Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 15
  • Poslední: 3.4.2017 15:42
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
U autora jde o modelový příklad toho,

kam jeho vlastní myšlení i nás všechny zavlekla sociologie a ekonomie. Současná sociologie dítě jako plnohodnotný sociální subjekt nevidí. Sociologové vnímají narození dítěte jako sociální událost a místo dítěte vidí jen objekt sociální péče. Výsledkem je budování policie č. 2 zaměřené na rodiny s dětmi. Ekonomie, resp. ekonomové nemají dítě ve svém portfoliu. Ekonomové jsou schopni vnímat až vysokoškolského studenta a to pouze z hlediska nákladů na jeho studium. Díky tomu ekonomové nevnímají situaci PRACUJÍCÍCH RODIČŮ vychovávajících děti v rodině. Výsledkem je fakt, že i po zvýšení uznaných nákladů u druhého dítěte na 17 004 Kč ročně, ministerstvo financí nadměrně zdaní rodinu se dvěma dětmi ve výši 50 000 Kč ročně. Autor ani netuší proč má naše civilizace málo dětí. V tom je základní kámen úrazu nejen uvedených profesí, ale bohužel celé společnosti. Položím sociologovi a ekonomovi v jedné osobě otázku: Jak by definoval starobní důchody z I. důchodového pilíře?

Děkuji

Hezky napsané zamyšlení.

Zbytečná moudra.

K čemu je trvalý růst, když natalita právě v zemích s největším růstem trvale klesá..

Re: Zbytečná moudra.

Trvalý růst znamená nikdy nekončící růst. Nic na světě netrvá věčně se zpívá v jedné písničce a to je jediná velká pravda. V rámci delšího časového cyklu dokonce zcela vymírají živočišné druhy, které planetu ovládaly miliony let. O jaké trvalosti růstu čehokoliv zde chce někdo mluvit. Dějiny lidského druhu (homo sapiens sapiens) se počítají na desítky tisíc let. Kam chtějí lidé neustále růst? Ke svému zániku, jako druhu? Trvám na svém názoru, že trvalý a neustálý růst čehokoliv je hloupost, na kterou ten, kdo ji hlásá, nutně nakonec doplatí.

Re: Zbytečná moudra.

Nemám pocit, že bychom si protiřečili.

Samé nesmysly!

Pan Hlaváček zde píše samé nesmysly. Navíc si odporuje. Podle jeho definice v tom smyslu, že nedostatek je něco čeho vzhledem ke svým potřebám nemáme dost, žijeme v obecném nedostatku. Je totiž otázkou, co je to to, co potřebujeme. Potřeba každého člověka je totiž jiná. Společnost má ve svých genech zakódován růst bez konce? To je už naprostý nesmysl. Za prvé, společnost žádné geny nemá, geny má jednotlivý člověk a za druhé nic a nikdy nemůže neustále růst. Dnešní ideologie, založená na právě neustálém růstu čehokoliv je nebezpečná a zcela nesmyslná. Ekonomika na tomto postavená se musí každopádně jednou zhroutit. Kdy to nastane je jen otázkou času. Čím později lidé procitnou a přestanou poslouchat ekonomické hazardéry, tím hůře pro ně. Procitnutí může totiž být i katastrofální.

Re: Samé nesmysly!

Hlaváček sice píše nesmysl, ale vy taky. To jste si vycucal z kterýho prstu, že lidi nakupují a spotřebovávají protože poslouchají "ekonomické hazardéry"? Lidi konzumují protože chtějí a mohou. Jestli něco musí nutně skončit katastrofou, tak nikoli ekonomický růst demokratické, liberální společnosti ale snahy společnost a ekonomiku regulovat a centrálně řídit. Historie to jasně dokazuje. A pokud se budou nadále vyskytovat magoři jako marx, lenin, stalin, mao, nebo dnes putin, mugabe, kaddáfí, chávez a další, a ta hloupější část populace jim bude stále sedat na let, tak pouze tehdy se bude historie katastrofických zhroucení společnosti opakovat. V opačném případě se nemáme čeho bát.

K článku. Nesmyslné v tomto článku jsou dvě věci. Za prvé, nekonečno je fyzikální pojem. Neexistuje nekonečná nabídka ani nekonečné nároky. Byť je samozřejmě nabídka v určitých oblastech hodně široká, zcela určitě není nekonečná. V jiných oblastech je nabídka zase hodně úzká. Zkusili jste už někdy vypsat veř

Re: Samé nesmysly!

Nevím, kde jste si přečetl, že proč a jak lidé nakupují a spotřebovávají. Já jsem to rozhodně nepsal. Jinak v dalším máte dozajista velkou část pravdy, ikdyž v případě Kaddáfího bych byl poněkud opatrnější. Byl to sice diktátor, ale dokázal z feudálního státu vybudovat jeden z nejbohatších států Afriky. Občané Libye měli mnohem větší sociální zázemía těšili se mnohem větším sociální výdobytkům než občané naši.Jinak mám jen jednu otázku. O jaké (kde se vyskytuje) liberální demokratické společnosti hovoříte? Pokud nebudu uvažovat případ Švýcarska a ev. Lichtenštejnska, potom se taková společnost nikde na světě nevyskytuje. A nevyjadřoval jsem se k nekonečné nabídce, ani k nekonečným nárokům. Řeč totiž byla o neustálém růstu. To je poněkud rozdíl, nemyslíte?

Re: Samé nesmysly!

Za prvé, co jiného asi máte na mysli, když blábolíte o tom, jak trvalý růst neudržitelný. A za druhé, zcela žvaníte z cesty. Vynášíte tady zrůdu kaddáfího do nebe s tím jak dokonalý sociální stát vybudoval (což je zcestný až hovadský nesmysl), přitom v prvním komentáři blábolíte něco o neudržitelnosti trvalého růstu. Evidentně vám jako ekonomickému analfabetovi uniká, že právě ekonomický růst je nezbytnou podmínkou pro udržení vysokého sociálního standardu pro většinu populace. Dlouhodobá stagnace ekonomiky by velmi rychle přinesla pokles životní úrovně. Za třetí, chápání textu vám zřejmě dělá problémy. Vyjadřoval jsem se také k článku a nikoli jen k vašemu nesmyslnému komentáři.

Ad zrůda kaddáfí. Ta samozřejmě nic nevybudovala, ta pouze přivedla ropnou velmoc zu grunt, podobně jak to dnes vidíme ve Venezuele. V závěru jeho vlády obyčejným Libyjcům chyběly základní potřeby včetně potravin. Ty tzv. libyjské sociální výhody, jsou pohádky pro hodné komunistické děti. Nikdy neexistovaly.

Re: Samé nesmysly!

Potažmo existovaly jen na papíře, podobně jako v komoušském československu existoval nárok na byt. Mohl jste se zapsat do pořadníku ... a to je tak všechno. Naprosto mně nepřekvapuje, že s tímhle hovadským názorem na zrůdu, která jednu z potencionálně nejbohatších zemí světa dokázala totálně zruinovat, nejste schopen rozpoznat znaky demokratické a liberální společnosti.

Re: Samé nesmysly!

Ne vždy je pravdou to, co tvrdí politici a jimi řízená média. Základním znakem každé, tedy i liberální společnosti je vláda občanů. Aby občané mohli vládnout, musí mít ve svých rukou nástroj, pomocí něhož mohou prosadit svou většinovou vůli.. Tedy v zastupitelské demokracii např. zvrátit chybná rozhodnutí svých s v o b o d n ě volených zástupců. I v zastupitelské demokracii si občané musí nechat k přímému rozhodování zásadní věci, které se týkají všech občanů. Takovýmto nástrojem je obecné referendum a nebo všeobčanské hlasování k daným věcem. Rozhodnutí občanů vzešlá z těchto referend či hlasování musí být obecně závazná. To jsou základní znaky každé, tedy i parlamentní či liberální demokracie.

Re: Samé nesmysly!

.. a vždy je pravdou, že maniaci ohánějící se spiknutími mezi vládami a médii, jsou totálně mimo mísu. A kdo si vezme na starost napravování chybných až dementních rozhodnutí přijatých v obecných referendech? Když už se tady oháníte příkladem Švýcarska, tak co říkáte na takové všeobecném rozhodnutí o zastavení další výstavby JE? Kdo si vezme na starost napravování gigantických škod po té co v celé Evropě na základě všeobecných hlasování lidí zhlouplých zelenou propagandou přejde energetika na tzv. oze?

Re: Samé nesmysly!

Ropnou velmoc Libyi přivedly zu grunt USA a EU vč. NATO s jejich nesmyslným exportem t.zv. demokracie tam, kde o ni lidé nestojí. Jinak si trvám na tom, že nic nemůže do nekonečna růst. Ať je to cokoliv,, ekonomiku nevyjímaje. Učí nás o tom celé dějiny lidských jedinců. Stavět cokoliv na neustálém a nekončícím růstu je teoretický i praktický nesmysl a jakýkoliv systém, který je na tom založen dříve či později zkolabuje stejně jako zkolaboval socialismus. Ten byl také postaven na neustálém růstu výroby železaa jiných produktů.

Re: Samé nesmysly!

"Export demokracie" je blábol, kterým se zde ohánějí tak maximálně puťkovy podržtašky a hystericky, kteří psychopatický nesnášejí NATO a USA. NATO v Libyi zasáhlo, protože tam několik měsíců zuřila občanské války, která pomalu ale jistě přerůstala v genocidu civilního obyvatelstva podobnou jako se odehrávala v Sýrii v režii masového vraha asada. NATO svým zásahem zabránila milionovému exodu Libyjců do Evropy, podobnému jaký se valil balkánskou cesotu. Jen vylízaný dement, může popírat evidentní fakt, že Libye byla v totálním ekonomickém rozkladu léta před rokem 2011. Ten podle komunistických kreténů extrémně bohatý stát nebyl sto léta zaplatit miliardové dluhy, které měl u zemí bývalého východního bloku, kaddáfí vydíral Evropu, že pokud nebude dostávat 5 miliard eur ročně zavplaví evropu imigranty. Je všeobecně známo, že jak infrastruktura tak zásobování základním zbožím bylo v Libyi dávno před spojeneckým zásahem v rozkladu.

Teoretický i praktický nesmysl, je především se domnívat,

Re: Samé nesmysly!

Teoretický i praktický nesmysl, je především se domnívat, že bez ekonomického růstu je možno zajistit slušnou životní úroveň pro veškeré obyvatelstvo. O dějinách víte evidentně kulový. Máte snad dojem, že výkonnost současné ekonomiky je nižší než před 500 lety? Pro info. Ekonomický růst je založen na jediném, a to na technologickém rozvoji. A ten žádné meze nemá.