Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 15
  • Poslední: 6.10.2013 12:01
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Bravo doktůrku

to se povedlo. Mi po přečtení jasně vyplynulo, že Klaus je zásadový fašista. Splňuje vaše kriteria lehce. Xmíchu.

Elektorát NSDAP byl původně především elektorátem liberálů

Takže určitá souvislost tu asi bude. DDP měla v roce 1919 20% hlasů (ve vobách 1920 a 1924 na úkor sociálních liberálů posilovali především konzervativci). V roce 1932, kdy už měla NSDAP přes 30%, DDP klesla na 1%. Podobně konzervativně liberální DVP z maxima 10% končí na 2%. Mnohem méně strácí konzervativní DNVP, v roce 1924 20%, v roce 1932 tuším 8-10%.Katolíci (Zentrum a BVP),  marxisté (SPD a KPD) nijak zvlášť nástup NSDAP na volebních ziscích nepociťují, v roce 1919 SPD a USPD souhrný zisk 45%, v roce 1932 celkem 38% pro SPD a KPD. I když přesuny voličké přízně poněkud komplexnější, lze z těchto korelací vyvodit určitou hypotézu, že voliči liberálů a nacistů byli především příslušníci německé střední třídy převážně protestantského vyznání (Zentrum a BVP byly vždy katolické all catch party).

Liberální fašismus? Autor je zralý na psychiatrii.

Konzervativních fašistů bylo tolik, že je není ani lehké vyjmenovat:např. španělští falangisté, rakouští a slovenštní klerikální fašisté, portugalský Nový stát Socialističtí fašisté: severní sekce NSDAP - strasserité, vše ostatní kuriozity pro politologa, žádná vládnoucí strana Liberální fašisté? Nějak si nedokáži vybavit příklad. Fašisté příznivě přijali keynesiánský ekonomický liberlismus, ovšem tím se neliší od socialistů a konzervativců, jenom byli první, kdo dostali příležitost praktické realizace. Jediný příklad liberálních fašistů, tedy spíš postfašistů (pokud tedy brazilský Nový stát pokládáme za fašistický), by mohla být Sociálně demokratická strana založená v roce 1945 v Brazílii (v zemích románkého jazyka pod podobnými názvy častěji liberálové, či konzervativci). Což byla liberální strana založená pravicovými stoupenci Getulia Vargase.

No, když nerozlišujete pojmy

nacismus a fašismus, tak je Váš příspěvek rozhodně zasvěcený.

Uveďte laskavě, kde tak činím.

Fašismus je obecný pojem, který kromě politiky Národní strany fašistické, zahrnuje taktéž nacismus, falangismus, klerikální fašismus slovenských lidovců a rakouských křesťanských socialistů, atd.O tom, že existují rozdíly mezi nacismem a italským fašismem není pochyb. Ale nikdo tu něco takového netvrdí. Ovšem v rámci fašistického hnutí nijak zvláštní jednota napanovala, o tom se lze přesvěčit na neplodném úsilí o fašistikou internacionálu.

Fašismus

Máte sice pravdu, že pojem fašismus lze chápat nejen jako specifickou ideologii vytvořenou Mussolinim a Gentilem, ale i jako střechový pojem pro jeho národní odchylky a nacismus, ale zahrnout do té skupiny i Salazara nebo rakouské křesťanské sociály už vyžaduje notnou dávku neznalosti nebo demagogie. Jestli se vám  nestalo, že jste se nechal přesvědčit komunistickou propagandou, která z každého nelevicového diktátora udělala fašistu. Takový obsah pojmu fašismus byste nebyl schopen definovat, nebo by vám do jeho rozsahu zapadl i Čingischán, Mugabe nebo Marie Terezie. Fašismus je prostě specifická ideologie, ke které se prostě Dollfuss, Schuschnigg ani Dollfuss ani náhodou nehlásili.

Vlastní zkušenosti.

Kromě bibliorešerší je nutno sáhnout také k vlastním zkušenostem. PRAVOMOCNĚ ODSOUZENÍ POMLOUVAČI BYLI ZA SVÉ POMLUVY V KAUZE  POMLUVY NA PEPU NOSE ("JE TO ESTÉBÁK!") PO PRÁVU POTRESTÁNI.KDYŽ ZJISTILI, ŽE JIM TATO FINTA (účinná od roku 1978 až po rok 2012!) NEVYŠLA, ZKOUŠEJÍ OD LETOŠKA FINTU NOVOU ("JE TO NÁCEK!").Nutno konstatovat, že to nadšení pro věc těmhle estébákonáckům baští i takoví zkušení političtí harcovníci jako je Martin Bursík.

Jak jsem čekal

levičáci mají hysterický záchvat - on socialismus - to je typicky pravicový směr ;)

K socialismu se často hlásí pravičáci, tohle není nic nového.

Stačí si přečíst Manifest komunistické strany. Marx doporučil název "komunismus" právě z toho důvodu, že k socialismu se před rokem 1848 běžně jednak hlásilo mnoho konzervativců, v rámci útoku na kapitalismus z pravicových pozic, tak i liberálů usilujících o kapitalismus s lidskou tváří. I dnes se k socialismu hlásí mnoho konzervativních stran alespoň názvem (častěji užívají namísto socialistický termín sociální).  

Znamená to tedy, že odteďka

Znamená to tedy, že odteďka můžeme o panu Jochovi říkat, že je ultralevičák? :)

Stabilita je v legitimitě, to ale revolucionáčům

asi moc náročné na mentální kapacitu? Normální a zdraví lidi mají rodinné tradice, nejen u stolu, ale třeba i v ložnici. Tak je rodina místem očekávaného, místem bezpečí. Tak i pojistka proti excesům, jež snadno identifikovány a řešeny. Tam kde rodina vrávorá jako prezident v televizi (hůl je pro seniora hanba) , je vnější zajištění přetěžováno. Příliš velké pokušení zachraňovat svět a galaxii, když ani církev už nemá hlavní slovo na spásu. Řešení zkusmo jsou vy stylu utržených lodí na moři, rybolov od nich čekat nelze. Totality stol. 20.  a v česku i let současných co do rozdělení státní moci jen zachraňovaly bankrot nacionalismu, když občan již sokolsky pro fiktivní národ necedí krev. Stát tedy měřen respektem k strukturám zásadním, ne legracím podle aktuální propagandy, marketingu.

Avanti

S kým se sloučila NSDAP v roce 1933? Byla to SPD, KPD či DNVP? DNVP - konzervativci (vznikla sloučením tradicionalistů s částí liberálních konzervativců a národních liberálů  v roce 1919). V roce 1920 je Mussolini označil za naději německého fašismu. S kým se sločila Falanga? Byli to konzervativní Karlisté. Kdo vytvořil koalici s Národní stranou fašistickou v roce 1926? Byli to především liberálové (v Itálii historická pravice, konzervativní liberálové) a někteří konzervativní lidovci. Fašismus má jak konzervativní, tak socialistické kořeny, jinak by to nebyl fašismus.

U fašismu je vazba na

U fašismu je vazba na konzervatismus zřejmá, u nacismu je méně patrna.   Problém je, že o levicových rysech se tradičně mlčí a pravicové jsou zvýrazňovány. Podobné knihy nabízejí opačný pohled.

DNVP byla konzervativní až

DNVP byla konzervativní až fašistickou, původně i monarchistickou, stranou již od času svého vzniku po první válce. Pak na počátku NSDAP konzervativce tudíž příliš nepřitahovala. Spíše tam bylo ono vítězné, ke konzervativcům přátelské, křídlo Adolfa Hitlera. Socialistické křídlo v NSDAP bylo výrazně potlačeno již v roce 1926, definitivně bylo zlikvidováno v Noci dlouhých nožů. Mezitím se NSDAP otevřela ke sloučení s konzervativní DNVP. Ovšem již předtím obě strany spolupracovali v rámci Harzburské fronty. Někteří významní členové DNVP patřili k důležitým sponzorům NSDAP, jako například průmyslník Friedrich Thyssen.Proto tedy ten odlišný vývoj u fašistů a nacistů.

Ideově kořeny nelze odvozovat

Ideově kořeny nelze odvozovat z ad hoc spojenectví nebo jednotlivých kroku a vazeb. Marx byl podporován z peněz průmyslníka, ale to neznamena, ze byl pravicak. Levicové křídlo Strasseru a Rohma bylo odriznuto, což je sice posouvá doprava, ale i trockisté byli mezi válkami odříznutí od strany, což ji posunulo do prava, z čehož nevyplývá pravicovost stalinismu. Ideove kořeny jsou myšlenkové základy, na kterých ideologie stoji, i když je pak politická praxe posouvá.