Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 69
  • Poslední: 18.11.2012 12:13
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Bože, to jsou bláboly.

Pomazánkové máslo přece nebyla a není žádná náhrada másla ze smetany. A co peanut butter? To není butter (máslo)? 

Sedlčanský hermelín

Jak si tak pročítám diskusi, nedá mi to se pozastavit nad tím, co se zde píše o Sedlčanském hermelínu. Myslím si, že to, že je vyráběn jen u nás v Čechách potvrzuje následující informace http://www.sedlcany-info.cz/?p=83948   . Není to sice podstata této diskuse, ale je fajn uvádět věci na pravou míru.

Trocha demagogie?

Připadá mi to tak trochu zbytečně přehnané. Když už si někdo chce hrát na jeden metr, tak  co přesně mají s máslem společné například západní oříšková másla? Řekněme třeba nejprofláklejší penaut butter? Nebo jsou taky šizený, když takové máslo nespatřilo smetanu ani z dálky? 

Hmmm, takže práskači Slováci...

Přemýšlel jsem, kdo to bonznul, Slováci mě nenapadli. Přitom je to logické, nikdo jiný nerozumí, co je to máslo. Pochybuju, že se někam vyváží jako butter. Konkurenční boj za peníze daňových poplatníků, nic jiného to není.  Jen chvalte tu eurobyrokracii, má to ráda. Zase nám něco pěknýho zakáže, třeba jako žárovky.

Vím přesně, jak to je a je mi to jedno :)

To je zase demagogie :-(

Bože můj, jak lze mnoha slovy obhájit i tu největší hovadinu. Přejmenujme taky španělského ptáčka, protože to není žádnýptáček, a ruský biftek, protože to není žádný biftek, a vůbec zakážeme všechny kombinace přídavné+podstatné jméno, kde topřídavné jméno mění původní smysl toho podstatného.  Sáhodlouhý rozbor zásobováni za bolševika je snad v jádru pravdivý, ale úplně zbytečný. Stačí říct, že - alespoň tam kde jsemjá vstoupil do obchodu - bylo vždycky na pultech jak obvyklé máslo, tak pomazánkové. To "normální" jsem už nekoupil asičtvrt století, protože na chleba se nehodí a velké vaření neprovozuju. Ať už se to bude jmenovat jakkoli, hlavně že to nezmizí z pultů.

správná připomínka ...

.... už přes víkend jsem napsal a poslal redakci "bankovní únii".Ale takové kvalitní pravé máslo se skutečným chlebem a nepodváděným medem je ale skutečná hodnota.BJS

Je dobře, že Vám chutná kvalitní pravé máslo,

ale kvůli tomu nemusíte ve svém článku lhát. V odstavci nazvaném " Podvod" píšete,že pomazánkové máso bylo vytvořeno jako náhražka pravého másla. To není pravda, bylo to jen rozšíření sortimentu potravin, které se dají namazat na chleba - tedy žádná náhražka. Pravé máslo bylo stále v prodeji.Také v článku několikrát opakujete že název pomazánkového másla byl podvod. Nic takového nebylo. Podvod je, jestliže jednáte určitým způsobem, za účelem oklamat nebo podvést někoho druhého. Při uvedení na trh pomazánkového másla takový záměr nebyl. Přesně si na to pamatuji a nevím o nikom, kdo by se cítil podveden, oklamán, okraden. Lidi byli rádi, že je nový produkt na světě, jedli ho a nešťourali se v názvu jako eurobyrokrati, kteří nemají co na práci. A už vůbec je nenapadlo to porovnávat to s pravým máslem. Každý blbec věděl, že je to něco jiného.A nakonec: Porovnávat pomazánkové máslo s Kunerolem je podpásovka, kterou jste si mohl odpustit - to bylo fakt sprostý.

Podvod je to nejpozději od vstupu do EU,

vážený pane pavjane, nejpozději od vstupu do EU je to normální marketingový podvod. "Kdo uvede jiného v omyl ... ".  Nic dalšího.Uvádím, že ztužené pokrmové tuky jsou jiná kategorie/technologie - i v diskuzi.  Také si margaríny nepíší a nikdy nepsaly třeba "Margarínové máslo" pro zlepšení reklamy.Kde byla Rada pro reklamu? ČOI? potravináři? Kdo to jako osoby lobboval v Bruselu? Úřad pro ochranu ... ? Kteří státní úředníci (od nevyšších počínaje) měli roli v té "ochraně" P-M. Kteří čeští euroúředníci? Europoslanci mají ovšem právo se angažovat  dané jako ústavní.I jako nekonání - nečinnost to u úředně zodpovědných bylo letité selhávání. 

chlapi, to nemáte co na práci....

že tady 3 dny rozebíráte máslo a nemáslo?

Nezáviď :)… ale takových 414 lajků a 77 příspěvků, obojí od nezmanipulovaných čtenářů (jako tomu bývá u místních pulců politologických), je u nebulvárního autora možná ČP rekord.

Znám Vás s diskusí jako drsného antikomunistu

Ale rád zjišťuji, že máte dobré srdce, a dokážete odpustit člověku, kterého do komunistické TV nahnali před hlavní samopalu a přinutili hovořit o akciové houpačce v "kapitalistických zemích". Jste správnej chlap. Jen podotýkám, že jsem nic nehledal a z ČT24 to na mě vyteklo docela samo.

Neodpouští se lidská blbost a zlý úmysl

Škodí svému okolí programově.

AKTIP – Konzultační a terapeutický institut Praha

Dobrý den Čtenáři,

oceňuji váš koment níže. K těm "kapitalistickým státům (KS)" nutno řící, že to byl tehdy terminus technicus - druhá skupina se jmenovala "socialistické  země (SZ)" a i ve zdejším slovníku tlačila imperátorsky  na to, aby ty kapitalistické byly zvány jako "ne-socialistické"(NSZ)  - tedy přehlíživě. Paranoia. Nutno ještě říci, že o vývoji na světových trzích se dalo psát jen o těch kapitalistických. Jiné totiž nebyly. Také nebyly žádné jiné směnitelné penize než ty skutečné kapitalistické a par excellence měnové  zlato (tehdy jsme jej ještě měli v centrální bance dost a zvyšovali /sice mírně ale stále/). Byl jsem zodpovědný za jejich tržní správu - na "kapitalistických" trzích v každodenní neokecatelném a nezrušitelném operování. Taky byla zodpovědnost a stupně prověření-utajení pro práci se státním tajemstvím  (u mně  tehdy to bylo PT ZD - nevím čemu to odpovídá na dnešní škále NBU?).Na kapitalistických trzích řešily,  intervenovaly, staraly se a měly odpovědnost   jen kapitalistické státy. Ty "socialistické" tam byly se svými životně nezbytnými objemy  volných měn jenom jako platící pasažéři - tratě a tvorba jízdního řádu se jich netýkala - byli jsme mimo MMF. Měny RVHP byly jenom vnitřní a "společná měna - převoditelný rubl" byl jenom předstíranou fikcí multiclearingu fungující však na  pracném, skoro bartrovém a hmotném, směňování surovin a potravin za vybrané skupiny strojírenského sortimentu.Proto také moje  dnešní skepse k měnové unii nesourodých států a zájmů - je to zkušenost trpká a složitá a nikam k positivům nevedla nikdy a nikde. Držme se jen statutů podle MMF.PS: V CTV jsem byl  poprvé v roce 1983 s měnovým zlatem.

Cože? EU zakázala jenom

Cože? EU zakázala jenom název? A já myslel, že ten humus zmizí z regálů úplně. Škoda. :-)(Jenom pro vysvětlení - někteří jedinci jsou touto náhražkou schopni nahrazovat i jiné suroviny. Např. mascarpone v receptu na tiramisu a výsledný produkt potom vydávat za skutečné tiramisu a do krve se přít, že to je tiramisu. Na druhou stranu, když si člověk vezme, že podobným svinstvem je mascarpone nahrazeno v již hotovém "tiramisu" prodávaném v supermarketech a to co je prodáváno jako mascarpone není skutečné mascarpone, takže je to vlastně jedno.)

Tak jsem právě viděl pana Studýnku na ČT24

Nepoužíval však výrazy socík a komunistická věrchuška. Byl to záznam z Televizních novin z doby před 25 lety a pan Studýnka hovořil o " " "Černém pondělí na newyorské burze"http://www.ceskatelevize.cz/porady/10132488909-pred-25-lety/212411000111021/ 

Díky Čtenáři za upozornění (nesleduji to) - dojmul jsem se.

Fakt, že jo. Neberu zpět ani slovo z analýzy tehdejších událostí na trhu.  Zrovna tak jsem komentoval světovou finanční krizi 1997 a 2008 (sub-prime mortgages  mj. namíchané v derivátech) - desetileté cykly snad. Teď to půjde asi zrychleně. Bylo to již  evidentně od  toho roku 1987  (tedy otevřeně - jinak běžely   už v Chicagu na Mercantile Exchange a  na Board of Trade  skoro jedno desetiletí - alespoň tedy futures) o derivátech a zkreslování skutečnosti multiplikovanými instrumenty. O nutnosti oddělit komerční a investiční bankovnictví ve stejném tělese (tehdy bylo ještě v USA oddělené tedy). Již tehdy o  rozdílu  na virtuálním trhu a skutečném podkladovém světovém trhu.Bohužel v ten samý den, co naběhla tehdejší  krize končil (řádně v termínu) v úřadu (FED)  rozumný Paul Volker a převzal Alan Greenspam   ... včetně pozdějšího zrušení Glass Steagall Act, pohrdání měnovým zlatem a vším co z toho pošlo.Musím říci, že tehdy ČTV dlouho zkoušela najít někoho, kdo by se vůbec  z voleje  a naživo vyjádřil a nebál se vyjádřit. Všichni tehdejší oficiózní i alternativní ekonomové se báli hodit výrok teď hned (a tedy hazardovat)  "předčasně" - ani spíše ne tolik  politicky (byli jsme již tehdy dost "oražení"), ale  především odborně. Ještě v CTV bylo  snad o den později celé 20 minutové sezení  plus výklad co to vlastně  burza a akcie jsou, jak se obchodují, jak vůbec vypadají (půjčil jsem si je fyzicky od archiváře SBČS na ukázání). Tuším, že  tázajícím se redaktorem byl Milan Tománek. Této "osvěty"  a nápravy pojmů po desetiletích ideologického vymývání mozků se už vůbec nikdo nechtěl  bázlivě ani spoluúčastnit.  Byl jsem tam nakonec zcela sám. Nebyl jsem  odbojářem - jen profesionálem, ale jsem rád, že mohu i po 25 letech klidně mluvit stejně."Věrchuška a socík" jsou opravdu levné ani snad ne body (ale zkuste říct jednoslovním českým  výrazem celý rozsah pojmu "věrchuška" - ani použitím anglického slova "establishment"  se vám to celé jednoslovně nepokryje).  Sorry.  Opravdu levné.  Nebudu již používat. Říkalo se to ale   již  tehdy,  jenomže jen   bokem. Věřejně to bylo ovšem téměř trestatelné (ale  tehdejší věrchuška již   neměla ani sílu ani rozum  na to, se tím zabývat).Za to nyní  můžeme (nebo bychom snad i  měli povinně ) vykřikovat tato slova  celé hodiny beztrestně a  se zápalem a popsat těmito  výrazy hrdinsky všechna současná média.

Souhlasím s Vašími názory v článku.

Souhlasím, že máslo je něco úplně jiného. A souhlasím s tím, že uvedené dva pojmy byly "laciné".A zdravím Vás ;-).

A je na tom, co říkal, něco špatně? Před 25 lety byl rok 1987

a komunistický režim už nevěděl, kudy kam. Takže jste žádnou "Ameriku" neobjevil a na pana Studýnku jste nic kompromitujícího nenašel. :-PZato o sobě jste nám toho řekl docela dost.

Kocourkovskej, vy jste drsnej antikomunista?, jak tady níže uvádí Rychlíkův oblíbený deprivant? To vás musím varovat, občas spolu konverzujeme a měl byste vědět, že jsem zastával na střední škole funkci místopředsedy celoškolního výboru SSM a krátce působil i v krajském výboru svazu!! Po celou dobu výkonu svého mandátu jsem poctivě zneužíval každou možnost k odčerpání nějakých finančních prostředků ze svazácké kasy na naše každoroční fotbalové turnaje, kterými žila celá škola, a bezostyšně podváděl při uvolňování z vyučování co největšího počtu fanoušků do hlediště. Zástupcem ředitele byl kariérní komunista, soudruh inženýr Starý, vítkovická průmyslovka nebyla mezi SŠ v ČSSR žádné ořezávátko. Jednou moje podvody praskly a stál jsem u něj na koberečku (rok 1982, těžký totáč, jeden škraloup v posudku a se studiem na VŠ byl ámen), vždy důstojný soudruh profesor zavřel dveře, mrknul okem a pronesl památnou větu: Už mě kurva neserte a okamžitě zmizte! Na finále pochopitelně přišel, požádal jsem ho totiž, aby osobně řídil zápas ve Vítkovicích na centrální trávě, dostal i černý dres a 4 postranní rozhodčí, měl radost jako děcko. Toho dne uvolnil z vyučování soudruh profesor osobně přibližně polovinu školy (aby se měl před kým blejsknout). Komouši jsou za všech okolností hrozní prevíti, Kocourkovskej, ale svazáci taky :) PS: Odpískal tehdy vyloženou lahůdku – v malém vápně naskočil obránce po naznačené a stažené střele na pronikajícího útočníka, bylo to na hranici šlapáku, Ing. Starý přerušil utkání, polil ho pot, ale nařídil pouze nepřímý kop, obrannou zeď postavil mimo předepsanou vzdálenost pod úhlem přímo na brankovou čáru, po rozehrávce padnul gól… bylo to však naprosto správné rozhodnutí, získal si obdiv a uznání, soudruh profesor, a pokud se nemýlím – v bráně jednoho z finálových týmů tehdy chytal Pavel Srníček, zasvěcení dobře ví :)

...

Asi jsem soudruhovi, co na každého něco ví, někde v komentáři šlápnul na kuří oko. :-P

Jéé, hele, pan Studýnka osobně, paráda! :)… díky čtenáři CP, jak se vlastně jmenujete křestním jménem a příjmením? Že bychom taky trochu pohledali na netu :)

Podvod?

Jaký podvod? Zkuste si udělat průzkum mezi obyvateli ČR, kolik z nich si myslí, že pomazánkové máslo má něco společného s máslem.Mimochodem, kdy zakážeme "pleťové mléko", protože to nemá nic společného s mlékem?

České čuně říká lihu z brambor RUM

a s tím je nutné skončit.Měl byste pochopit, že rum se dělá z třtiny, whisky z obilí a máslo - holt z mléka.Když jsme živořili v kotlině obehnané elektrickými dráty, mohli jsme těm svým srágorám říkat jak jsme chtěli ušlechtile.Když ale můžeme výrobky dodávat na společný trh, musíme respektovat pravidla společného trhu.Rum, whisky a máslo se zkrátka z brambor nedělají, milý Čechu! 

Ruce pryč od Tuzemáku!

Inländer-Rum je starý dobrý rakousko-uherský vynález z 19.století, k němuž byli naši předkové dovedeni nedostatkem kolonií a bez něhož se neobešla celá řada cukrářských pochoutek našich babiček a maminek. Neschopnost obhájit si toto vskutku kulturní dědictví a s ním spojená zkáza středoevropského cukrovarnictví patří k těžkým hříchům EU (a to jsem v podstatě eurohujer). To já bych nadával u komerční slivovice. Tam je úporná snaha hájit zpotvořování ušlechtilého ovocného destilátu mrzkým lihem opravdu podivná.

 ...

 ...

Měl byste pochopit, že automobily se značkou Škoda na kapotě se vyrábí podle technických výkresů pro automobily Škoda, a nikoliv podle výkresů pro automobily Volkswagen. Když mohou Němci dodávat automobily na společný trh, musí respektovat pravidla společného trhu. Anebo nemusí? :)

Miluju, když se k věci vyjadřuje někdo kdo o ní nemá ani páru.

Je přece úplně jedno jestli získáte líh destilací ze směsi ve které kvasinky žraly sacharidy získané z brambor nebo cukrové třtiny. Konečný produkt je etylalkohol. Jen hlupák co věří na 3x pálenou kořalku jako nejlepší si myslí, že dostane něco jiného z brambor a něco jiného z cukrové třtiny.