Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 9.9.2017 7:47
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Aktuální otázka.

Neměli by se do toho plést. Mzdy jsou totiž, a nebo mají být, věcí dohody a smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ev. odborů, které zaměstnance zastupují. Zásadně ne státu a jeho orgánů, ani politických stran či hnutí. Neměly by existovat celostátně platné mzdové tabulky učitelů, lékařů a zdravotníků ,hasičů, státních úředníků a pod. Nevidím totiž rozdíl mezi nimi a lidmi, zaměsnanými na podobných pozicích v soukromých firmách. Např. stanovení platů lékařů je věcí každého konkrétního lékaře a jeho zaměstnavatele - příslušnou nemocnicí, se kterou podepsal pracovní smlouvu. Lékař podepsal pracovní smlouvu s nemocnicí, učitel se školou, úředník s ministerstvem, krajským či obecním úřadem a pod. Tito by také měli jejich plat stanovovat s konečnou platností a stát se do takovéhoto vztahu nemá míchat. U nás je to jen pozůstatek reálného socialismu, nic jiného.

Re: Aktuální otázka.

Stát tím, že si osobuje právo stanovovat platy lékařů, hasičů, učitelů a pod si sám na sebe plete bič. V případě nespokojenosti těchto lidí s jejich platy tito vystupují a stávkují proti státu a ne proti svému zaměstnavateli. Kdyby platy takových zaměstnanců stanovoval jejich skutečný zaměstnavatel (škola, nemocnice, krajské, městské a obecní úřady), nemohl by konkrétní zaměstnanec vydírat stávkou a hrozbou stávky stát a stát by také nic podobného neřešil. Jednoduché, ne? Nepochopitelné je to snad jen pro socany, kteří by nejraději stanovovali mzdy i v soukromých firmách a řídili veškeré dění ve státě. To jsme zde již měli 41 let a neosvědčilo se to.

Představme si

Představme si, že jsme australský dělník-odborář. Kdo by nechtěl vyšší mzdu. A teď mi guvernér CB poskytuje důvod: moje "nízká" mzda"eroduje podporu pro rozumnou ekonomickou politiku". Je vám to jasné, odboráři? Ne? Mně také ne. Ale je to od guvernéra hezké. Nekončí náhodou guvernérovi funkce a nechce kandidovat třeba na prezidenta?

Jan Mládek píše, že v české povaze je nevyjednávat o mzdě. Ale kupodivu státní zaměstnanci (třeba učitelstvo) to v povaze nemají. Jaký je rozdíl v povaze státního zaměstnance a nestátního? (Jan Mládek má v povaze občas provokovat.)

Re: Představme si

Jan Mládek je jen socanský hlupák, který si neumí představit, že něco může fungovat bez zásahu státu. Typický socan.