Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 5
  • Poslední: 28.6.2017 10:11
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Saudi

podobně jako kdysi iracký Hussein ( vpád do Kuwaitu ) se cítili podpořeni od US (respektive Donaldem). Donald asi ani nevěděl, že má US v Kataru velkou leteckou základnu. Nevědomost Donalda je normální.

poznámka

At jsou iránci různých názorů, na jednom se shodnou. Po většinu své dlouhé existence, byl Irán dominantní mocností na Středním Východě a musí zase být. Jenže to děsí araby a naráží na turecké zájmy, protože Tutecko má stejné ambice. Kdysi byl za ochrance sunnitských arabů, proti šia Iránu považován Saddámův Irák, který neváhal vést dlouhou 8 letou válku s Iránem, která si vyžádala skoro milion obětí.

Jenže potom co američané sesadili Saddáma a k moci se dostali v Iráku šia podporovaní Iránem a v Syrii má Irán svého souvěrce Assáda, podporovaného iránským Hizbaláhem a dole, Irán jak se zdá v Jemenu vítězí, tak jsou arabová zvláště Saudská Arabie a emiráty v zálivu vyděšeny k smrti.

Irán má velkou naději ovládnou pruh území od Perského zílivu ke Středozemnému Moři. V ceste mu stojí již jen sunnitská IS. a tak je tu dilema IS chce svrhnout vlády v arabských zemích a vyhlásit Kalifát, Jenže jak porazit IS aby s toho neměl prospšch Irán a to území neobsadil ?

Dobře není ani Izraeli, jehož nejvě

Re: poznámka

Dobře není ani Izraeli, jehož největší obava, mít na hranici iránské vojáky se uskutečnila. A až bude mít Irán nukleární zbraně, čemuž se dlouhodobě nedá zabránit, tak nikdo neví jak to dopadne.

Proto tito, když se něco Iránu špatného přihodí, nebo má potíže, tak mu to přejí a pravděpodobně jsou ochotni tyto akce podporovat. i když potajmu.

Vedoucí arabskou sunnitskou zemí proti šia vedených Iránem, by měl být Egypt, jenže ten je oslaben vnitřními rozpory a tak to spadlo na Saudskou Arabii, která je ovšem proti Iránu slabá. I když má slibené zbraně s USA. Jemže zase rusové vyzbrojují Irán. A tak máme osu Moskva, Teherán, Damašek a osu Saudi,Izrael, Jordánsko, Egypt.

Katar to zkoušel hrát na obě strany.

Zřejmě

se nemluví o ruských lodích a letadlech, které do Kataru létají ve zvýšených počtech. Určitě jim nevezou písek

Krize kolem Kataru pomalu končí

Hezky, stručně, srozumitelně napsáno. Díky za to pane Turečku. Z jiného úhlu pohledu pak Katarskou krizi popsla Tereza Spencerová ve svém článku "Krize kolem Kataru pomalu končí, Saúdové prohráli" zde:

.

http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/24373-krize-kolem-kataru-pomalu-koni-saudove-prohrali-

.

a nebo popsla Ilona Švihlíková v pořadu Jak to vidí... zde:

.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3877152