Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 3
  • Poslední: 16.3.2018 15:30
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Z rozhodnutí vlády

se staly ze statisíců šťastných majitelů eternitových střech a podobných libůstek téměř kriminální živly. Tady především mělo po rozhodnutí A následovat i rozhodnutí B o pomoci s likvidací tohoto materiálu. Nedělám si vůbec iluze, kde ho většina skončí, kdo z běžných majitelů má na zaplacení nově požadovaných bezpečnostních požadavků?

V době výstavby přece nikdo nemohl ani tušit, co se v budoucnu bude dít.

Tažení proti azbestu je podstatně delší

Co já pamatuji, tak proti azbestu se začalo "bojovat" v Československu již někdy v polovině osmdesátých let. Tehdy se v Hranici na Moravě začala zavádět výroba cementotřískových desek, které měly a postupně také nahrazovaly azbestocementové desky. Při zavádění výroby se vedla řada diskusí ohledně škodlivosti azbestu i neškodlivosti jeho náhrady. Tehdejší závěry byly:

- škodí především volná azbestová vlákna. Ta vznikají při opracování azbestu. Pokud už je jednou deska ve stavební konstrukci, nejlépe v uzavřené stavební konstrukci, což byla drtivá většina aplikací, tak je škodlivost azbestu nulová.

- v dřevostavbách se azbestocementové desky, nebo spíš destičky, používaly jako podložka pod elektrické vypínače, elektrické zásuvky apod. Aby se dosáhlo právě onoho "uzavření" konstrukce, tak se tyto destičky natíraly. Ano, tady bylo použití azbestu skutečně problematické.

- ohledně zpracování desek se většina shodla na tom, že "azbest ničím nenahradíš". Azbestocementové desky bylo zakázáno řezat, a

Re: Tažení proti azbestu je podstatně delší

mohly so pouze stříhat, což se provádělo na běžných strojních nůžkách.

- cementotřískové desky se nemohly stříhat, neměly dostatečnou pružnost, a mohly se pouze řezat, což bylo doprovázeno značnou prašností - tedy rovněž ne nic zcela zdravého. Vyžadovalo to výkonné odsávání, záležitost ne zcela běžná a u ručního nářadí tehdejší doby naprosto se nevyskytující.

Takže za mně:

Pokud je azbest v konstrukci použit, je vnitřní součástí sendvičové konstrukce, tak nevidím důvod proč hned plašit a blbnout na kvadrát.

Pokud se přistoupí k rekonstrukci stavby v níž je azbest použit, tak ten by měly likvidovat jen a pouze lidé, kteří si jsou rizik s azbestem vědomi a podle toho se tak i chovají.