Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 10
  • Poslední: 16.3.2018 21:46
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
MŠMT LŽE

Ministerstvo školství lže - možná nikoliv záměrně, ale lže. Nejspíš proto, že nikdo na školství není sběhlý ve finančním řízení.

Je to prapodivné, ale ve školství se (zhruba řečeno) nemusí vytvářet odpisy, resp. fond reprodukce, takže NIKDO v rámci studií udržitelnosti center nepožadoval prokázání schopnosti reprodukce investiční majetku. Takže například IT4I v Ostravě = 1,8 miliardy Kč investovalo miliardu do IT technologií, což by normálně vedená firma měla za cca 4 roky obnovit. Ostravská univerzita si ovšem prostředky na reprodukci této investice, ve výši cca 250 mega/ročně nevytváří. Postupuje podle zcela nesmyslné vyhlášky, která, ve svém důsledku, znamená fatální ohrožení všech center.

Ale zjevně to nikomu nevadí.

Re: MŠMT LŽE

Fond rozvoje investičního majetku univerzity vytvářejí. Jeho využívání se ale řídí nikoliv potřebami firmy, ale mechanismem, kterému se říká "tragédie obecní pastviny".

Každý výzkumník se snaží na svou práci získávat prostředky z grantů. Ty bývají jak investiční, tak neinvestiční. Vědci, kteří získávají investiční granty, většinou nebývají titíž, kteří mají hodně studentů a přinášejí peníze z hlavní činnosti. Ti druzí mají ale hlavní slovo v akademických senátech. Takže na jedné straně vědci stále shánějí peníze na přístroje a na druhé straně se z odpisů opravují koleje, staví se menzy a posluchárny pro stále větší počty studentů oborů jako rekreologie a pedagogika volného času. Tak se došlo do situace, že univerzita by všechny prostředky, které přišly, dala do fondu oprav, a ještě by byla účetně ve ztrátě.

Zpočátku se to řešilo tak, že univerzity měly absurdně dlouhé odpisové plány a oprašovaly se i dávno neaktuální přístroje. Pak už ani toto nevycházelo a MŠMT muselo univerzitám um

Re: MŠMT LŽE

umožnit nevytvářet celý odpisový fond (fond rozvoje investičního majetku). Řešením by jistě bylo, aby si univerzity musely všechny investiční přístroje kupovat z vytvořeného fondu. To by vedlo k rychlému zániku většiny přírodovědných a technických oborů.

Re: MŠMT LŽE

Jako bývalý představitel MŠMT ukázkově dokladujete, jak tomu ani Vy, ani ministerstvo. nerozumíte - a navíc do toho "nefinančně" mícháte vnitřní politikaření akademických senátů - tedy věci účetně nesouvisející.

NENÍ pravda, a Vy to víte, že univerzity vytvářejí Fond reprodukce investičního majetku - ten se vytváří POUZE pro investiční majetek pořízení z vlastních prostředků, což je zanedbatelná část skutečných finančně krytých odpisů. Důvod je jasný, namísto normálního finančního řízení musí univerzita/rektor "s čepicí v ruce" prosit ministerstvo o investiční prostředky - a to rozhoduje v podstatě dle vlastní libovůle.

Kdysi v Brně na nějaké konferenci pořádané dnešním poslance vystupoval vrcholový představitel university Oxford - a řekl důležitou větu: Univerzita NENÍ firma - ale jako firma MUSÍ být řízena.

Tragédie je, že politikaření senátorů (univezitních) nyní ohrožuje draze vybudované centra - a řada z nich MUSÍ padnout, protože nebudou mít na obnovu vybavení. EQD

Re: MŠMT LŽE

To vy naopak dokazujete, že o vývoji univerzitního hospodaření nic nevíte. Já jsem funkcionařil v zodpovědných funkcích na univerzitě - ředitel ústavu - od roku 2000 do roku 20011 a už předtím (od 1996) jsem fakticky zastupoval vedoucího velkého grantu. A vím moc dobře, že do roku 2004 se odepisovaly i přístroje nakoupené z dotací. Změna přišla až z výzkumnými záměry a geneze byla taková, jakou popisuji. Protože by všechny prostředky ze záměrů padly na odpisy.

Podsouvat ministerským úředníkům nějaké zvrhlé úmysly je superblbost. Ujišťuji Vás, že kdyby nemuseli rozdělovat univerzitám finance, s radostí by se toho vzdali. MŠMT není prezídium AV, které si myslí, že ví, co a jak se má zkoumat.

Univerzita nemůže hospodařit jako firma, univerzita je veřejná instituce. Pokud bude vnitřně řízena odborářskou demokracií, bude podléhat zákonům obecní pastviny.

Re: MŠMT LŽE

Osobními útoky svoji neznalost neubráníte. Jsem si jist, že o financování univerzit toho vím dost. Odpisy majetku pořízeného z dotací BYLY a JSOU fiktivní = finančně nekryté - zkuste "doma" požádat kvestorku, aby Vás poučila.

V době, o které hovoříte platila vyhláška 505/2002 - dnes novelizovaná.

Vaše vlastní věta: "Protože by všechny prostředky ze záměrů padly na odpisy." ... Vás ostatně usvědčuje. Jinými slovy říkáte - neplníme Fond reprodukce - protože na to nemáme - čili "po nás potopa".

To, že tragedií univerzit jsou akademické senáty je věc jiná - politická, protože NIKDO, ani Vy, jako ministr, neměl odvahu do toho "šlápnout".

Re: MŠMT LŽE

No právě, že je novelizovaná... O podfinancování vysokých škole se nepřu, je ale spjato s přijímáním vysokých počtů studentů a nízkou kvalitou.

Naše fakulta FRIM vytváří i z něj čerpá a čerpá občas i z centrálního FRIMu. Ovšem nikoliv na přístroje, na ty je peněz víc než dost z projektů. Jak vidím vývoj na odboru podpory OP MŠMT, nejspíš i hodně bude. Třeba i na nové počítače pro IT4Innovation zbyde.

Fakulta, která má na konci měsíce sotva na výplaty a zaplacení telefonů, samozřejmě dělá co může, aby FRIM vytvářet nemusela. A to je realita mnoha humanitních fakult, které žijí z normativu 28000/studenta ročně.

Vyčítat mi/nám, že jsme jako vláda v demisi, převážně bez parlamentu, nebyli legislativně inciativní, vyžaduje dost kreativní myšlení.

Článek o ničem

Nějak jsem nepochopil smysl článku - přehled center, dostupný na mnoha dalších webech, bez sebemenší analýzy.

Přitom každému, kdo se jen trochu vyzná ve financích je zřejmé, že centra - od samého počátku - nebyla postavena jako ufinancovatelná. Na tento problém bylo "zaděláno" již v samotných projektech - nikdo nepočítal s reprodukcí investičního majetku - a což je horší - NIKDO to od předkladatelů nepožadoval.

Re: Článek o ničem

Ve skutečnosti je to ještě horší: Přestože počet vědců stoupá, personální kapacita dělat vědu klesá. Máme staré i nové vědecké infrastruktury, ale počet studentů středních škol klesá a klesá i jejich zájem dělat výzkum. Už na začátku největší talenty odcházejí jinam než do přírodovědných oborů, a i ti, kdo je nakonec vystudují, mají mnoho lépe placených, ba i odborně zajímavějších, možností.

Nejsme v tom sami. Jak trefně upozornil profesor Slavíček zde https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/nazory-a-komentare/veda-a-pravidla-jejiho-rizeni-ii , již v 60. letech minulého století se říkalo, že při současném tempu nárůstu počtu vědců za čas bude více vědců než lidí. Nová centra vzniknou, musí se naplnit a přislíbit zásadní přínosy pro lidstvo.

Řešením pro ČR by bylo na úkor infrastruktur nových zavřít ty staré. A přesunout tam peníze. I tak bude věda v nich dělaná relativně mnohem horší, než ta z 60. let minulého století. Zato protitulovanost a propublikovanost národa vzroste a v žebří

Re: Článek o ničem

v žebříčcích OECD budeme stoupat.