Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 20.10.2012 11:08
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Tak balíme kufry

 a stěhujem se do funkčního státu, ne?

Veškerou státní brzdou je dosazený nekompetentní management

Takové hrůzy, které je schopen vymyslet aby odůvodnil svoji důležitost si málokdo dokáže představit. V podstatě pro to neexistuje žádná účinná brzda (kromě přísné selekce), neboť čím vyšší pozice, tím větší odtrženost od reality (končí to ministrem). Mstivost, hloupost, zákeřnost, podlost, zbabělost, nekompetentnost jsou některé superlativy, které je dostatečně charakterizují.

Asi mají pořádek

 Asi tam mají poměrně lepší pořádek, nežli je u nás,kromě toho Estonsko bude mít  patrně výrazně nižší náklady na armádu ( vzdušný prostor chrání ti druzí ). Důležité ale je, aby jim to prvenství vydrželo a aby ho měli i v ostatních parametrech - vzpomeňme si, jak nám v 90. letech bylo vydáváno za zářný příklad  zelené Irsko  a jak to s ním  dopadlo, dnes žebrají o podporu EU.

Pokud je autor schopen napsat

Pokud je autor schopen napsat větu "Pacienti si mohou být jisti zabezpečením citlivých dat..." pak už nemá smysl vést další debatu. Neb zásadní debata ohledně e-governmentu se vede o tom, zda mají být centrálně shromažďovány vysoce citlivé osobní údaje osob - a zatím mě ještě nikdo nepřesvědčil, že bych měl například svoje zdravotní údaje svěřit něčemu jinému, než decentralizovaným PC svých jednotlivých lékařů. Ne, skutečně nechci, aby se údaje o zdraví mém a mé rodiny válely někde na internetu. Stejně tak nemám žádný zájem o to, aby se údaje o prospívání mých dětí objevovaly jinde, než v jejich papírové žákovské knížce. A na finančák si rád zajdu odevzdat daňové přiznání osobně a nechat si ho orazit příjmovým razítkem. Nemám s tím problém. A co se elektronických voleb týče, to už je opravdu jen černý humor. Jak se při elektronických volbách zajistí, že volič hlasoval skutečně svobodně, že mu někdo "neradil", nenutil ho nebo dokonce si jeho hlas regulérně nekoupil  (prostě nabídkou "ty tu teď přede mnou v hospodě na mém nootebooku za pomoci tvé ID karty odklikni kandidátku č. 10 a já ti hned pak koupím panáka")? Země, které experiment s e-volbami zkusily, od něj nyní zase odcházejí.

Na to byste měl mít určitě

Na to byste měl mít určitě právo a věřím, že i podobně smýšlející občané Estonska nejsou nuceni služby e-governmentu využívat.Nicméně já jsem zastánce opačného přístupu a tyto možnosti, bych přivítal.Otázka voleb je složitější, to bych nechal stranou, ale co se týče adminstrativy a byrokracie, věřím, že by to dokázalo ušetřit nejen finance, ale i čas občanů a zaměstnanců státu. Ovšem za předpokladu, že by to obstojně fungovalo, což je v našich podmínkách momentálně utopie a už vidím, jak podobnou mnoha miliardovou zakázku realizuje jakási nově založená IT firma z Horní Dolní...Nehledě na otázku toho, jak je náš stát chráněn proti kybernetickým útokům, troufnu si odhadnout, že to není žádná sláva a možná se tím zabývá pár lidí na MO či MV, ale prakticky dopad je téměř nulový...

Vážený pane MartineS,

ano, byl jsem schopen napsat takovou větu ;-) Relativizovat se dá skoro všechno, jistá je (asi) jen smrt. Dobrá, pro preciznost by tam mělo být třeba "mohou si být skoro jisti" nebo "důvěřují v řešení" atd., ale o to nejde. Obecně však Vaši výtku chápu a považuji ji za zásadní. Je problematické zodpovězení toho, zda není centralizace citlivých údajů nebezpečná. Asi i je. Vždy je vše zneužitelné. Ale je třeba udělat maximum, aby to nešlo. Ovšem věcně nic k tématu, s prominutím, neříkáte. Estonsko se těmto relevantním věcem (včetně mechanismů voleb) systematicky věnovalo v legislativě, čehož důkazem jsou tyto a další materiály: Databases Act (1997/ 2006)Public Information Act (2001)Digital Signatures Act (2000)Act on Intellectual Property (applicable also for statedatabases)– Principles of Estonian Information Policy (1998, 2004)– Action Plan of Estonian Information Policy – (eEstonia)(1998, 1999, 2000, 2001,2002, 2003, 2004, 2005, 2006...)– Personal Data Protection Act (1996)Hezký den, rmt

To je tipicky české,

vše spochybňovat a nepoučit se jinde. Vidíme to stále od roku 1989. Hold vymýšlíme vymyšlené aby se na tom někdo vždy napakoval. A o osobní data se stále někdo bojí, ale na druhé straně je lehkomyslně uvádí na mnoha stránkách na intedrnetu a obchoduje se s nimy. To nikdo nepostihuje. Nechráníte svá data již tím, že telefonujete mobilem a na PC používáte hlavně Windows. Ještě jsem se nesetkal s žádným produktem v oblati IT, který bychom od někud převzali a upravili pro vlastn podmínky.

drahy elektronicky podpis a mizerne datove schranky

Elektronicky podpis za 396 rocne (nejlevnejsi) a casove razitko minimalne za 2 kacky dokazou odradit i nadsence. Na elektronickou komunikaci ze statem zbyvaj jen datove schranky od svazaku ktere infrastrukturu kolem elektronickeho podpisu zabiji. Je mi smutno ze kvuli tomu se elektronizace jen tak neujme ani v soukrome sektoru a se statem se bude zivorit na datovych schrankach.

Přesně tak!

Před několika léty jsem také podával Daňové přiznání elektronicky, ale to stál elektronický podpis mám pocit do 200kč. Od té doby co to zdražili jsem se na to vybodnul a raději běhám po úřadech. Stačí že mi pouštějí žilou v jiných oblastech, kde takřka nemám možnost se vyhnout podpoře zlodějů (DPH pod.). A tak je to tu bohužel se vším. Trefit na člověka nebo instituci, který/á se na vás nechce pouze bezdůvodně obohatit je dnes málo pravděpodobná náhoda. Když si chci něco koupit strávím vždy nějaký čas na internetu a hledám férovou cenu daného zboží. Není totiž problém koupit naprosto totožné zboží za dvoj či trojnásobnou cenu a tohleto už podle mně je naprosto zvrácené čekání na neinformovaného hejla a nevidím rozdíl mezi takovýmto podnikáním a zlodějnou. Takoví jsme.

Jde to

i zadarmo. http://zmsoft.cz/index.php?str=sifrovani_a_dig._podpis&hid=3&idmh=3

Tak Vás zklamu - nejde.

S tímhle by jste na úřadě nepochodil.

Co pak Estonsko, už i

Co pak Estonsko, už i Venezuela je dál než ČR.

Pravda...

Bohužel v Česku je u takových projektů trošku jiná motivace: nakrást z veřejného ("to přece nejsou ničí peníze, to je státní") a ztratit se jako pára nad hrncem. My si asi fakt sami neumíme vládnout. Škoda.

Asi nezbývá než závidět.

S naší mentalitou, kdy každý hledí jen jak se na čemkoliv napakovat bez ohledu na důsledky a výsledky, se něčeho takového nedožijeme. Ledaže by se  obnovil protektorát.... ale i to Německo je asi na něco takového příliš konzervativní a takovýto progres je na ně moc.