Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 18.3.2015 1:20
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
blaboly

Pane Urbance,

neohanejte se nezamestnanosti to sou cisla skrz cely rok ohanejte si Indexy U2 U3 U4 ... U1 absolutni mira vubec o nicem nevypovida je to asi jako se dnes zabyvat HDP o nicem cislo... mame NI ze ano?

Re: blaboly

Tak tady něco zajímavého a relevantního k tématu napište, pokud tomu rozumíte. Takhle to vypadá, že jste si někde něco přečetl a píšete sám bláboly. Mimochodem, jen jsem upřesnil princip QE. Nikde nepíšu, že je to všelék. Čísla o zaměstnanosti jsou čísla a tu souvislost s QE nechť každý posoudí sám.

QE

Smyslem QE (odkup státních dluhopisů od bank) je snížit jejich úrokovou míru. Snížený úrokový výnos má banky s nadbytkem likvidity po odprodeji přimět nabízet levnější financování podnikům. Zvýšená poptávka po podnikových dluhopisech sníží jejich úrok a zvýší prodejní cenu, což má podniky motivovat vydávat dluhopisy k financování aktivit. Na námitku, že odkup státních dluhopisů zvýší zadlužení státu odpovídám, že vyjma těch krachujících typu Řecko všechny ostatní bez problémů prodávají své dluhopisy v celém zamýšleném rozsahu. Je nutné dodat, že opatření QE mělo smysl v době vypuknutí krize, kdy v panice reálně hrozilo, že nebankovní sektor přijde o zdroj půjček. FED na nic nečekal a vykonal rychle (vloni ukončeno). ECB se probudila po pěti letech. Tudíž je namístě pochybovat o efektu QE v eurozóně. Vývoj nezaměstnanosti USA/EU (07-10-13-15): 4,5/7 - 10/9,5 - 8/11 - 5,5/10.

Re: QE

Absolutni cisla a absolutni miry sou zprumerovane zmetky opravdu o nicem nevypovidaji tyhle cisla si kazdej dosadi do vlastni uvahy a pouzije prave jako vy...jestli se tim ridi trhy je druha vec nicmene stav veci zdaleka nepopisuji

Re: QE

Prosím Vás, kde vidíte absolutní čísla? To v závorkách jsou roky a ten zbytek procenta, což snad každému dochází, když je obvyklé nezaměstnanost uvádět jako procenta. Používáte snad jinou matematiku?

Hranice možností

Hranice možností je dosazena. Jak rostocit vyrobu, kdyz trh je nasycen a presycen. Byt situace jako po valce, neni treba QE. To co nam chybi, je poctivejsi rozdeleni vysledku naseho cineni. 1% obyvatelstva vlastni 99% majetku na teto planete. Biliony penez se pohybuji virualne kolem sveta a vytvari co?

Pan Kohout se ani slovem nezmini o exorbitalni zadluzenosti USA. Co vlastne dnes vyrabi amerika? Zbrane a kukurici, vse ostatni dela za ne Cina. EU by prospel pravy opak politiky, ktera se nyni vede ruku v ruce s USA proti Rusku. I kdyz zadne stromy do nebe nerostou a plati to i pro rust spotreby, spoluprace s Ruskem by predevsim dovolila EU naplnit jejich prazdne regaly (euforie uspokojeni spotrebniho hladu poskomunistickych statu jiz vyprsela) a zajistit si svoji energetickou potrebu. S bridlicovym plynem z USA je to pohadka.

Pan Kohout se take nezminil o nutnosti udrzeni dolaru jako svetove meny. Pro USA zivotne dulezite. Odkloneni od dolaru jako svetove meny je pro ne smrtelne. My,

Re: Hranice možností

nevím, co vyrábí USA, ale asi něco ano, když nezaměstnanost klesla z vrcholu 10% na současných 5,5%. Před krizí byla chvíli dokonce 4,5%, jinak se držela o něco výš, ale pořád velice pěkná. Otázka zní, co vyrábí země EU mimo ty s tradičním průmyslem, když ty průmyslové mají nezaměstnanost zhruba do 8% (ČR už pod 6%) a průměr EU je 10. Velké rozdíly v ekonomikách na straně jedné a jednotná měna bez společné hospodářské politiky na straně druhé vedou k velkému tření. Buď jednotná měna i politika, nebo každý sám za sebe s vlastní měnou. To je bolest EU. Další prohloubení rozdílů povede asi k zmenšení eurozóny (nikoliv EU - neplést!). EU s Ruskem spolupracovala, poslední desetiletí bylo mimořádně úspěšné. Za SSSR bylo nevídané, aby západní země dodávaly zbraně do Ruska (viz lodě Mistral, tankové výcvikové středisko), nové plynovody, výstavba fabrik atd. EU byla postavena před rozhodnutí, jak zareagovat na jednostranné kroky Ruska na UA. Viníka nemá cenu hledat, ale EU Krym neanektovala.

Re: Hranice možností

HDP se přece nezvyšuje jen výrobou a spotřebou výrobků, to už je dávno pryč, ale dnes hlavně služeb. A službou může být i rockový koncert pro 10 000 posluchačů, nebo software pro Váš mobil. Trh není zdaleka ještě nasycen novými službami, které si dnes ani nejsme schopni představit. Představil byste si před 30 lety dnešní služby mobilních operátorů? Představil byste si před deseti lety služby Android Marketu?

Přestaňte se ve svých úvahách fixovat na výrobu a výrobky zaneste si tam i služby, a to i takové, které spotřebovávají minimum materiálu a energie.

spíš si budete muset

natisknout nebo vymyslet nové lidi a černé duše,protože už není skoro nikdo kdo by se chtěl kvůli vám pořád zadlužovat.Tedy žít skoro celý život na dluh nebo jenom pořád kupovat,kupovat a nakupovat.S tím nikdy EUnepočítala ani demografie,že obecně různé věkové populace se zachovají po určité době jinak.EU-zona se brzy sama rozloží jak mrtvola a pak co vznikne smradu,že se to nevyvětrá ani za 100let:-))

Příčiny?

Skutečné příčiny stagnace jsou opravdu jiné. Jedinou skutečnou příčinou stagnace v zemích EU je socialistický přístup k řešení problémů, spojený s následováním amerického FEDu. Následováním tištění a produkce ničím nekrytých papírových peněz bez jakékoliv hodnoty.. Mám za to, že pokud se ECB neodhodlá opustit nikam nevedoucí systém řízení ekonomiky, jaký je praktikován v USA (nejzadluženější země světa), nikam se nedobere.V současné době vidím jako nejefektivnější, opustit Euro, ako evropské platidlo a snažit se spojit či připojit ke státům společenství BRICS - částečný návrat ke zlatému standardu.Je nutno si uvědomit, že dosavadní ekonomická politika, založená na půjčování si peněz a umělého zvyšování inflace vedla dosud vždy jen k válkám.

Re: Příčiny?

Zlatý standart je šidítko. Dávno před jeho zrušením se stávalo to, že vlády v zájmu snížení dluhu upravovaly poměr zlata na jednotku měny. Zato sotva najdete příklad, kdy se tak dělo naopak (o tom psal A. Smith už před 250 lety...). V současnosti se peníze tvoří na volném trhu poskytováním půjček, jejich splácením zanikají. Lze to obejít rolováním (splácení dluhu novým dluhem), ale v určitou chvíli dojde trhu trpělivost a přestane peníze poskytovat. Nefunguje to ideálně, ale je tu nějaká přirozená mez, za kterou nelze jít (viz nejen Řecko, které to konečně donutilo k zamyšlení se nad sebou). To tištění peněz centrální bankou výměnou za dluhopisy není ideální, ale splatností dluhopisů ty peníze částečně zaniknou (část se přeroluje, druhá zanikne). Ve zlatém standardu by nikdy nedošlo k zpětné úpravě poměru zlata na jednotku měny, protože se jedná o čistě centrální rozhodnutí nereflektující trh.

Re: Příčiny?

Zdá se, že nic nechápete.Pochopíte snad, až státy BRICS rozjedou svůj systém. Vzájemný obchod mezi nimi bude probíhat  nikoliv v dolarech či eurech, ale v měnách zůčastněných států. Vzájemné pohledávky budou vyrovnávány fyzickým zlatem. USA a EU půjdou do kytek. Ony dluhy, o kterých mluvíte jsou již tak vysoké (USA) že jsou nesplatné a řeší se dalšími a dalšími půjčkami. To je cesta do pekel, která byla nastoupena ve 20. století. Zdá se, že Čína, Indie, Rusko, Brazílie a Jihoafrická republika to pochopily. Ještě stále je možnost, aby to pochopily i další státy. Jediní dva, kterým nepomůže ani to, kdyby to pochopili jsou USA a EU. Jediný stát EU, který to asi chápe je BRD. Asi, nevím to jistě. Cesta z toho ven je jen  plné krytí měny něčím, co má stálou hodnotu, třeba zlatem.

Re: Příčiny?

Západ by pak mohl, dle svých dobrých tradic, kontrovat aspoň vyspělejší technologií. ;-) http://www.cryptoarticles.com/crypto-news/oswald-grbel-bitcoin-can-even-be-a-world-currency-in-its-truest-form

Re: Příčiny?

Píšu o peněžním systému, o jeho výhodách a nevýhodách, Vy mi oznámíte, že nic nechápu a napíšete něco o spolupráci zemí BRICS. Ještě jednou - zlatý standard selhal, důvod jsem uvedl v předchozím příspěvku. To nemá nic společného s tím, která země ho zavede. Vytáhněte nějaké argumenty, jinak jste jen kecal, kterého vzrušuje zápas Západ vs Zbytek světa (jako většinu ekonomických a válečných odborníků po diskuzích).

Re: Příčiny?

Vy jste tedy úplně mimo. Zkuste si odpovědět na 2 otázky: 1. kolik procent obchodu z celkové bilance těchto států připadá na vzájemný obchod mez nimi. 2. Kolik jiných států se kterými obchodují bude ochotno příjmat jejich měny a hlavně držet si jejich zásoby zejména po tom co se stalo s rublem. Pak se Vám snad rozsvítí.

A to vyrovnávání fyzickým zlatem je ůplný nesmysl. Najděte si někde kolik ho ony státy vlastní a srovnejte s objemem obchodu. To by musela cena zlata v jejich měnách být astronomická.

zlaté rezervy

pokud někdo vykřikuje o zlatě a rezervách, tak je dobré si ujasnit pár čísel. čísla nepodléhají pocitům :-)

http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve

největší držitelé zlatých rezerv: USA, Německo, Itálie, Francie ....

Re: Příčiny?

Krytá měna není krytá tím, že je připoutaná ke zlatu, ale že je připoutaná k něčemu jehož množství nelze jen tak bezhlavě zvyšovat. Cena zlata přece není stálá, ale také kolísá, a to dost značně, takže o nějaké stálé hodnotě bych nemluvil.