Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 22
  • Poslední: 2.12.2017 0:01
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Vážený pane Schneidře

v poslední době mám pocit, že začínáte opět hrát jako profesionál zpravodajské hry mezi amatéry a nebo jste zhloupnul jako Páleník a Kovanda. Začalo to ideovým procitnutím někdy před třemi lety , pokračovalo nesmyslnou hádkou u Kapala a pokračuje to tady s Chadalíkem. Co se s Vámi děje pane Schneidře. Nebo se z České pozice stává nástroj bezstrukturního řízení na druhé úrovni? ČP čtou převážně amatéři.

Re: Vážený pane Schneidře

Co kdybyste místo trapných pokusů urážet napsal alespoň jeden jediný argument, jestli by tedy něco takového umožnila vaše neskonalá moudrost?

Re: Vážený pane Schneidře

Pokud jsem se Vás pane Schneidře dotknul omlouvám se, to nebylo cílem. Příběh pana Chadalíka píšete konspiračním naznačovacím stylem, co tím sledujete? jaké poselství má pro dnešek? Máme podle Vás zakládat partyzánské buňky proti lživému mainstreamu? Podívejte se na Slavíka jak se chovají umělci. Bratranec mého táty si hrál v 52 také na hrdinu a byl Gottwaldem popraven/podívejte se do seznamu popravených/. Nikomu to nepomohlo přineslo to jen utrpení mnoha lidem. Buďto víte fakta o j misi Chadalíka, pokud to nebyla mise byl to zkratkovitý čin, možná využitelný k propagandě což dneska děláte. Proč se vracel? V 68 byl svět pevně rozdělen a USA nehodlalo hnout prstem. Jediný význam dnes má odhalování zcestné filosofie Bruselu a zcela neopodstatnělé nenávisti k Rusku. Nenávistí k Rusku nemůže západ nahradit svoji intelektuální zvrhlost podporou LGBT, třetí pohlaví, multikulturalismus, inkluze.

Re: Vážený pane Schneidře

Uvádím známá fakta a možná vysvětlení. Jaké poselství má pro dnešek? Mnoho toho je. Že se má člověk chovat podle svého svědomí, jako chlap - a že není nic neobvyklého, když zůstanete sám, a neustojíte to úplně tak, jak byste si představoval. Ale ta pozitiva silně převažují. Napsal jsem to v celé šíři, a zdůraznil to důležité. Je to lidský příběh, nikoliv ideologie. A je tam cosi skrytého, ten vlastní účel cesty, a my se snažíme oslovit pamětníky, jestli ještě žijí - třeba by nám mohli pomoci se dostat dál. To je celé. Já nic nezakrývám, ten příběh sám je takový.

Re: Vážený pane Schneidře

Nejzajímavější na tom je že pan Chadalík nebyl po návratu okamžitě zatčen a souzen pro velezradu. V té době jsem byl na ZVS a kontráši nám tím neustále vyhrožovali.

Re: Vážený pane Schneidře

A proč by měl být souzen pro velezradu, když letěl za členy vlády?

Re: Vážený pane Schneidře

Nerozumím Vám pane Schneidře? Copak lampasák mohl bez povolení přeletět hranice do SRN?

Re: Vážený pane Schneidře

A to je vlastizrada? Vždyť byl souzen za nedovolené opuštění republiky, neuposlechnutí rozkazu a svévolné vzdálení se od útvaru! A to všechno bylo právem shledáno věcně nedůležitými porušeními zákona, proto dostal z formálních důvodů podmínku. Všichni brali v úvahu intenci jeho konání. Ale vlastizrada? Kde na to berete důvody? Vždyť odletěl za členy naší vlády!!! Letěl je informovat o vlastizradě, neboť nechápal, jak to někdo mohl "odmávat", podobně jako v roce 1938!

Re: Vážený pane Schneidře

Pan Cerman má pravdu. Toto byla od důstojníka z povolání velezrada a sazba měla být úplně jiná. Velmi mírný rozsudek mohl odpovídat jedině tomu, že naletěl. Ztráta důstojnické hodnosti nebyla trestem, ale ztrátou důvěry.

Re: Vážený pane Schneidře

Nemáte pravdu, a ani ji mít nemůžete. Copak je podstatou trestného činu velezrady? A copak vám říká subjektivní stránka trestného činu? Dokažte něco z toho! Tvrdit bez důkazů můžete něco sto, dvěstě, třista let, jak říká plukovník von Zillergut. Na pocity se nehraje. Povšimněte si, že ani v té nejostřejší normalizaci mu velezradu nezkoušeli přišít. Vy jste ostřejší než nejostřejší normalizátoři! Vy byste tomu dali!

Význam epizody?

Máte naprostou pravdu. Ale na druhou píšete naprostou pitomost. Platí pořekadlo, že pokud neznáme minulost, budeme muset opakovat chyby svých předků.

Re: Význam epizody?

Chyba, to mělo být pod těmi hřbitovy.

Re: Význam epizody?

Kecy v klecy Co víte o 68? Tak nás poučte. Chadalík vezl tajnou zprávu Brežněva presidentu Johnsonovi , že.

Jaký význam má tato epizoda pro současnost?

Hřbitovy jsou plné zbytečných hrdinů.

Re: Jaký význam má tato epizoda pro současnost?

Řekl bych, že význam má veliký, protože žádné hrdinství není zbytečné, pokud nejde jen o samolibý a samoúčelný čin (Mašínové: zde je navíc mnoho sporných momentů). Chovat se statečně, a volit mezi poslušností rozkazu a přísaze, jsou-li v rozporu (jistěže šlo o posouzení subjektivní), to je podstata odpovědného jednání, svědčícího o osobní integritě Chadalíkově. Proto si myslím, že je dobře o tom mluvit, a nenechat se znechutit žvásty o tom, co kde na tom příběhu kdo považuje za vadu na kráse. Až udělá něco takového on, možná se bude na věci dívat trochu jinak. Hrdinové bez poskvrnky jsou jen v ideologii a propagandě. Toto je skutečný příběh skutečného člověka, bez přikrašlování. Proto si myslím, že je velmi podstatné o tom mluvit.

Re: Jaký význam má tato epizoda pro současnost?

Dobrý den pane Schneidře, děkuji za odpověď. Rok 68 jsem zažil jako mladík a uvědomoval jsem si moc dobře když ten ruský voják si mě prohlížel přes hledí kulometu na OT. Bylo by dobré kdyby hrdinství pana Chadalíka inspirovalo naše politiky v odporu proti výmyslům Bruselu a proti islamizaci. Myslíte že někoho inspiruje?

Vypadá to docela věrohodně, ale jen do onoho porozumění. Tímto okamžikem je jasné, že celá záležitost má další aspekty, které se v článku neuvádějí.

Re:

Nevím, jen odhaduji, na co narážíte. Neznámé aspekty bychom rádi odhalili. Že však Chadalík, postupně opouštěn svým okolím (byť se ho zpočátku jeho kolegové vojáci vehementně zastali a někteří za to byli též persekvováni), důsledky toho stupňujícího se tlaku zcela neustál, to není předmětem tohoto článku a na věci samotné to nic nemění (nadto ani není jisté, zda pouze cosi podepsal, či zda někomu reálně uškodil). Vypovídá to více o okolí, o druhých, o společnosti, o době. Chadalík byl partyzán, který skutečně bojoval, a letec, který podnikl tuto misi, při níž mohl být sestřelen. To je podstata věci. Kvůli případným narážkám novodobých "statečných kádrováků" jsme tu zmínku o přetěžkých důsledcích jeho činu radši zmínili, abychom předešli nějakým hloupým a škodolibým atakům. Ale znovu - ať soudí, kdo byl v podobné situaci.

Re:

Trochu šířeji. Před mnoha lety jsem si uvědomil jisté nesrovnalosti, které se mi po dlouhé době začaly rovnat. Nakonec se přede mnou odkryl více než fantastický příběh - ale jenom ta intenzívní část studia trvala zhruba 8 let. Zvláště z počátku jsem měl ohromné problémy vůbec nějaké informace najít, musel jsem porovnávat, konstruovat a hledat, co zapadá a co ne. Tento příběh je totiž zaházen ohromnou hromadou špíny, která fakticky blokuje rozumné informace. Musel jsem si zpracovat celou metodiku pro ocenění informací a během této doby se mi dosti slušně vyostřil cit pro to, co možné je a co by se za informacemi mohlo skrývat.

Takže konkrétně v tomto případě a s uvedenými informacemi (upřímně řečeno, toto jsou pouze nějaké subjektivní informace nejspíše z jediného - rodinného zdroje, kdy nemusí být pravda až příliš mnoho uvedeného) vidím zhruba 3 možnosti: 1) tajný úkol, který z nějakého důvodu "spadnul pod stůl" možná proto, že se jednalo o něčí partyzánštinu, 2) vlastní rozhodnutí, nebo 3) skok na šp

Re:

Grrr... půlka se ztratila.

3) skok na špek.

Ale během svého studia jsem se setkal se spoustou nesmírně špinavých případů vyvolaných zvláštními službami USA a pokud čtu cosi o "porozumění" z jejich strany mám vážný pocit, že tady něco nehraje. Ostatně ten chlap byl důstojník z povolání a ne úplně nejnižší šajba, ten dobře věděl, že vlastizrady se dopustil již jen tím přeletem do NSR. Kromě toho vykládat cosi o tom, že nepověděl všechno... To že je

podplukovník? Nebo byl pod vobraz? Na co střízlivý myslí, to má opilý na

jazyku? Při tom všem dopadl více, než slušně.

Mám podobný příběh, ze stejné doby. Tam se také "komunistická zvůle" zachovala více, než mírně, ačkoliv bylo dost důvodů pro výrazně tvrdší postup. Ale tato špinavost právě pocházela z výšeuvedeného zdroje a orgány činné v trestním řízení to braly jako "skok na špek".

Re:

Píšete naprosto nesrozumitelně, snad tomu rozumíte aspoň vy.

Snažíte se něco napsat o tomto příběhu, nebo co?

Jak se mohl dopustit vlastizrady, když se chtěl nabídnout exilové vládě okupované vlasti? Važte slova, člověče!

To se Beneš a spol. také dopustili vlastizrady, i kpt. Moravec, když odletěli do exilu?

Uvědomte si, že mluvíme o prvních hodinách okupace, nikoli letech.

Vaše pokusy urážet jsou nanejvýš hloupé.

Re:

Vrchním velitelem byl Ludvík Svoboda.