Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 2
  • Poslední: 2.11.2017 12:25
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Reformy

No, já jsem přesvědčen, na základě pozorování a rozhovorů s řadou lidí různých profesí, věku, vzdělání..., že lidé jsou především alergičtí na slovo "reforma".

Zkuste popřemýšlet nad tím, zda náhodou není zprofanováno věcně, nadužíváno z hlediska četnosti výskytu a zejména nad jeho významem. Slovo reforma totiž znamená "návrat k původním formám". A tady je otázka jakým - hodláme se vracet v penzích před Bismarka, ve školství k Marii Terezii...?

Oni si všichni ti reformátoři - politici, bankéři, pojišťováci - valí svoje kuličy, přemýšlí nad tím, co by zprivatizovali a vůbec nevnímají, jak moc stačili za 25 let lidi nas..t. Výsledkem je to, co popisuje pan Čech - lidi chtějí reformu - ale ta pro tyhle nenažrané šíbry může skončit velmi, velmi špatně.

Re: Reformy

Souhlasím s Vámi. Pojem reforma ovšem neznamená návrat k původním normám. Reforma znamená "nápravu, zlepšení, přetvoření"a nebo, lépe, všechno toto dohromady. Vezmete-li si kteroukoliv "reformu", které u nás byly provedeny, jednalo se pouze o to přetvoření. Nikoliv ovšem zlepšení či nápravu. Ve většině případů provedené "reformy" leda tak zmršily původní stav ke stavu ještě horšímu. Je jedno, zda se jedná o reformu školství, zdravotnictví, daňového systému či práva. Nový systém s jedinou výjimkou (systém politický) byl v ž d y horší než ten původní. I ten politický systém byl však zmršen způsobem "chytré horákyně". Ani nahá, ani oblečená, ani rozcuchaná, ani učesaná, ani ryba, ani rak, ani demokracie, ani socialismus, ani anarchie. Vždy něco mezi tím, co nestojí za nic. Typicky české.