Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 11
  • Poslední: 15.5.2017 16:14
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Gender a jazyk

V rozhovoru zaznělo něco velmi důležitého: Česká společnost je proti tématizaci genderu, aniž ví, co to je. Přitom jde o základní znalosti - něco jako přírodní zákony, které nám vysvětlují, PROČ určité věci fungují tak, jak fungují, a co s tím případně dělat, když nejsme spokojeni. Se znalostmi o genderových vztazích dokonce lépe rozumíme, proč a jak dochází k partnerským nedorozuměním, a umíme si lépe zařídit harmonický partnerský život. To, že muži mají výhodnější startovní podmínky a okolnosti kariéry, se odráží také v jazyce. Generické maskulinum je vlastně gramatikalizovaná hierarchie pohlaví: Někdo řekne například, že si vezme právníka a míní tím právníka jako instituci. Ale v případě, že se mužský rod shoduje s biologickým rodem právníka, tak mnoha lidem připadá, že právník je jaksi důstojnější než právnička. A další... O tom se můžeme velmi dlouho bavit :-)

Re: Gender a jazyk

Paní Valdrová, možná máte i návod jak pomocí přírodních zákonů a současných genderových vztazích, zachránit tuhle civilizaci od vymření. Uznáte, že 1,25 dítěte na ženu je dost tristní výsledek pro tak bohatou společnost za kterou se považuje ta naše. Nebo považujete konec téhle civilizace za samozřejmost?

Re: Gender a jazyk

Pane Křivane, a čí si myslíte, že je vina, že ženy mají tak málo dětí? Nastavení trhu práce na bezdětné (8 hodin práce nelze sladit s péčí o dítě), sociální podmínky (závislost žen na výdělku muže), nezájem mnoha zaměstnavatelů o pracovnice ve věku matek a neochota zaměstnávat je po mateřské, nižší platy žen, nevymahatelnost alimentů, chybějící školky a jesle atd. atd.

Jakápak sociologie? Sociopatologie!

Sociologie ve světě od šedesátých let minulého století jednoznačně zaspala vývoj (Květinové děti), resp. zmítala se a zmítá se i nadále ve slepé uličce, do které ji přivedl zejména neobratně uchopený pojem sociálního kapitálu v 80. letech minulého století. Sociologie praktikovaná ve vyspělých zemích měla správně a výstižně nazývat sociopatologie. Sociologie se v těchto zemích nezabývá společností prosperující, ale společností rychle zanikající. Proto činnost sociologů v takové společnosti je možno plně srovnat s činností patologů. Ano, patologů, jejichž činnost je na detailní úrovni naprosto stejná, jako činnost sociologů na úrovni celospolečenské. Přirovnání odpovídá i v rovině časové. Patolog ve svém mikrokosmu pitevny operuje časově s desítkami hodin. Sociolog ve svém společenském makrokosmu operuje s desítkami let. Výsledek je stejně tristní ať již pro jednotlivce v případě prvním, tak pro společnost, resp. národ v případě druhém. Podotýkám v tzv. sociálně vyspělých státech! V setr

Re: Jakápak sociologie? Sociopatologie! II

V setrvání sociologie v dosavadní pasivní úloze při tvorbě sociálních reforem se skrývá nejen nebezpečí zániku sociálního státu ale i nebezpečí zániku sociologie. V neposlední řadě se jedná také o nebezpečí zániku sociálně orientovaných politických stran. Stát s chybějícím sociálním systémem žádné sociology ani sociálně orientované politiky nepotřebuje.

Ještě že tak.

Díky bohu, že patriarchát pokračuje - bohužel však díky řádění sluníčkářských femi a LGBT pošuků již jen s odřenýma ušima. Si představte ten bordel být tu vláda hormonálně zdivočelých ženských jako třeba ve Švédsku. V touze po něčem lepším než jsou zvadlé čudlíky tamních, díky vládě žen degenerujících mužů, už Švédsko zamořily islámskými nájezdníky.

A to samé kouká autorce z očí - z každého nejmíň deset.

Re: Ještě že tak.

Pane Malečku, vy máte nějakou frustraci a ženy pokládáte za zvláštní druh, kterému nerozumíte a snad se žen i bojíte. (Nebo ten svůj výkřik nemyslíte vážně?) V každém případě pro vás platí to, co bylo řečeno v článku - poinformujte se o genderu a pak se přihlaste znouv, ale ne dřív, prosím.

Re: Ještě že tak.

Pane Malečku, vy máte nějakou frustraci a ženy pokládáte za zvláštní druh, kterému nerozumíte a snad se žen i bojíte. (Nebo ten svůj výkřik nemyslíte vážně?) V každém případě pro vás platí to, co bylo řečeno v článku - poinformujte se o genderu a pak se přihlaste znovu, ale ne dřív, prosím.

Hm, ...

... esli, voni, Gibas, nemaj ftáka samici???

:-)))

Re: Hm, ...

Jaroslave, ty bonmoty se učíte od Zemana? Co takhle vyjádřit se k věci?

Od normalizace se nezměnily zlatokopky ani systém

spravedlnosti mezi otcem a matkou.Stále není jasně dané že děti vdaných žen musí mít jasně daného otce a jestli otcem není manžel,pak manžel nesmí mít povinnost živit k*urwu a její kukaččí dítě.Dobrovolně může,ale povinně ne.Soudní násilí proti bezbranným otcům už je tak neúnosné že snad ani nejde mít děti z lásky zplozené....

https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . .