Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 41
  • Poslední: 14.11.2012 22:11
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
prognostici

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/96465

Věcně nesprávně.  Zeman

Věcně nesprávně.  Zeman přešel do Prognostického až po listopadu 1989. Jestli to byla odvaha publikovat Zemana v Téčku Vám může přiblížit jeho tehdejší šéfredaktor. Byla.

Mám pocit, že to Téčko vyšlo v srpnu

Někde ho mám ještě schovaný a jelikož si tu dobu budu snad měsíc po měsíci pamatovat snad až do smrti, tak potvrzuju, že to teda odvaha tenkrát byla. A ne že ne.

Samozřejmě, že to byla odvaha, ale hrozba sankcí byla malá

Že zrovna v Agrodatu seděl soudruh, který Zemana (za článek ?) vyhodil, je už spíš posledním záškubem moci komunistů. Možná to bylo i jinak. Záznam ve Wikipedii nejde do detailů, takže důvod výpovědi nepovažuji za spolehlivě ověřený.

Odvaha je relativní

Aniž chci bagatelizovat odvahu M.Zemana,třeba zmínit Bena Frágnera, který dával v Téčku prostor šedé zoně s rizikem, že Téčko zhasne. Bylo dobře že Zeman sedl a napsal, ale  nebyl sám, již na jaře vyšla "Bratislava nahlas"....Prvý stín na Zemanovi jako člověku mi objevil právě na té Novot. lávce, když jej vyrazili a on se tam,"poškozený", živý, zdravý, kypící, dal tak hlasitě adorovat.  V Praze to již bublalo dávno i jinde, než v "disentu"  a co si budeme namlouvat, byla již sranda.    Statečnost je relativní. Pro Jana Vidíma  je statečnost, že "v září vrátil legitimaci SSM" (zřejmě na pokyn režie), P.Wonka za svůj osamělý boj, umíral  kriminále, všude sranda nebyla, na maloměstech a vesnicích, lidé typu Hučína si vedli skutečný boj s místními hajzly s rizikem že nepřežijí, nevím, zda jsou oběti typu "nevysvětlený" pád do Macochy dodnes vůbec sečteny. Na Malé Straně byly aleje trabošů a varťáků v dané chvíli lepší než alej soch na mostě a taky mementem. Němci se tísnili na ambasádě, jedni Češi jim nosili čaj, jiní Češi polovinu těch trabošů rozebrali a rozkradli dřív, než je stačila odtahat VB. To byla viditelná rovina, každý má své vzpomínky. Pro veřejnost neviditelná rovina se  začala ukazovat později- kdyby byla pravda jen polovina z toho, co psal např.Čestmír Hofhanzl, je to děs. Nemyslím, že Zeman byl KGBák (o klonovaném Kechrovi Klausovi, Třískovi, Dlouhém, Dybovi,..věřím v opak) ale osobní moc a to strašné slovo "pragmatismus" lidi mění. Zeman jako aktivní budovatel souč. politického marasmu by po Hradě chodit neměl.P. Koutník svou zmínkou o webu vysokoškoláků sdělil, že Zemana tak vnímají i mladí, kteří jej nezažili. A to je dobře. 

Pěkně napsáno. :-)

...

"...jeho články v Téčku, které publikoval za Jakeše..."

Mám ten článek o ostrůvcích pozitivní deviace z druhé poloviny roku 1989 kdesi v archivu. Tehdy něco takového pustit ke zveřejnění sice nebylo zcela běžné, ale komunistický režim už byl na spadnutí, takže když vyšla v Téčku  kritická  odezva jakési zanícené soudružky, bylo snad už po 17. listopadu a baba byla veřejnosti pro smích. :-DByl to článek spíše teoretický a bylo třeba "číst mezi řádky", ale byl zveřejněn ve správnou dobu a stal se (v té době) slavným. Žádným velkým hrdinstvím už tehdy nebyl, pnutí ve společnosti bylo už tak silné, že se daly převratné události předvídat. Což v Prognostickém ústavu jistě nebylo žádným tajemstvím. Rizika zveřejnění a následků pro autora i redakci už nebyla nijak veliká. Pěrestrojka a glásnosť byla v plném proudu. :-)Zeman se ukázal, co je zač, už jako předseda postkomunistického parlamentu. Dnes už je to spíš senilní uslintaný dědula, kterému nestačí důchod bývalého předsedy vlády ČR, aby mohl objímat stromy, jak si přál. A tak se rozhodl otestovat prezidentskou sesli. Podobných legračních figurek je mezi kandidáty více - viz třeba nesoudná a naivní herečka Táňa Fišerová. V souvislosti s hledáním v parlamentním archivu - schválení zákona o (nehorázné) podpoře OZE (2005) - jsem tam narazil i na její příspěvek (projev) k podpoře této šílenosti. Neuvěřitelně hloupé kecy.Proč by takoví exoti měli být prezidentem ČR? Že je matematicky nenulová šance ke zvolení? Asi proto...  :-P  

Jestli jste byl po pololetí

roku 1989 přesvědčen o neodvratnosti pádu režimu jste velmi dobrý, asi na úrovni té sympatické paní co v televizi po půlnoci věští z karet. Tu dobu, než to prasklo, jsem intenzivně prožíval a velmi dobře si pamatuji na reakce stranických orgánů, jejich frakční boj o podobu dalšího vedení státu.    Jen pro ilustraci, v létě 1989 jsem měl zajímavý rozhovor s jedním duchovním o Vámi uváděném pnutí ve společnosti. Byl jsem jemně upozorněn (varován), že  perestrojka není rozhodující a podle jejich informací nás od "polského řešení" (vyjímečný stav) dělí jen odpor části ústředního výboru a obava z ekonomických následků takové násilné akce.  Takže v té době bylo sepsání a také publikování kritických článků posuzováno velmi tvrdě a mohlo v případě jiného vývoje (který nikdo neznal) přinést autorovi a šéfredaktorovi nepříjemné následky. Jinak, po válce je každý generálem, že?  Ještě se musím zmínit o urážlivém výrazu "uslintaný dědula", nepřestřelil jste? 

Ale ano, nedalo se to předpovědět, ale změna byla na spadnutí

Na základě tohoto výhledu (v roce 1990 měl být užnevímkolikátý sjezd KSČ, kde se dalo rovněž očekávat, že směšný a hloupý Jakeš padne a nastanou změny) jsem dal na konci září 1989 výpověď u montážní firmy s docela slušným příjmem, a 31.12.1989 jsem tam skončil. Že režim padne už po 17. listopadu jsem samozřejmě netušil, bylo to příjemné překvapení. Ale rozhodně to nebyla náhoda. Jenom roznětka, která spustila pád komunistického totalitního režimu v ČR. Což samozřejmě bylo mnohem víc, než jsme si mohli v koutku duše přát v postupném evolučním vývoji. Nezapomínejte, že kolem dokola se odehrávaly události, které už komunisté nedokázali udržet na uzdě. Rusko s Gorbačovem, Polsko, Německo (Němci z NDR a útěk přes Prahu do SRN přes velvyslanectví a připravený zvláštní vlak... Trabantů bez majitele plná Praha :), Maďarsko, nakonec i Rumunsko... a "kůl v plotě" Jakeš se svým rudým spolkem, v jehož zářnou budoucnost už nevěřili ani samotní komunisti. :-PJak jsem se dočetl na Wikipedii, Zemana za ten článek prý vyhodili z Agrodatu a do Prognostického ústavu nastoupil až v roce 1990. Předtím se však živil jako prognostik (možná nejenom tím, s ohledem na totalitní vládnutí KSČ :), takže i jemu muselo být jasné, že komunistický režim jede po skluzavce a je jen otázkou času...Kritické články byly běžné už i Rudém právu (dnes Právo psáno rudě :), deníku ÚV KSČ, ale zavírání lidí do basy už za takový článek nehrozilo. Nakonec, za kritiku hloupého vedení firmy běžně hrozí vyhazov i dnes. Znám takové případy i u dělnických profesí, a to nebyli žádní lemplové, ale schopní lidé, kteří paradoxně udělali nejvíc užitečné práce. Viděno zblízka.  Dnes je to považováno za součást tržního chování, za komunistů rozhodovala KSČ. ;-)Takže kromě toho vyhazovu (což jen urychlilo Zemanovu zářnou kariéru směrem do politiky) Zemanovi a snad ani šéfredaktorovi Téčka nikdo nezkřivil vlas na hlavě.No a pokud se toho "uslintaného děduly" týče, nemám důvod na takovém hodnocení nic měnit. Zeman je zručný populista a manipulátor a pěna v koutcích se mu dělala odjakživa, a to i tehdy, když mluvil pravdu. Rád si zalže, když se to hodí do krámu. Pro mě zcela nedůvěryhodný člověk, který (jako ostatně řada dalších českých figurek) nedokázal odejít z politiky, ač to svého času sliboval. Jeho druhá kandidatura na prezidenta ČR už je jen směšnou parodií té první, kdy opravdu hrozilo, že by se jím mohl stát. :-PDoporučení Václava Klause už mu nepomůže (připouštím i možnou zlomyslnou ironii :). Hrad plný přestárlých komunistů si přeje, doufejme, jen omezený počet občanů ČR. Já rozhodně ne. Zemanovi tohle už nejspíš nikdy nedojde.

Miloš Zeman je

inteligentní a statečný chlap, jeho články v Téčku, které publikoval za Jakeše, šokovaly svojí otevřeností a kritičností k bolševické ekonomice - kterou mj. v té době jeho kolega Václav Klaus ve svých ekonomických příručkách opěvoval jako jedinou možnou a správnou cestu ekonomického rozvoje.Studentíkům jejich akci s vulgárním názvem ovšem v podstatě schvaluji - kritičnost a možnost nesouhlasit s kýmkoliv a s čímkoliv je úžasnou vymožeností současného systému. A především - Zemana neznají jako bystrého "vladaře" a vtipného glosátora, to co o něm vědí, mají akorát tak z knih a TV archivů, kde jsou namísto pravdy k dispozici především novinářsky zajímavé kousky - tak nějak jsem já poznával 2. světovou válku... 

Paráda, Peterczechu!

Pan Zeman

je pro mě jediným možným kandidátem v nabídce cizáků a avatarů. Je zkušený politik, má přehled, je chodící encyklopedií a to, že si nebral na novináře servítky, mu jen slouží ke cti. Co ho pamatuju v politice, nemění názor a ani si nepamatuju na nějakou korupční aféru.Je protievropský, protimuslimský a to je hodně velké plus pro republiku!

Jo!!!

Souhlas! 

Jo,

a klidně se spojí s ODS a spol....fuj!

a proč by se spojoval?

Nebude se spojovat s nikým, jako prezident musí být - a bude - nadstranický.

Jednu věc vnímám pozitivně.

Fakt, že Klaus lobbuje za Miloše Zemana dává tušit, že prohradní politbyro už nemá dostatek soudruhů, kterým lze předat žezlo. Václav Klaus je osamocen možná víc než média dávají tušit.

Jeho první román Báječná léta pod psa se Vieweghovi povedl, podobně jako Páralovi raná tvorba (Muka obraznosti, Válka s mnohozvířetem) anebo Halině Pawlowské Díky za každé nové ráno, pak všichni tři nabrali bulvární sešup. Jedno bych ale Michalovi Vieweghovi neupíral – někdy v minulosti jsem zachytil informaci, že je to jeden ze čtyř autorů, který se dokáže v České republice uživit POUZE psaním. A to je co říct, pane Léko :)

Haha

To je ovšem pouze důkaz polistopadového úpadku kulturnosti našeho národa.Lidi čtou především bulvární škvár a to,co jim vychválí patolízalská média.Z každé oblasti kultury máme vždy jednoho vybraného jedince a ostatní mají smůlu."Výtvarník" Černý,spisovatel Viewegh,pěnice Bílá,režisér Hřebejk....pořád dokola ti samí....:-(.

Polistopadová kulturnost národa neupadla, pouze se změnily proporce zviditelňovaných žánrů, jednotlivých počinů. Bulvární škvár čtou lidé odjakživa, jen se o tom dnes více mluví. Mně osobně otevřel brány ke kultuře po ''89 a k nabažení skvělými dílky především internet, resp. download. Výtvarníka Černého příliš nevnímám (počínaje a konče růžovým tankem), se spisovatelem Vieweghem mám díky jeho nevraživosti a ješitnosti nevyřízený účet z r. 2000 :), Hanu Zaňákovou považuji za luxusní žesťový nástroj (kornet) – bez cizího nápadu a vedení je to jen marioneta z pozlaceného plechu… no a na Hanspaulce U Tyšerů jsem popíjel pivo, hrál blues a zažil svoje nejdivočejší roky jako pražský student v letech 82-87, tj. v časech, kdy to tam skutečně žilo třeba Ivanem Hlasem, jehož tvorba s Hřebejkem plus mínus souvisí, takže nějaké tvoje prdy a nářky já vnímám spíš jako božskou vůni a zvuk šalmaje :)

vtipnépochvala

:-))

Díky, Chrouste, nějak to tady začíná upadat, když se porozhlédnete po chatech, množí se pacienti.

Nojo,

tak to mám asi smůlu,že vnímám a že jsem v 80tých letech netrávila čas v hospodě,ale prací a výchovou dětí :-).Ale stejně jsi mě asi špatně pochopil,protože mi vadí hlavně to,že šikovných a chytrých a nadaných je spousta,ale protlačováni jsou jen tito.Je to stejné v muzice,literatuře,výtvarnu....a je to těžce nudné.U tebe cením poetický slovník,který směrem ke mně změněn na fialky vane,to v diskuzích často nebývá :D.

Nesouhlasím, dnes už ruka ruku nemeje, na to nemá nikdo prachy, aby sponzoroval kamarády z hospody, je třeba hledat jen správné zdroje, Česko Slovenské talentové soutěže pod patronátem slovenské produkce ale zcela určitě správným krokem nejsou. Součástí velkého talentu je i charisma, které klestí cestu ke slávě jako lampa na přídi korábu. Vím, že to zamrzí, možná i zabolí… ale nestačí být šikovný, chytrý a nadaný – takový umí být doma v koutě kdekdo, jde o to, co s tvými nervy a s tvým nadáním udělá srážka s publikem, veřejným tlakem, názorem, tam se odděluje zrno od plev a kdo nemá dar silného ega a sebevědomí, nepatří mezi vyvolené, tohle rodiče, bohužel, výchovou nikdy nezařídí, tohle nakládají sudičky do vínku, je to dar od Pánaboha. Pokud máš na mysli Hanu Hegerovou, leccos z jejího repertoáru pro některé ze svých přátel pro potěšení hraju, Horáčka obecně, Horáček je geniální písňový básník, ale to jen skutečně občas, takových fajnšmekrů mezi přáteli není nikdy moc po ruce :)

Pan Zeman , hm ?

Jsem starý pan , který chodil na Novotného lávku na Zemana za tzv.totality . Přes 99% současně publikovaných výroků pana Zemana je hodně později vytvořená fikce , ale jak víme legenndy jsou nad vědeckými zprávami . Jistě ve své době vlády  vykonal snad i dost pozitivních věcí , ale proč tuhle historickou vykopávku prosazovat do moderní politiky ? Copak se funkce presidenta má stát trafikou ? Jistě , třicátnik na takovém místě je málo zkušený ; no osmdesátník je přece jenom přestárlý - viz pospávajícího pana Švarcenberga , že ? Jo a sohlasím s panem Léko - Mne Viewegh připomíná Ažájeva se svým románem Daleko od Moskvy ... 

díky za upozornění

posílám dál..........

Začínáme divadlo,

tři absolventi vysoké školy (to má v době obrovského poklesu kvality našeho vysokého školství), to má jako dodat zdání kvality? .... má za cíl slušně a věcně... pod sprostým názvem internetového projektu "zemannasrat.cz", pane Koutníků čtete co napíšete?A dál lepíte dohady, spekulace a fabulace za účelem dehonestovat kandidáta na prezidenta, proč? Internet je zahlcen spoustou stránek vyjadřující se ke kdejakému problému, co Vás pane Koutník tak zaujalo na projektu tří bývalých studentů? Nepoužíváte jejich projekt jako oporu Vašeho odporu k Zemanovi?Já ho volit nebudu, jedině kdyby se dostal do druhého kola třeba s Fišerem, alemusím všem připomenout, že v době kdy Fišer žebral u brány komunistů a třeba Dlouhý pořádal schůze komunistů v prognostáku, Zeman odvážně napsal na tu dobu revoluční článek tvrdě odsuzující ekonomické šílenství režimu.Přes všechny výhrady k němu je jeden z kandidátů co bude v případě zvolení člověk na svém místě a ne vlezpr... jiným mocným.

Dohady, spekulace a fabulace

Zeman nasrat je rozhodně sprosté (chcme vyvolat kontroverzi), ale se domnívám, že jsou argumenty věcné a dodložitelné. Pokud víte o nějaké fabulaci, rádi ji opravíme. Miloš Zeman je nepochybně osobnost a lze si ho vážit za jeho relativně odvážné články v době totality, ale jedním dechem musím dodat že i takový Miroslav Sládek byl svým způsobem osobnost, ale rozhodně to není postačující podmínka k tomu jej zvolit prezidentem. 

Něco mi napovídá, Kubíčku, že patříte do partičky, která má na triku už jednu kontroverzi – Vladimír Franz na hrad :) Je to tak?

Franznahrad?

Ivánku, není tomu tak :). K panu Franzovi mám jisté výhrady a volil bych ho jen v případě, že by došlo na druhé kolo Zeman vs. Franz. Nebo obdobně...

Oba dobře víme, že případné druhé kolo proběhne jedině mezi Fischerem a Zemanem. Z toho odvozuji, že do katolického kostela Kubíček rozhodně chodit nebude… tož Pánbůh s vámi i vaším šalomounským snem, Kubíčku :)