Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 8
  • Poslední: 6.8.2017 11:42
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Nejde o kapitalismus

jako ekonomický systém. Jde o to, kdo ekonomický systém řídí. Tady je jádro problému: náš ekonomický systém řídí ekonomové, tj. lidé jejichž vzdělání je úzce zaměřeno na finance. Zde dávám za pravdu Streeckovi, když varuje před následky, jež přináší finanční systém utržený z řetězu. To přesně charakterizuje následky řízení státu ekonomy, jejichž myšlení má jen dva body zájmu: peníze v podobě čistého zisku a manpower, jejímž prostřednictvím ekonomové zisku dosahují. Pro ekonomy neexistují pojmy dítě, rodina. Stačí se podívat do ekonomických encyklopedií - uvedená hesla tam nenajdete. Výsledek jsem, inspirován Babišem a jeho sloganem o řízení státu jako firmy, shrnul následovně: Žádný ekonom neumí řídit stát. Důvod je v podstatě triviální: Ekonom dokáže řídit podnik, do kterého mu stát zajistí pracovníky. Ekonom ale nedovede řídit stát tak, aby těch pracovníků bylo dost i v příští generaci. To je systémová chyba v rozvoji ekonomie a slabé místo všech ekonomů.

Nejde o kapitalismus II

Streeck si všiml zpomalování tempa ekonomického růstu koncem 60. let. Já jako sociální ekonom tvrdím, že primární příčinou byla nízká porodnost, která spolehlivě snížila vnitřní spotřebu. Nízká porodnost byla ve Spolkové republice Německo nastartována o 10 let dříve (zákon o důchodovém zabezpečení z r. 1957 + následující změny daňového a sociálního systému). Dalším následkem nízké porodnosti, časově posunutým o jednu generaci, byl nedostatek mladých kvalifikovaných pracovníků vstupujících na pracovní trh. Třetím následkem nízké porodnosti je nárůst zadluženosti států. Nová, početně redukovaná generace, nedokáže uspokojit nároky početně silné generace důchodců.

Nápravu stávajícího vývoje může přinést jen kvalitativní změna. Změna, po které mnozí již dlouho volají, rozvoj mezioborových studií. Záleží jen na nás, zda typicky mezioborové disciplíně jakou je sociální ekonomie, bude dána šance na převzetí rozhodujících agend. Agend s přímým vlivem na rozvoj sociálního státu. Jen rozvoj s

Nejde o kapitalismus III

Jen rozvoj sociální ekonomie dává šanci splnit to, co sociologové desítky let slibují a ekonomové svými bezohlednými experimenty na lidech obecně a na rodinách s dětmi zvláště činí ke škodě naší i škodě našich dětí.

Kapitalismus nemame, tak nemuze umirat.

Cokoli v tomto textu oznacuje nasi zapadni civilizaci jako kapitalismus, je falesne, protoze kapitalismus nikde na svete neexistuje, nejblize mu byly Spojene staty v druhe polovine 19.stoleti po obcanske valce a zruseni otroctvi. Od konce 19. stoleti je svet jiz osklivou (a stale osklivejsi a hanebnejsi) smesi socialismu, komunismu, teokracie apod.

Kapitalismus je definovan jako system, kde stat ma jednou funkci: chranit individualni prava. Tzn. pouzivat silu pouze v sebeobrane proti tem, kdo ji pouziji jako prvni. To znamena policie, armada a justice. Nic jineho. Cokoli stat dela jineho, tak poslapava individualni prava. Jiz vice nez sto let je svet zamoren kolektivismem. Tak prosim nemluvte o kapitalismu ci o jakemkoli jeho selhani umirani apod. To jsou vse hole nesmysly. Svet je v neblahem a stale horsim stavu diky statu, ktery zasahuje do vsech sfer lidskych zivotu a nici je. Kapitalismus neumira. Problem je, ze kapitalismus zde neexistuje. Proc, protoze politicky system je vzdy v

Když sociolog píše na téma ekonomie,

je výsledkem vždy blábol.

Re: Když sociolog píše na téma ekonomie,

Dočetl jsem do konce, a pořád nevím, co tím chtěl autor říci. Možná má v něčem pravdu. Jak z toho ven ? Co filosof(sociolog,politolog,analytik) to jiný názor.

Re: Když sociolog píše na téma ekonomie,

je dosaženo stejného účinku, jako když se ekonom hrne do sociálních témat. Je to výsledek stagnace v rozvoji vysokých škol. Ty jsou téměř zcela orientovány na výchovu jednooborových specialistů. Přitom povaha současných problémů, zejména při řízení vyspělé ekonomiky a sociálního státu, vyžaduje mezioborová studia. Jak asi může ekonom řídit agendy, do kterých nevidí ani ze svého výsostného hlediska - z hlediska jejich financování.

Vyhodnotil to jaksi mimoděk A. Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny dne 14. 5. 2014, když řekl: ...„Akceptovali jsme zrušení poplatků ve zdravotnictví – blbě. Akceptovali jsme snížení DPH pro léky - taky asi blbě. Zrušení druhého pilíře – možná taky blbě." Závěr je jasný: Andrej Babiš sám sebe definujete jako úspěšného byznysmena, který by chtěl styl řízení firmy přenést i na stát. Přitom A. Babiš ekonom netuší co z vládních opatření je skutečně špatně, co nikoliv a proč. K tomu mohu dodat: ekonom A. Babiš neumí řídit stát, protože nemá vůbec žádné vědomosti o

II. část Když sociolog píše na téma ekonomie,

K tomu mohu dodat: ekonom A. Babiš neumí řídit stát, protože nemá vůbec žádné vědomosti o 2/3 (!) státního rozpočtu, konkrétně neví nic o finančních tocích pod správou rezortů ministerstev práce a zdravotnictví. Ty jsou řízeny doslova naslepo.