Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 3
  • Poslední: 18.2.2013 9:25
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
O šancích

Šance malých zemí  a pravděpodobnost vzniku krizí  ( a našeho státu včetně)jsou podobné předpovědím počasí. Těch válečných ohnisek je, jak se dozvídáme z "medií" celá řada. Ze kterého se jeho rozfoukáním může vyvinout válka, to ví jen někteří lidé, co sedí jinde.Vážná šance na vznik válkyje na středním východě, (Izrael -Irán) Stálý hrubý (nespravedlivý) je nátlak světových velmocí a Izraele  na Irán, doprovázený hrozbou vojenského napadení .(jako USA napadly Irak) Je jistě podivem, že napadením  nehzrozí "svět" Severní Korei, která již dokázala, že je "skutečnou" hrozbou pro svět.Ostatní ohniska požárů se podaří uhasit.

Díky za exkurs do velmi zajímavého,

leč z pochopitelných důvodů málo známého hájenství tajných služeb, viděného očima jeho bývalých příslušníků. Ač jsem nikdy nebyl členem žádné zpravodajské komunity, mám tu čest některé z nich osobně znát a znám i jejich názory. Osobně se dívám na budoucnost zpravodajských služeb malých států poměrně optimisticky, s výjimkou služeb států tzv. "nových demokracií", etablovaných po roce 1989. Můj skepticismus plyne jednak z vyjádření jejich bývalých příslušníků, kteří (byť velmi opatrně) hovoří o snaze zneužít tyto služby politickým establishmentem a (skrytě) i "kmotrovskými" strukturami, které jej ovládají, jednak z osobní zkušenosti.Maďarský analytik Lajos Taba příznačně pokládá menší zpravodajské služby za méně rezistentní vůči choutkám politiků využívat je pro cíle „denní politiky“. Roman Laml, bývalý slovenský zpravodajec, považuje za nezbytné, aby producenti zpravodajských informací měli stanoveny zpravodajské priority, na něž se mohou specializovat. Adresáti zpravodajských výstupů pak musí zajistit jejich efektivnější využívání. Z tohoto vyjádření dovozuji, že na Slovensku se tak neděje. A neděje se tak pohříchu ani v ČR.Velice trefně vyjádřil nutnost sebereflexe zpravodajských služeb malých států dvojnásobný doktor Jiří Růžek. Podle něj by se tyto služby měly především zaměřit na to, zda v (kulturní, geografické, politické) komunitě, kterou chápou za vlastní, platí „status quo“ a má-li ona komunita vůli jej bránit. Perfektně vyjádřeno. Jasným důkazem toho, že Vojenské zpravodajství není této sebereflexe schopno, je rozverná zpravodajská hra, která se přihodila mě osobně, jako šéfovi analytické skupiny, jejímž úkolem bylo přezkoumat podezřelé zakázky ministerstva obrany. V jejím rámci jsem byl nejprve několik dnů velmi podrobně sledován několika "nezávislými" soukromými agenty, kteří se ani nepokoušeli příliš skrývat, poté mi dva příslušníci PČR při "náhodné" silniční kontrole podstrčili do auta neevidovanou pistoli a pokusili se mě obvinit z nedovoleného ozbrojování a nakonec jsem byl v rámci prověrky na stupeň "tajné" donucen souhlasit s prověřováním na úroveň "přísně tajné", což umožnilo příslušníkům vojenského zpravodajství šťourat se neomezeně v mém osobním i profesním životě, štvát proti mě mé blízké včetně dětí atd., bez jakékoliv možnosti odvolání nebo dovolání se ochrany. A to vše jenom proto, že jsem vzal vážně slova Saši Vondry o "sekání chapadel chobotnice", nabrousil sekeru a vyrazil na moře. Ve skutečnosti bylo vše jinak a zároveň se jasně ukázalo, že ČR má velmi daleko k demokracii, vláda zde reálně nevládne a nestará se o věci země, ale pletichaří, pardon, politikaří (viz poslední veselé historky s Karolinou Peake, "vzbouřenými" poslanci, poslancem Pekárkem, registrem vozidel, zvyšováním daní,  tzv. církevními restitucemi atd.) a stát jako subjekt není v podstatě funkční. Stejně jsou na tom i ostatní malé "neodemokratické" státy, o nichž jsem hovořil na počátku příspěvku.

Chtěl bych pozdravit Jan Schneidera a popřát mu dodatečně hezké svátky a šťastný Nový rok.