Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 9
  • Poslední: 23.10.2012 23:07
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Bohužel chybí kontext.

Estonsko je sice "oběť" kyberválky, ale je dobré vzít do úvahy také kontext, který celou záležitost posouvá trochu jinam, což bohužel souvisí i s implicitním dojmem, kterého by neznalý čtenář mohl z článku nabýt, že kyber-útoky přicházejí (výhradně) z Ruska a z Číny. To celé se pak dá posoudit jako jistá propaganda až modifikace dat, tedy součásti kybernetického protiútoku, čemuž článek asi prvotně sloužit neměl.Pikantní je, že internet a celá výpočetní technika (včetně konceptu kybernetické války) se rozvíjí především na Západě - ten má ale nyní reálné problémy s útoky z Východu. To osvědčuje obrovskou intelektuální kapacitu východních států, řekl bych pro pyšný Západ až překvapivou a nečekanou. Mám takový dojem, že Západ zase jednou vypustil džina z lahve a teď se hrozně diví, a to je teprve začátek ...

Dobrý den, pane

Dobrý den, pane Schneidere.Souhlasím s "vypuštěním džina z lahve", ale tak je to koneckonců u všech technologií - už pazourek byl vynalezen a primárně užívám s cílem ulehčit si práci, ale ulehčit se s ním dalo docela dobře i zabití druhého.Jen bych si dovolil polemizovat s tím západo-východním střetem na bitevním kyberpoli. Množství útoků z Východu na Západ může být jen jakýmsi současným trendem, přičemž napříště se může objevit třeba jakýsi "kyber třídní boj", kdy budou globálně spojení aktivisté útočit na držitele moci nehledě na fakt, zda jsou z Východu, Západu nebo jsou mezinárodní. To naznačili svou činností např. Anonymous.Hezký den, TD

Asi jsem se nevyjádřil jasně,

nemyslím si totiž, že Východ masivně útočí na Západ - ale když útočí, pak docela sofistikovaně. Masivní užití lze přičíst Západu, ale to je jaksi "mimo diskusi". Počítačový útok byl podniknut na iráckou protileteckou obranu již v roce 1991, to ovšem byl chirurgický řez. V relativně nedávné době se objevil Stuxnet, ten v článku kupodivu zmíněn není. Ostatně i "spontánní" užívání sociálních sítí v rozněcování "jarních revolucí" v arabském světě nese stopy jistých sociálních mičurinců, kteří rozumějí muslimskému světu jako kráva muškátovému květu.

Strategicky významné počítačové sítě (banky, vojenské systémy atd.) jsou galvanicky odděleny od www. Zahlcování bezvýznamných webů vysíláním hromadých požadavků je asi totéž, jako rvačka mezi rowdies Sparty a Baníku. Položil jsem dotaz svému příteli, který má tuny certifikátů a praxi jako admin v GE Money Bank a České spořitelně, zda je možné zvenčí nabourat anebo shodit software pro řízení finančních pohybů na účtech… uvedl, že to dokáže jen člověk zevnitř (z firmy), který má navíc bezpečnostní prověrky. Co je smyslem sdělení vašeho článku, pane Rychlíku? Proč píšete o věcech, kterým rozumíte jako koza petrželi a sháníte informace nejspíš po hospodách? Rozumím, jde o to, aby byla prča :)

re:

při čtění tohoto článku jsem si dělal bokem poznámky o tom, co je potřeba v diskuzi pod článkem zmínit ohledně nesmyslnosti tohoto článku a nekompetentnosti p. Rychlíka. A pak mě zaujala tato reakce. Poznámky jsem použil jako podložku pod jídlo a vyhodil. 100% souhlas. Přece si nemůžete myslet, že se nabouráte do DB klientů bank, pojišťoven nebo jiných institucí přes jejich webové prezentace, natož přes www. Nedej bože, že třeba postavíte mimo provoz (DoS) ISDS?Nechte to na provozovatelích, oni to zvládnou sami... Děkuji za dobrý komentář, i když je kritický.Pane Rychlíku, nějak Vám přibývá počet článků s rostoucí bulvarizací obsahu. Ještě trošku zapracujte na nadpisech a perexech a bude to ok.   

Re: ...

Takže když přestane fungovat na týden internetové bankovnictví všech velkých bank, tak se nic nestane? Nechce se mi článek číst znovu, ale podle toho, co si pamatuji, tam o software na řízení finančních pohybů nebylo ani slovo. Každopádně dlouhodobý cílený útok na veřejná rozhraní velkých bank by zcela jistě s finančními pohyby zahýbal výrazně (po dobu útoku), nebo snad máte pocit, že by vše vyřešily fronty na přepážkách?

Nejstarší banka ně světě, italská Monte dei Paschi, vznikla před 540 roky, masové rozšíření stolních počítačů anebo laptopů mezi miliony uličníků, pardon útočníků je realitou přibližně posledních 10 let… takže nic se nestane. O software finančních pohybů na účtech se v článku nepíše, je to jeden z důvodů mého příspěvku. Dlouhodobý cílený útok na veřejná rozhraní velkých bank by zcela jistě s finančními pohyby výrazně po dobu útoku zahýbal… a pak už ne. Kyberválka je něco jiného, Ondřeji, kyberválka je například Call of Duty: Black Ops, Call of Duty: Modern Warfare 2, Operation Flashpoint: Red River… anebo ty věci, co hraje Rychlík v noci po hospodách s kamarádama a pak o nich píše přes den pro kamarády :)

Výborný článek!

Dobré téma a dobrý novinář je pan Rychlík.

kdyby jste to napsal

"Dobré téma a dobrý novinář pan Rychlík je"myslel bych si, že to psal mistr Yoda...