Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 5
  • Poslední: 15.8.2017 9:47
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Audioknihy mam rad.

Jsem z generace predtelevizni, ktera poslouchala kazdou sobotu v radiu cetbu na pokracovani. Bylo nas pet, Pucalkovic Amina, Belohtivek. Proto audioknihy posloucham a posloucham je rad. Zpocatku to byl hlavne trenink pro me kochlearni implantaty, ale posloucham dal, i kdyz se implantaty usadily.

Cizi slova jsou casto problem. Jeden herec/ctenar cte dobre, ma prijemny hlas, pekne se to posloucha. Jak vsak prijde nejake cizi slovo, zpanikari, zadrhne se a pak prekokta ono cizi slovo ci jmeno. Skoda, priprave by meli venovat trochu vic casu.

Nebylo by marne, kdyby si tvurci predem overili, jak se opravdu vyslovuje cizi slovo ci jmeno, zejmena jmeno mesta Chicago.

Počítačem čtené slovo

Ještě bych zmínil fenomén počítačem načtené knihy (program Balabolka)

Na první poslech to zní hrozně a je potřeba si zvyknout. Nicméně, když čtete knížku, tak taky nejde o umělecký přednes a vše si doplňujete až v mozku. Je to asi jako se čtením v cizí, ale známé řeči - prvních pár stránek je děs, ale pak si zvyknete a když si na knížku druhý den vzpomenete, nevíte, zda byla v češtině, slovenštině nebo angličtině.

Balabolka Vám převede elektronickou knihu do řeči a Vy si ji v klidu poslechnete cestou autem, při práci na zahradě nebo během pracovní směny, pokud nemusíte dělat něco náročného.

A nepotřebujete drahého herce nebo ještě dražšího vydavatele.

Re: Počítačem čtené slovo

Ano, program Balabolka znám a používám jej. Ale je to z nouze ctnost a nahrazuje to pouze kvalitní audio knihu a Balabolka je hluboko pod současnými možnostmi, jenže je zadarmo. Existují profesionální, mnohem sofistikovanější programy. A musím Vás poopravit, protože Balabolka převádí elektronický text na audio formát a vše se děje elektronicky, tudíž digitálně. Jinak je také možno tištěný text naskenovat, pak převést do digitální formy a následně do audio formátu. A není to žádný problém. Programů je na internetu dost. Jinak si myslím, a to mám klasické nesmírně knihy rád, že mají odzvoněno. Digitální texty nebo audio knihy mají nesporné výhody. Je to technický pokrok a s tím se nedá nic dělat. A úspora nákladů je nesporná, řeknu-li 70 %, moc se nemýlím. Těch třicet procent může být ale absolutně mnohem víc, než než oněch 100 % při nějakém malém nákladu. Takže srovnávat náklady je trochu nesmyslné, neřekne-li se jak. Audio knihy jsou nejen pro mladé ale i pro starší, třeba i se zrakov

Re: Počítačem čtené slovo

zrakovým handicapem.

Re: Počítačem čtené slovo

V digitální podobě dokážu přečíst kratší texty v rozsahu dvaceti nebo třiceti stran. Nedovedu si představit, jak čtu pětisetstránkový digitální text a mám z toho cosi jako radost. Audioknihám se vyhýbám už jen proto, že moje myšlení je dost silně vázáno na psané slovo. Nemyslím, že mohou audioknihy nahradit knihy psané, je to úplně jiný žánr.