Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 5
  • Poslední: 21.5.2017 11:11
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Všechno je (samozřejmě) jinak.

Údaje z článku platí jen v reálné ekonomice. Bohužel ekonomové, kteří kromě peněz nic jiného nevnímají, dotlačili peníze do pozice, ve které se neměly nikdy ocitnout. Z pouhého směnného platidla (mušliček, bankovek, mincí), udělali komoditu. Tím postavili peníze na roveň obilí, naftě, masu ...a následně začali s takovouto jen virtuální komoditou obchodovat. Proto je potřeba rozlišovat mezi penězi reálnou prací vydělanými (výroba, služby) a tzv. horkými penězi.

Ve finančních derivátech banky obchodují denně přes tři biliony dolarů (3 020 000 000 000 $). Přitom k prosperitě světového obchodu je dostačující denní obrat plateb třicet miliard dolarů (30 000 000 000 $). To znamená, že banky obchodují stokrát více virtuálních peněz, než je skutečný obrat světového obchodu. Uvedený údaj jistě postačí k vysvětlení, proč jsem použil termín „horké peníze“. Vedle rychlosti obratu takovýchto digitalizovaných peněz je potřeba uvést také druhý ukazatel a tím je jejich objem.

Když se podíváme na celkový obj

Re: Všechno je (samozřejmě) jinak II.

Když se podíváme na celkový objem "produktů" zvaných finanční deriváty, je to částka nejméně ve výši 600 bilionů dolarů (podle různých odhadů 600 biliónů až 1 500 bilionů dolarů). Uvedená částka řádově desetkrát převyšuje roční světový hrubý produkt, tedy hodnotu zboží a služeb, které se vyrobily za rok na planetě Zemi ( (K. Pohlhammer Lauterbachová 2013). Nebo jinak řečeno, bankéři mohou okamžitě skoupit celou světovou produkci, kterou lidstvo vyprodukuje v příštích 10 letech ...za virtuální peníze, které sami vyčarovali z ničeho.

To je uplna blbost

maximalne tak podpori sedou ekonomiku

Hotovost je hotovost

"Hotovost není nezbytná. Jde to i bez ní"

.

Ale jen do té doby, než někdo vytáhne internetový kablík ze zásuvky na nějakém klíčovém místě nebo nějaká skupina pár bank hackne nebo jim zašifruje disky. A i kdyby se veškeré obchodování zastavilo jen na pár hodin, tak bych ten problém nechtěl vidět. Miliony lidí si najednou nemohou koupit zboží ani služby nemohou používat veřejnou dopravu a pokud by byly hacknuti i mobilní operátoři a lidé by se nemohli nikam dovolat, tak nastane velký průšvih.

Jde hlavně o to, aby si peníze lidé nestrkali do slamníku,

ale byly pěkně pod kontrolou nějaké banky. Ostatně, pokud peníze nebudou, vrátíme se ke směnnému obchodu. Co na to MMF?