéž), jejichž výsledky jsou obecně závazné. U nás nerozhodují občané o ničem, moci zákonodárná, výkonná a soudní jsou pod přímým vlivem politických stran a hnutí. Ty jsou sice občany voleny, jejich zástupci v moci zákonodárné však nejsou a ani být nemohou. Volby jsou nesvobodné, poněvadž je občanům zákony diktováno jak musí volit a dokonce koho musí volit(politické strany a hnutí). nesmí volit své zástupce (poslance) napříč politickým spektrem a pod. Průvody, které vynucují výrazně menšinová "práva"nenormálních lidských jedinců mne nezajímají.

Poslanci nejsou celá EU ani ČR

P. S.: Je velký rozdíl mezi tím, když někoho vyzve Evropská unie jako organizace, a když někoho vyzve skupina jejích poslanců. Podle zpráv se stalo to druhé, ne to první. V Evropském parlamentu sedí různí pánové a dámy a někteří z nich asi nemají všech pět pohromadě, stejně jako v tom českém.

S takovou bychom se pak v novinách mohli kvůli výrokům některých našich poslanců dočíst, že "Česká republika popírá holokaust". Je to samozřejmě nesmysl.

Re: Jak to vidím já.

No, názor pana Čecha je dost zjednodušující, ale rozumím mu. Podsouvat mu však demokratický centralizmus s jedinou ideologií, reprezentovanou jedinou stranou, je pitomost. Doporučuji, abyste se trochu více seznámil s šíleným leninismem, případně marxizmem, pak pochopíte, že s demokracií to nemá nic společného.

Re: Jak to vidím já.

Pane Klusáku, byla to samozřejmě jen nadsázka. Ona i ta demokracie ve Švýcarsku má své hranice, které v také nadsázce říkám bankovní diktatura na kterou se žádná referenda nikdy konat nebudou, taková tichá vláda peněz ze které má prostý občan výhody ale musí držet ústa, jinak dopadne jako Ransdorf.