Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 60
  • Poslední: 6.3.2015 0:02
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Polské prozření

Ukrajinské elity zklamaly Polsko. Hrozí migrační vlna sta tisíců Ukrajinců do Polska. Demokratické procesy se nerealizují

Janusz Piechocinski, polský místopředseda vlády a ministr hospodářství.

http://www.reuters.com/article/2015/03/03/us-ukraine-crisis-poland-minister-idUSKBN0LZ1DH20150303

Autor by si měl uvědomit jednu zásadní skutečnost

Po 89 roce Rusko vyklidilo všechny svoje základny na území bývalé Varšavské smlouvy.

To udělalo dobrovolně a z jeho strany se jednalo o strategickou chybu, protože USA své jednotky z Evropy nestáhly.

Jak by dnes vypadala Evropa kdyby

1/ Ruská armáda zůstala kde byla

2/ Z Evropy se stáhla jak ruská, tak americká armáda?

Re: Autor by si měl uvědomit jednu zásadní skutečnost

A co třeba tyto otázky: 1) Co kdyby Evropa neměla pošuka Hitlera, kvůli kterému USA v Evropě "zakotvily"? 2) Co kdyby Hitler dodržel domluvu se Stalinem a nezačal operaci Barbarosa? 3) Co kdybychom my Češi v roce 1968 na tanky RA neházeli kameny a vítali je? Atd.... Jedna armáda tu je, protože ji tu někdo chce. Druhá tu už není, protože jsme ji sami nechtěli.

Re: Autor by si měl uvědomit jednu zásadní skutečnost

To je uhel pohledu prazske kavarny. Stalin smlouvu nepodepsal, nebyl teda jakoby vazan, ale potreboval ji. Proc > vedel, jaky je stav armady a zacal przbrojovat. nestihl to.

Pakt Ribentrop-Molotov ? Rusove vysli na starou carskou hranici, uzemi, ktere dakl Nemcum Lenin Brestskym mire, Tam se posunulo Polsko a Nemci zase na vychod, odkud je teda Polaci po ww2 odsunuli, asi 6 mil lidi, cili daleko vice, enz ohledne Sudet. Kdyby to ne Rusove, pozor, ale soveti neudelali, Hitler by asi plan Barbarossa splnil. Hitler udelal chybu, do planu nezahrnul i to uzemi, ktere Rusove zabrali a to proste dokonalemu planu chybelo, myslel ani, ze se sssr proste zhrouti. Hitler vedel, ze Ukrajna jim pujde na ruku a mel snad 2 mil lidi na uzemi udssr jako snad patou kolonu a to vse vsech spolecenskych vrstvach, generalni stab nevyjimaje.

Od rozpadu tabora socializmu a vzniku Ruske federace Rusove nevysli z uzemi carske derzavy, vyjma Afbganistanu, kde je pozadal o pomoc prezident normali az civilizovan

Ztráta času

číst takové nesmysly. V každém odstavci naleznete pitomost trumfující následující. Např. dekolonizace byla výsledkem tlaku USA na své "spojence", kteří po 2.sv byli na US závislí, díky půjčkám. Však se také do těch kolonii okamžitě zainteresovali navázali s nimi hospodářskou pomoc, formou nových základen. V dalším odstavci cituje autor už omílané klišé, Putinův výrok o rozpadu SSSR. každý trochu myslící to pochopí, že ten rozpad jel z hlediska ekonomického nevýhodný (a to autor studoval VŠE), tak i z lidského, kde po staletích soužití se vytvoří mezilidské vztahy překračující národnostní rozdíly. Je komické, že to nevidí právě ti experti z tzv. občanské společnosti a místo toho podporují své "koně", kteří právě osamostatnění budují na nacionalismu, nebo náboženském fundamentalismu. Viz rozpad Jugo, tam to dotáhli ad absurdum, kde se dostalo podpory i mafiánům z UCK. I rozpad SSSR provází stejný scénář, který platí ti "občané" svými životy. No nemá ten Putin pravdu. Následuje pak už obehraná lež o vojensk

Je zvláštní,

že snad každý racionálně uvažující člověk už pochopil, že nás politika EU a USA vede do pr...le. A není síla je zastavit. Na co máme čekat? Až nás námi volení zástupci, jménem získaného mandátu zatáhnou do války, kterou téměř nikdo nechce? Ukrajina je umělý problém, ale byl pouze ukrajinský. Vinou západu se z něj stal téměř celosvětový. Demokracie je opravdu v koncích. Pokud se k moci dostane nekompetentní blb, nebo bezcharakterní a zkorumpovaný gauner, můžeme jenom útrpně čekat, až mu vyprší mandát. Jenomže to už může být pozdě. V zákopech se už volit asi nebude, že?

???

Němci spojili Němmce žijící ve  dvou státech do jednoho státu.

Rusov se rozpadem SSSR rozdělili do několika států. Opačný vývoj byl evidentní. Donedávna.

Pokud  se ale Rusové v poslední době zase spojují ( připojení Krymu), tak to vypadá spíše  na  sjednocení trendu s Německem.

Iracionalni geopolitika?

Co se autorovi jevi jako "iracionalni geopolitika uzemni expanze" se Rusum v cele s Putinem jevi jako geopolitika velice racionalni. Autor se dopousti zasadni a tolik opakovane chyby pri posuzovani ruske geopolitiky. Jinymi slovy, vubec nerozumi geopolitice obecne a uz vubec ne geopolitice ruske konkretne, protoze ji hodnoti pouze ze sve "zapadni" pozice. S Ruskem nemusime vubec souhlasit, ale meli bychom se snazit jeho chovani pochopit na zaklade fundovane analyzy. To potom pomuze formulaci ucinne politiky vuci Rusku a umozni vyvarovani rady vaznych chyb, ke kterym ze strany zapadu doslo v poslednim roce jehoz vysledkem byla v podstate velice neucinna politika vuci Rusku. Pro zacatek bych autorovi doporucil si pozorne precist tento clanek z casopisu Foreign Affairs: Why the Ukraine Crisis Is the West's Fault. Author: Mearsheimer, John J. Source: Foreign Affairs. Sep/Oct2014, Vol. 93 Issue 5, p77-89. 13p. Clanek NENI prorusky a JOHN J. MEARSHEIMER is R. Wendell Harrison Distinguished S

Re: Iracionalni geopolitika dokonceni?

Service Professor of Political Science at the University of Chicago.

Re: Iracionalni geopolitika?

Odkaz na clanek zde: http://mearsheimer.uchicago.edu/pdfs/Ukraine%20Article%20in%20Foreign%20Affairs.pdf

Re: Iracionalni geopolitika?

Ano. Vždy záleží na úhlu pohledu.

EU si vůbec nepřipadá rozpínavá ale na Rusku to vnímá zcela jasně.

Podotknu k EU

Často zde zaznívá silná kritika na EU, zejména na její hospodářko-ekonomickou tvář či postoj k Rusku. Kritika je vždy na místě, ale některé hlasy doslova volají po jejím zrušení či předpovídají apokalyptický konec, aniž by se zamýšlely, co vedlo k jejímu vzniku a z toho usoudit, co možná přijde po ní, rozpadne-li se. Evropu do konce 2. sv. lze sotva nazvat mírovým prostorem. Založení původního společenství pro obchod s uhlím a ocelí mělo pomoci narovnat vztahy mezi národy a urychlit obnovu hospodářství po poslední velké evropské katastrofě. Spolupráce postavená na smluvních vztazích vycházela z ochoty podřídit se společné věci a překonat vzájemné předsudky. Přítomnost RVHP obehnané ostnatými dráty na západní země nepochybně působila jako další stmelující prvek. Její rozpad a další rozšíření EU byl přirozený způsob, jak narovnat oboustranné vztahy také mezi dříve znepřátelenými západními a východními národy.

Re: Podotknu k EU

Šedesát let po 2. sv. se smluvními vztahy podařilo vytvořit to, co se jiným diktátorům nepovedlo nikdy silou. Myslím si, že projekt EU si zaslouží uznání i přes svoje chyby, které jsou nevyhnutelnou součástí jejího vývoje. Minulost, která předcházela jejímu založení, bychom si měli připomínat a popravdě řečeno, není to moc veselé vzpomínání. Proto mám pochopení pro tu značnou část Evropanů, kteří s obavami vzhlížejí k dění kolem Ukrajiny, které jim tolik připomíná vlastní pohnutou minulost. Podle mne je to dobré znamení vlastní uvědomělosti. Proto bych nad EU nerad lámal hůl, ač jsem sám býval dříve k EU zdrženlivější. V kontextu s minulostí se evropské normy na zakřivení banánů zdají být přiměřenou cenou.

Re: Pane Urbanče,

byly doby, kdy jsem EU uznával. První nepříjemný pocit jsem měl, když naši zástupci vyjednávali a vyjednali nějaké podmínky pro vstup a další fungování. Naivně jsem se totiž domníval, že zejména v dotační politice si budou všechny členské země rovny. Není tomu tak. Bohužel. S nárůstem bruselské byrokracie se můj nepříjemný pocit změnil v odpor a jistotu, že EU, pokud někdo nezatáhne za záchranou brzdu, bude do deseti let historií. Snažím se uvažovat racionálně a pokud se bruselská administrativa zabývá bezvýznamnostmi v okamžiku, kdy je potřeba řešit zásadní problémy, tak si zodpovědní neuvědomují vážnost situace. Krach EU není moje zbožné přání. Je to jenom vnímání reality. Brusel buď sáhne k radikálním změnám, k čemuž počítám i opuštění společné měny a zrušení celé škály ruce svazujících nesmyslů, nebo se nám pod rukama rozpadne.

Re: Pane Urbanče,

Budeme nadávat na vlastní české politiky, na bruselské, moskevské či washingtonské. Nikdy nebude panovat politická spokojenost. S tímto se musíme konečně smířit a nedělat z politiky pohádku o hodném a moudrém králi. Jsem názoru, že tyto pohádky jsou historické výjimky potvrzující pravidlo věčně nedokonalé politiky a nespokojených občanů.

Re: Pane Urbanče,

Pak by jsme ale měli začít nazývat věci pravými jmény. Po tom, co naši vyjednavači zveřejnili podmínky, za kterých dnes fungujeme v EU, jsem konstatoval, že je naše členství v EU menším zlem ze dvou možných. Glorifikace EU mne zvedá ze židle. A když, např. slyším oslavné ódy na evropské dotace, nastupuje žlučníková kolika. Už jenom fakt, že tři ze čtyř korun, které z Bruselu dorazí, jsme tam nejdřív museli poslat. Tam jsme je poslali bez podmínek, zpátky je dostáváme už podmíněné tím, či oním účelem a po splnění daných podmínek.To, jak dotace živí korupci už raději ani nebudu psát.

velmi dobrý článek

Sám, jakožto laik a amatér, jsem dospěl k velmi podobnému závěru. Ve vztahu k problému dneška, k rusko-ukrajinskému konfliktu, Putin možná něco získá, ale dlouhodobě ztratí. Už teď ztrácí kredibilitu a důvěryhodnost. A rozehraje-li plynovou kartu, bude důvěra totálně v čudu.

Jak by bylo krásné,

kdyby USA (a reálná hrozba z jeho vojenské a hospodářské rozpínavosti ) byly, podle pana politologa, jen IMAGINÁRNÍ. Nezbývá než se ptát, jestli těmto vysokoškolsky vzdělaným lidem na jedné z nejstarších vysokých škol Evropy vyplachuje mozek jen škola. Nebo je za tím snaha uplatnit se na "trhu", štědré dotace nadací, "neziskových" organizací a grantů vyplácených ve "tvrdých" měnách ?

Re: Jak by bylo krásné,

otázka jestli váš mozek už nebyl zpracován protistranou, a to v dobách komunismu :-)

Re: Jak by bylo krásné,

Bohužel autor je silně ovlivněn anglo-americkým pohledem na svět. Naše-středoevropská historie není zatížena kolonialismem, takže jakékoli ztotožňování s koloniální minulostí západní Evropy, hlavně přijímání jejich důsledků, svědčí o autorově nezakořeněnosti ve středoevropském regionu, resp. jeho ovlivněnost 100 let trvající stále stejnou interpretací našich dějin.

Kdyby si autor plně uvědomil tragédii rozpadu Rakousko-Uherska, která umožnila mimo jiné i nástup Adolfa Hitlera, potom by možná pochopil neochotu Rusů vydat se stejnou cestou.

K čemu současná politika EU vede je dobré se podívat na případě evropských /francouzských, belgických a německých/ Židů, kteří po svých vládách žádají neustálou policejní ochranu. Takhle vypadá svoboda?

Re: Jak by bylo krásné,

Prdivoda je stále stejný mozeg !

Pro mnohé

se debata o Rusku smrskla na jediné - Rusko je supervelmoc a za vše zlé dějící se Rusku mohou zlá USA. Diskuze se přeměnila v lavinu emocí, která se utrhne po každé sebemenší kritice Ruska nebo události. Vést jakoukoliv přínosnou diskuzi bez emocí je pro některé nad jejich síly a opakují to samé jako přeskakující gramofonová deska. Škoda.

Kde domov můj...

Pane Urbanče, nemá naše hymna jako podle autora ta ruská, také v sobě zakomponované prvky velkomocenských ambicí?

ČP v poslední době zkouší nadějné mladé autory. Na kvalitě příspěvků je to vidět. Upřimně řečeno také mne dráždí nezkušenost autora, který neznalost vydává za jedinou pravdu. Na rozbor celého článku tu není prostor a navíc by to nikdo ani nečetl. Tak jenom k Jižní Osetii. viz dále

Re: Kde domov můj...

Hmmmmmmmmm česká velmoc v hymně, kam se tedy hrabe J. Cimrman !

Re: Kde domov můj...

V české hymně? No nevím, rozeberte to....Jsou mladí a je snad dobře, že dostávají šanci. Nikdo nespadl učený z nebe. Proto ti starší, zkušenější a klidnější by měli najít trpělivost a vyvažovat...

takhle vypadá seriozní hodnocení

Převzato z dnešních Prvních zpráv. Doplním Sakašvili se tím v první moment dokonce chlubil.

"8. srpna 2008 dal jako tehdejší prezident Gruzie příkaz armádě, aby zaútočila na spící obyvatele několika vesnic a hlavního města Jižní Osetie Cchinvali raketomety (Grad) a dělostřelectvem v rámci operace „Čisté pole“. Následkem byly stovky mrtvých civilistů! Zároveň se jim "povedlo" zasáhnout i ruskou základnu mírových sil a usmrtit několik vojáků. Ruské mírové síly nasazené v rámci SNS byly posíleny a po pěti dnech masakrů civilního obyvatelstva gruzínskou armádou zatlačily její síly a málem, což se nestalo, vpochodovaly do Tbilisi. A rovněž s mnohými obětmi na životech, tentokrát gruzínskými."

"V září 2009 byly oznámeny výsledky nezávislé vyšetřovací komise Evropské unie, podle které válku vyvolala Gruzie, a Rusko přispělo k eskalaci konfliktu."

Re: takhle vypadá seriozní hodnocení

za jimavosti, můžete prosím poslat relevantní odkaz? případně dokumentovaný vývoj války (hybridního konfliktu) v Gruzii?

Re: takhle vypadá seriozní hodnocení

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/dobrodruh-saakasvili-chceme-zbrane-putin-hodla-znicit-nato/

Re: takhle vypadá seriozní hodnocení

Ty podrobnosti neznám. Co vím zcela jistě, noviny často volí poměrně nepřesná slova, možná z důvodu překladu z angličtiny. Obsah článku často působí zavádějícím dojmem. Např. zde není jasné, jak moc k té eskalaci Rusko přispělo. Bez analýzy si čtenář nemá šanci udělat posudek a článek ohodnotit. Jak jste psal, dlouhý text není pro čtenáře mnohdy žádoucí a pokud má mít nějaký smysluplný obsah, pak je to často pro novináře nad jejich síly.

Re: takhle vypadá seriozní hodnocení

PS: nemyslím si, že novinářská pravda byla kdy v minulosti lepší. Rozdíl je snad v tom, že dnes je všechno díky technologiím rychlejší a je zasažen daleko větší okruh lidí, kteří se oproti minulosti mohou zpětně vyjadřovat. Na druhou stranu v minulosti zase byli odkázáni jen na drby přenášené od ucha k uchu, což asi také nebylo zcela bez zkreslení.