Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 24
  • Poslední: 18.9.2017 9:54
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Blokovat mohou

Nordstram II nepůjde přes Ukrajinu, ani Polsko. Pokud je ve vztazích se západními státy demokracie, pak by neměly USA nutit ostatní státy západní Evropy nakupovat dražší americký plyn. Pokud chce Polsko postavit svou ekonomiku na dražších kapalném břidlicovém plynu u USA, je to jeho volby. Německo takto rozhodně neuvažuje.

Hádanka

Pane Ludvíku a jednoduchá hádanka pro vas na úrovni základní školy: Co na těchto vašich větách nehraje nebo tam je špatně? “Jednodušeji řečeno, Německo, Rakousko, Francie a Itálie mají výrazně levnější plyn než Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko.” Nebo: “Plyn z nového plynovodu Nord Stream II by tekl přes území České republiky do Německa, Rakouska a Itálie.”

Na našem území je to plynovod Gazela.

OPAL je na německém území a vlastní ho z 80% Wingas - dceřinka Wintershallu a Gazpromu.

Americký LNG je "konkurenceschopný" jen pokud

konkurenci odrovná neekonomickými metodami.

Rusko by mělo kývnout na polské vychloubání, že se bez jeho plynu obejde, vzít Polsko za slovo a počkat, jak americké soukromé firmy Polsku zvednou ceny. Ne USA - soukromé firmy, na něž nemá americká vláda gebíry, totiž vlastní jak plyn, tak infrastrukturu pro jeho dopravu.

Re: Americký LNG je "konkurenceschopný" jen pokud

Nejlepším lékem je hlad a chlad,Pšonci to brzy poznají,stejně jako banderovci,ti už melou z posledního.

Je na tom dost pravdy

Polsko se nyní snaží omezit plnou závislost na dodávce plynu z Ruska. Proto byla podepsaná dohoda s Norskem, které je ochotno dodávat svůj plyn do Polska a skrze Polsko i na Ukrajinu. Rovněž Dánsko se k tomuto připojilo a poskytuje pomoc při stavbě plynovodu z Norska do Polska. Ukrajina by se tímto také vyvázala se závislosti na Rusku.

Re: Je na tom dost pravdy

Pane Rečku, zásoby norského zemního plynu nejsou bezedné. Právě kvůli zemnímu plynu nevstoupilo Norsko do EU. Navíc teď ruské tankery začaly severní cestou dopravovat norský zkapalněný plyn do Japonska. Takže Norsko prostě jen diverzifikuje své odběratele a to se nemluví o tom co to bude Polsko a Ukrajinu stát. Bude to hodně drahá nezávislost, která se jen promítne do snížení polské konkurenceschopnosti. Mezi námi, on i ten norský plyn, který se dodával k nám byl v reálu ruský.

Re: Je na tom dost pravdy

A pročpak se Polsko "nevyváže" zcela ze závislosti na ruských dodávkách? Že by ani norský (stále zdražující) ani katarský a americký LPG nestíhaly nahradit víc než třetinu polské spotřeby?

A Ukrajina už je přece - aspoň dle výkřiků tamní věrchušky - zcela nezávislá na ruském plynu. Pravda, je nezávislá na ruském plynu z Ruska, platí ho francouzským firmám. S pařičnou marží. Všichni jsou spokojeni - Gazprom dpstane peníze od Francouzů, Francouzi si ukrajinské placení pojistili tím, že Ukrajina je ani neuvidí, jdou rovnou na fancouzský účet, Porošenko může šťavnit jak vymanil Ukrajinu ze závislosti na Zlém Rusku - a spotřenitelům můžou být ceny šumák, stejně jsou u ta vysoko, že za plyn nikdo neplatí...

Jenom je zvlášrní, že ta nezávislá Ukrajina tak ječí, když má přijít o tranzitní poplatky od Ruska - japa si to vysvětlujete?

To je pitomý článek, nic víc se nedá říci

Protiruské sankce vyhovují nejvíce USA a Evropským zemím, zejména středoevropským, přinášejí miliardové ztráty. T.zv. "Majdan", vyprovokovaný tajnými službami USA, se stal příčinou totálního rozvratu Ukrajiny, občanské války na Donbasu i toho, že Ukrajina přišla o poplatky za pronájem Krymu. Nord Stream má zbavit závislost Evropy na nepředvídatelnosti ukrajinské vlády a jejích loutkovodičů a rovněž tak i na libovůli amerických ropných společností. Plán na dovoz plynu s USA jen už tak nestabilní energetickou situaci zhorší a ještě dál rozkolísá bezpečnostní situaci ohroženou jednak migrační krizi a jednak vojenskými experimenty NATO na Ukrajině a v "Pobaltí".

Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Evropa se nepoucila a opet se dostava pod kontrolu Ruska. To by se mohlo opet vymstit. S Ruskem je lepsi zustat na distanc.

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Pane Moravče, můžete jít příkladem. Prostě přestaňte používat všechno co souvisí s dovozem z Ruska. Plyn, ropné výrobky, el. proud z jádra a používejte jen americké zdroje.

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

pane Křivane, zběžně jsem pročetl tuto diskusi a tak mě napadá.........nechcete zmizet do Vámi milovaného ruska?

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Pane V.Václave 053, máte taky nějaký názor, nebo jenom zběžně pročítáte? Věcný argument bych ocenil, ale nejspíš kde nic není...

Také mohu doporučit, nechcete se držet mé rady panu M. a přestat používat vše co nějak s Ruskem souvisí a potom tu teprve dělat mravokárce?

Můj bohuželskorojmenovec by v tom případě

mohl jedině vykřikovat do světlíku, což by se mu asi nelíbilo...

Ne že bychom my ostatní o něco přišli...

Komu to prospívá ?

Vždy když se někde rozpoutá občanská válka, tak bychom si měli položit otáku, komu to prospívá. Čí je to zájem.

Zablokovat provoz plynovodů vedoucích přes Ukrajinu je zájem Ruska nebo USA ?

Bez občanské války na Ukrajině by dovoz zkapalněného plynu z USA nikdy nebyl konkurencechpný. A teď vidíme, že USA ještě potřebují zablokovat další plynovody z východu. Naši občané by si měli nachystat na na topení vyšší sumy !

Pokud jde o Ukrajnu, tak nevím , proč by nás měl dojímat její osud. Vůdci umělého slepence, jako je je Ukrajna, musí zacházet s velkými národnostními menšinami v rukavičkách. A to současní Kyjevští vůdci zanedbali, mírně řečeno, když poslali na vzbouřence dělostřelectvo a letectvo.

Re: Komu to prospívá ?

Presne tak. To cele zapada do strategie USA, Rusko dostat na kolena, Putin pryc a nastolit vladu, podobne te za Jelzina. Umoznit pristup zapadnich korporaci na uzemi a nenasyceny trh Ruska. Nekonecne nerostne bohatstvi tohoto nejvetsiho statu na svete a Putin nad tim vsim drzi ochranou ruku proti cizim "kapitalistum". Z nasi male Ceske republiky odchazi rocne 300 miliard zisku zahranicnim investorum. A to jsme zeme ve ktere je nerostne bohatstvi po skrovnu. Tedy jen z nasich rukou. Tet si predstavme jake vynosy se daji ocekavat v pripade nastoledi zapadniho demokratickeho systemu v Putinove Rusku. Byznis ohne Ende.

Takhle to vidí v Polsku.

http://kresy.pl/wydarzenia/waszczykowski-dla-ria-novosti-amerykanski-gaz-jest-znaczaco-drozszy-od-rosyjskiego/

Re: Takhle to vidí v Polsku.

takhle to nevidi Polaci, ale takhle to vidi ruske Ria Novosti.

Re: Takhle to vidí v Polsku.

Pane Moravče, když myslíte.

https://en.wikipedia.org/wiki/Witold_Waszczykowski

Re: Takhle to vidí v Polsku.

Vy jste se vůbec neobtěžoval nejen přečíst si ten odkaz, ale ani zjistit, KDO to říká.

Hlavně že žvaníte - a "politicky to vidíte"...

Opal?

Kdo vlastni plynovod Opal na ceskem uzemi? Pokud to jsou rusaci tak samozrejme maji dostat penize za to ze tam proudi plyn.

Re: Opal?

Pokud ho doopravdy vlastni gazprom, tak ktery rusky agent to umoznil? Kazdy stat si hlida svou suverenitu, jen v Cesku mame vsude ruske kolaboranty.

Re: Opal?

Pane Moravče, a jak by jste oznámkoval sebe, když těm ostatním kreslíte oslí uši?

Re: Opal?

Plynovod OPAL na českém území není. Mezi obcema Olberhau (Sasko) a Brandov (ČR) je předávací stanice na plynovod GAZELA., který provozuje společnost NET4GAS s.r.o. (dceřina společnost německé RWE).

OPAL na německé straně vlastní podle německé Wikipedie W & G Transport Holding GmbH (ein mittelbares Tochterunternehmen der Wintershall Holding GmbH und der russischen PAO GAZPROM) mit 80 % und die zur E.ON-Gruppe gehörende Lubmin-Brandov-Gastransport GmbH mit 20 %.