Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 36
  • Poslední: 5.10.2017 19:57
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Krásná ukázka...

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/soud-uzavrel-valku-pedagogu-na-vse-vyhozeni-rebelujiciho-pro/r~b502ac2ea91c11e7a7000025900fea04/

"Jedním z těch, kdo dostali výpověď, byl i profesor Josef Šíma, kterému vedení školy vytklo 11 prohřešků." Vedením školy se rozumí NHF VŠE, kde pan profesor učil na jaký úvazek? A zároveň "... je již osmým rokem rektorem Cevro Institutu, kde také učí hospodářskou politiku". Tudíž " koncem listopadu 2013 nepřišel na výuku a místo sebe na ni poslal svého doktoranda."

Jak typické....

Jakou Evropu má vlastně na mysli titulek?

Ve Francii jsou dva

typy vysokých škol - univerzity a grandes écoles, jako je třeba Sciences Po.

Univerzity jsou velmi chudé a studenti nedělají přijímací zkoušky, takže se na

ně dostane úplně každý. Kvůli tomu máme příliš mnoho studentů a příliš mnoho

těch, kteří nejsou připravení na takové studium. A my profesoři tím trpíme,

protože je všechny musíme učit i přesto, že mnoho z nich na to nemá. Kvalita

klesá, jsme přehlcení, nemáme peníze a už roky čekáme na reformu. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/olivier-beaud-rozhovor-francie-vyjimecny-stav-macron-terorismus-p9o-/zahranicni.aspx?c=A170915_150939_zahranicni_kha

Francie to tedy zjevně nebude, v Anglii se na všech VŠ platí školné, což české VVŠ odmítají, takže to také ta správná Evropa nebude... Je to těžké se pořád někam dobývat a s někým srovnávat, když je cílem obvykle jen najít důvody, jak co nejvíce podojit stát, aniž bychom mu na oplátku poskytovali odpovídající službu. 40 % Bc. studentů neukončí úspěšně studium a nikoho to nezajímá, učitelé z X.LF se

Re: Jakou Evropu má vlastně na mysli titulek?

České VVŠ se nejvíce podobají těm francouzským. Což je dáno velikostí CNRS a dalších státních výzkumných institucí, které jsou politicky ještě silnější než naše Akademie věd a jsou silné i v resortním výzkumu. Ti lidé prostě na univerzitách scházejí. I na Max Planckově společnosti nám říkali, že se teď snaží stavět ústavy uvnitř univerzitních kampusů, aby byla zachována komunikace. Prostě správný model je profesor s tenure a s občasnými administrativními povinnostmi uvnitř univerzity, kterou vede sbor profesorů. Bylo to tak po staletí.

Vedle toho mohou existovat instituce praktického terciárního vzdělávání.

tvrda prace v Rijadu

https://pbs.twimg.com/media/DJxhvARXoAAuLDk.jpg:large

... kupceni s afiliacemi v podani Univerzity krale Sauda v Rijadu. Nekdo touzi po bodech do kafemlejnku, nekdo chce asi stoupat univerzitnim zebrickem.

Re: tvrda prace v Rijadu

Předloni jsem dostal pozvánku na zasedání AAAS, kde jsem byl členem jako odběratel Science. Polovina prezentujících měla druhou afiliaci KAST - King Abdullah University of Science and Technology. Jenže když se nevzpamatujeme na naší straně, to jest když se všichni nerozhodneme dělat věcně co nejsprávnější vědu a věcně nejsprávněji učit, tak tohle bude standard. Ostatně spíše už je.

Pojďme do toho, ať už to bude univerzita Akademie věd nebo spojení ČVUT, VŠCHT, VŠE a VŠZ, možná též spojení brněnských vysokých škol a ústavů do jedné CEITEC university. Je na to potřeba zákon, jinak se to neudělá. Všechny ostatní alternativy vidím jako ztracené.

Chce to mít na to politickou stranu. Piráti?

Re: tvrda prace v Rijadu

Ano. už mne skoro měli. Pak přišla nabídka na společnou kandidátku se Starosty po jejích rozchodu lidovci.. To jsem zatím nevydýchal.

Souhlas s I Newtonem.

Reaguji souhlasně na I.Nwetona- nedavné bububu,že Praha nebude mít územní plán bylo dost pokrytecké, skutečným nevyřčeným cílem IPR je schválení pražského ÚPn skuteščně oddálit na maximum, aktuálně se v kalných vodách permanentních změn ÚPn (mimochodem šéf výboru rozvoje v ZHMP je Slezák, v r.89 mlátička z Národní) loví výborně. Problém je, že většina týmu "Metropolitního plánu" - prof ČVUT Koucký zvládající profesorování i permanentně sklouzávající Metropolitní a jeho fraucimor sličných dívek sotva školnímu mléku odrostlých, svému guru oddaných, je produktem ČVUT architektury- urbanismu pp Jehlíka, Plose, Hniličky...pologramotné doktorandy tamtéž, celý ten šedý tým ČVUT stojící za IPR dostává obávám se, již poněkud totalitní charakter.

Máme zde tedy kýžené propojení vysoké školy a praxe, výsledkem rozvoj města připomínající Chicago dob Al Capone.Vraždit se zatím nemusí, insiderů není tolik aby si vjížděli do vlasů.

košatost rozkošatěná

Studoval jsem na Erasmus, byla světově léta v druhé padesátce (v jakém ratingu nevím, bylo mi to jedno) která měla všeho všudy 2 (dvě !) fakulty: .ekonomii a medicínu. Nevím, ale není Vámi zmíněná rozkošatěnost včetně fakult poněkud skurilních důvodem relativně slušného umístění KU vedené předlistopadovým kovaným svazákem Zimou který když mluví, je pozoruhodnou studnicí frází a floskulí ?

Akademické prostředí

No, nevím, jak v Bruneji, na Malajské technické univerzitě v Perlis byl rektor zároveň brigádní generál malajské armády, Nevím, jestli toto je to správné akademické prostředí ke srovnávání.

U nás by úplně stačilo, kdyby se ČVUT zase pěkně sloučilo s VŠCHT, VŠE a VŠZ, hned bychom měli vysokou školu v první 200. Kdyby se k tomu ještě připojily všechny technické ústavy (deklarativně zakladněvýzkumové) AV, možná by byli i výše. Kdyby se pak na každý "tradiční" obor vybíral státní profesor mezinárodním výběrem a z těchto profesorů se vybíral rektor, možná by se dostali i do první stovky. Jen studentů by byla třetina, ostatní by mohli studovat různé regionální a soukromé školy.

Dalekosáhlé články srovnávající naší situaci se školami zemí s neomezeným rozpočtem a s absencí studu při prosazování byrokratických parametrů nemá smysl ani číst. Srovnávejte s ETH a co se dozvíte např. 50% profesorů se obsazuje headhuntingem, profesoři mají definitivu atd.

Re: Akademické prostředí

... poznamka na okraj ... ten headhunting v pripade O. Voinneta vedl k necemu, co vypada jako bizarni ochrana investic, kde po prusvihu s falsovanim vysledku, ktery explicitne popsala i relativne pratelsky naklonena eticka komise, ETH prohlasilo, ze podle jejich etickych standardu to zas takovy problem neni ... coz ale nijak neohrozuje pozici ETH na cele evropskeho peletonu.

https://forbetterscience.com/tag/olivier-voinnet/

Re: Akademické prostředí

Koukal jsem kolik dostal cen a kolik high level komisí ho posuzovalo. To je další podpora mého tvrzení, že peer review žádnou garancí kvality nepřináší. Neboli pokud chceme financovat alespoň technicky správný výzkum, nemá smysl se honit za nepredátorskými časopisy a už vůbec ne za impakt faktory. Jediné, co má cenu posuzovat, je technická správnost provedení (včetně zpracováni a vyhodnocení dat) a aktuálnost použitých metod.

Tesat do kamene

Obrovský rozdíl je i v kvalitě řízení profesionálním

managementem firem a „samosprávně zvolenými“ funkcionáři fakult a

univerzit, kteří si peníze nemusejí vydělat – dostanou je od státu,

který jako sponzor už nemá příliš co mluvit do „samosprávného“ fungování

těchto škol.

Tzv. samosprávnost "veřejných " vysokých škol je fakticky další specifickou privatizací po česku. "Kluci, co spolu mluví" obsadili místa v "pseudomanagementu" a rozhodují o tom, kdo na škole bude a nebude a ZEJMÉNA o tom, kdo si kolik lízne z peněz, které stát MUSÍ těmto školám posílat. A stát (vláda) posílá a posílá, protože zbuntovat pár desítek studentů k mediálně vděčné akci typu "házení melounů" je velmi snadné.

Však také J.M. nynější rektor UK řval jak tur, když se asi před deseti lety objevila nesmělá myšlenka vrátit se k funkčním místům profesorů a zejména upravit způsob jmenování rektorů a jejich odpovědnosti.

Na konferenci o aplikaci novely VŠ zákona byla minulý týden prezentována velmi dovedná konstruk

Souhlas s názorem

že doživotní jmenování docenty a profesory je jednou z příčin upadající kvality českého vysokého školství. O tom, že kvalita universit i jejich absolventů upadá, čest vyjímkám z řad studentů, se není nutno přít, neb o tom svědčí mnoho důkazů.

Nechápu proč není funkce profesora vázaná na funkční místo v hierarchii university a profesoři se musí dočkat svého milostivého jmenování gosudarem prezidentem , místo aby je jmenoval rektor při nástupu do funkce.

Re: Souhlas s názorem

Nevím přesně, ale myslím, že to bylo i navrhováno. Bohužel to narazilo na tvrdý odpor zejména ze strany vysokých škol a univerzit. Argumentem bylo, pokud se nemýlím, že to tu nemá tradici

Re: Souhlas s názorem

Co má a nemá tradici blíže např. zde https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/profesori-svoboda-vedeckeho-badani-zdenek-nejedly-a-konference-rektoru. Rektoři si ani neráčili udělat právní rozbor problrmatiky.

Re: Souhlas s názorem

http://jinepravo.blogspot.cz/2012/01/jiri-nantl-co-s-habilitacemi.html

Re: Souhlas s názorem

Z toho jsem čerpal. A především z rešerše ministerských právníků.

Vykon ceskych univerzit je treba posuzovat s uvazenim jejich rozpoctu. Cesky stat plati univerzitam za studenty bidne, ne kazdy obor ma prilezitost ziskat prostredky zakazkami pro prumysl. Na FEL CVUT jsme na tom dobre, ale i tak jen obtizne lakame zahranicni ucitele. Habilitacni prace zverejnujeme, cleny vedecke rady a akademicke funkcionare vybirame z profesoru evropske urovne. Nelibi se mi neadresne hazeni spiny na ceske vysoke skoly. Take se mi ledacos nelibi, ale v kritice jsem konkretni.

A ke pomluvam WoS: muze autor uvest nejaky nekvalitni casopis, ktery by byl indexovany WoS a nebyl indexovany Scopusem? Ve svem oboru takovy neznam.

To je lež jako věž

"Cesky stat plati univerzitam za studenty bidne"

Jestliže budu srovnávat tzv. příspěvek na studenta na VVŠ se školným vybíraným soukromými VŠ, tak jde o srovnatelné částky. Z nich SVŠ zajišťují výuku, investují do objektů/prostor, tvoří zisk a v jisté míře financují vědu. Na investice do budov atd., stejně jako vědu dostávají VVŠ peníze ze státního rozpočtu zvlášť (stejně jako SVŠ získávají nějaké prostředky na vědu za body z RIV)..

A abych předešel další zbytečné diskusi na téma kvalita vzdělávání - jestliže množiny akademicých pracovníků VVŠ a SVŠ se z nějakých 80 % prolínají (ve všech kategoriích, přičemž u profesorů je to téměř 100 %), pak tvrzení, že výuka na SVŠ je "nekvalitní" musí být lež nebo ukázka morálních kvalit příslušných učitelů...

Re: To je lež jako věž

Teď jsem se urazil. :-)

Navíc to není ani zdaleka potřeba. Existuje řada výzkumných profesorů, kteří dělají jen výzkum a v rozumném rozsahu učí.

Za svou osobu bych dovedl docela rozumně vybrat obory, které by stát měl financovat. Myslím, že kdyby se udělal nezávislý průzkum - tedy aby se skutečně neznali a nevěděli o sobě - mezi 1000 lidmi z mezinárodní akademické sféry a 1000 lidmi z praxe - kulturní i průmyslové (ne managementu), tak by se docela dobře shodli. Tyhle věci lidstvo kupodivu docela umí. A takové obory financovat, zbytek nechat soukromým VŠ.

Re: To je lež jako věž

Nemáte se proč urážet :-).

Rozdělení univerzit či jinak strukturovaných pracovišť na výzkumné a výukové se mluvilo už před 20 lety. Lobby těch průměrných a podprůměrných tomu úspěšně brání a bránit bude i nadále. S tím výběrem máte pravdu, i když si nejsem jist, jak a zda by se vůbec takový panel vybral. Oni by si to odboráři ze senátů již pohlídali, aby v tom měli své jisté.

S poslední větou naprostý souhlas - i z hlediska odpovědnosti studentů. když není vůle zavést alespoň nějaké školné na VVŠ, tak je poslat na soukromé. Aby si rozmysleli pořádně, co a proč chtějí studovat-

Re: To je lež jako věž

Vybírat by musel prezident... V tom je jeho historická role.

Po pravdě, na začátku mi utekl Nantl a ministerstvo bylo proti mně a rozhádané. Než jsem se zorientoval, bylo na delší diskuse s prezidentem pozdě. Navíc rektory štval permanentně proti mně Grubhoffer. Kdybych byl začal hned na začátku, možná jsme nová zákon o profesorech měli. Nebo nějakou "prezidentskou radu", která by jich pustila 20 z 80 a se zbytkem by se soudila. Mea culpa...

Podobně pokud jde o obory.

Re: To je lež jako věž

Která soukromá VŠ v České republice má nějaké relevantní vědecké výstupy?

Re: To je lež jako věž

Zkuste definovat "relevantní vědecký výstup". Nesmysl už vzhledem k diskusi na téma WoS a Scopus... A už sám o sobě je výraz "VŠ má relevantní vědecké výstupy" prostě nesmysl. Výstupy má vědec či tým vědců. Nakonec, seriózní grantové agentury už to pochopily dávno a dávají granty konkrétním lidem. Ale to je zase na jinou diskusi.

A psát např. o hetrogenním molochu UK, že má nějaké seriozní vědecké výstupy je nonsens. Akorát rozbujelé univerzitní a fakultní struktury ukusují z těch peněz na vědu. Stačí se podívat na zbytnění počtu prorektorů za časů J(eho) M(ilosti).

Re: To je lež jako věž

Pošlete mi mail, chtěl bych si vámi popovídat. DS

Re: To je lež jako věž

Dobrý den. Můj e-mail je isaac.newton@seznam.cz.

Nerad bych se tady představoval veřejně. Jsme v "Česku" a "akademickém prostředí", kde není důležité co se říká, ale kdo to říká. Protože když dojdou argumety, tak je nejlepší cesta dehonestovat mluvčího. Užil už jsem si to s kademiky na vlastní kůži více než dost.

Takže si s Vámi rád popovídám po mailu nebo klidně někde u kávy :-).

Re: To je lež jako věž

JJ Štys a třeba Machula ponesou svou kůži na trh a ostatní akademici budou za bukem čekat, co se z toho vyvine.

Ono to souvisí s mým tvrzením, že základním cílem českého vědce není dělat co nejlepší vědu, ale hlavně se nestěhovat z domova a když už, tak jedině do Prahy.

Ve skutečnosti jsou čeští akademici se svou situací spokojeni a mají, co si zaslouží.

Re: To je lež jako věž

A kdo jiný, pane profesore, než profesoři :-). Alespoň někteří.

Nebo snad asáci třesoucí se strachy, aby, když po létech snažení nasbírají potřebné čárky, jim někdo nezměnil kritéria nebo neposadil do habilitační komise nepřítele jejich vedoucího a oni si mohli celé mnohaleté snažení strčit za klobouk?

Od té doby, kdy Kopicová prosadila do zákona profesory a docenty jako garanty oborů, pochopila určitá skupina lidí, že jim nabídla doživotní rentu - šance, o které mohli v devadesátých letech, kdy si rozdávali v některých oborech tituly za čtyři novinové články, jen snít. Takže dnes sedí ve vědeckých radách a rozhodují o tom, komu dají a komu ne (takový T. Ježek by mohl vyprávět, jak probíhalo jednání VR ohledně jeho profesury - a není zdaleka sám) a doktorandi za ně učí a publikují (dotyční se nechávají připsat jako spoluautoři výměnou za podporu při profesním růstu i přidělování grantů).

Všichni to vědí, ale jak píšete - ono jim to vlastně vyhovuje.

A kapři si rybník nevypustí, takže přiblížen

Re: To je lež jako věž

Změnou za Dr. Kopicové získali profesoři a docenti alespoň nějaké postavení na vysokých školách - a novým vysokoškolským zákonem ho zas ztratili. V komisích to tak fungovalo vždy a byl to jeden z důvodů, proč nedošlo ke sloučení VŠ a AV - protože by doktoři věd začínali jako asistenti a museli dělat habilitace a profesury před těmi, před nimiž na AV utekli.

Do nějaké, a rostoucí (viz zdejší příspěvky Petra Svobody), míry jsou tato negativa prakticky všude na světě, a byla už v roce 1992, kdy jsem vyrazil vědecký rozum brát. A čím výše na žebříčku, tím více tohoto chování, protože žebříčky tuto korupci podporují (vyžaduji).

Jestli se asáci bojí, že něco ztratí, za plat prodavačky v Lidlu, pak jim věru není moc pomoci. Proč se motáte na UK, když všude jinde je lepší práce, férovější prostředí, víc peněz apod. Co vám na tom vyhovuje? My jsme opakovaně vypisovali výběrová řízení a nikdo se nehlásil. Mám říct dobře vám tak? ... Nechce se mi, protože bych si připadal jako na schůzi, kde svo

Re: To je lež jako věž

svolávající vynadá přítomným, že ti ostatní nepřišli.