Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 73
  • Poslední: 30.8.2012 14:29
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
PUSSY RIOT: Čarnogurský vs Bukovskij (Lubomír Stejskal)

Doporučuji k přečtení. Jak to doopravdy je.http://neviditelnypes.lidovky.cz/pussy-riot-carnogursky-vs-bukovskij-dwp-/p_spolecnost.asp?c=A120828_145330_p_spolecnost_wag Bukovskij na otázku, zda bylo vhodné, aby ženy vběhly před chrámový oltář odpovídá:"Tak určitě tím přitáhly pozornost ke zvláštnímu postavení, jemuž se dnes ve státě těší pravoslavná církev. A o to šlo. Církev a především moskevský patriarcha Kirill ( o němž i Bukovskij na jiném místě říká, že je starým důstojníkem KGB – pozn. L. S. ) letos před prezidentskými volbami apelovali na věřící, ať jsou volit Putina. Takhle prostě církev nemá do politiky vůbec mluvit. Celá ta punková modlitba v katedrále - Bohorodičko, vyžeň Putina – byla přímou reakci na angažmá církevních špiček v prezidentských volbách, církev si to vystoupení na sebe přivolala sama. A když stát kapelu obžaloval z blasfemie (rouhačství – pozn. L. S.), což nutně vyžaduje posudky a stanoviska církve, vyvolalo to úplně logicky veřejnou debatu o vztahu pravoslavná církev – Kreml."

Trestní zákoník ČR

Výtržnictví http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/trestne-ciny-paragrafy/vytrznictvi § 358   Výtržnictví     (1) Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) opětovně, nebo b) jako člen organizované skupiny. Více se dočtete na http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/trestne-ciny-paragrafy/vytrznictviZamysleme se!

Záznam ČT z přímého přenosu čtení rozsudku (tlumočeno do ČJ)

vysílaný na ČT 24 - 10. srpna 2012 odpoledne.Utkvěla mi v paměti mimo jiné dvě podstatná fakta.1) Celé vystoupení Pussy Riot v kostele netrvalo ani minutu2) Při vystoupení nepadlo jediné jméno politikaNa první pohled je jasné, že celý dlouhý monstrproces je spáchanému činu naprosto nepřiměřený a dva roky v lehčím typu vězení pro odsouzené je trestem zcela absurdním. Několik tisíc stran spisu, podivný přístup soudu k obžalovaným.... Viz úvodní komentář k ZÁZNAMU ČT z vyhlášení rozsudku:http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10101491767-studio-ct24/212411058260817/Celý záznam trvá přibližně 3 hodiny. Kdo jej neviděl, neměl by k celé kauze vyjadřovat jakékoli zásadní závěry.;-)

O jméno žádného politika se

O jméno žádného politika se tu vůbec nejednalo.  Předmětem stíhání členek skupiny není punková modlitba k Panně Marii, aby vyhnala Putina, nýbrž to, že svou produkci uskutečnily v Chrámu Krista Spasitele, tedy na místě, které je pro orthodoxní křesťany posvátné, a provedly ji způsobem, jenž byl značně hrubý a vulgární a nemohl být věřícími vnímán jinak než jako znesvěcení tohoto chrámu. V modlitbě byly na adresu církve užity vulgární výrazy a formulace typu ?????, ?????, ????? ???????? (hovno Boží).

Děkuji, potřebuji slyšet taková slova, přestože působím sveřepým dojmem, že mamce už domů nevolám :) Osobní útoky lze opřít třeba o vyznávání rozdílných společenských hodnot. Taky mohu říci, že pokud vedle sebe postavíte dobrmana a kanaánského psa, pak je ve scénce naprosto jasné, kdo za koho štěká. Ale skutečný důvod bude zřejmě až ten poslední a nejjednodušší. (nášup) Pan Schneider je každopádně vynikající novinář.

Co čekali? Ale litujme je!

Trestní spravedlnost v Rusku prostě taková je, nemluvě o tom, že vystoupení bylo esteticky nevkusné, trapné a pro věřící jistě urážlivé. V jejich pojetí má pak exhibicionismus, souložení na veřejných prostranství nebo glorifikace homosexuality znamenat politickou svobodu. Světský suverén s církví ostatně tvořil v Rusku vždy státoprávní jednotu, jakýsi dualismus veřejné moci, takže je nemyslitelné, že by soud v praxi judikoval věc s ohledem na lidská práva nota bene západní provenience (paradoxně ale Rusko je signatářem Evropské úmluvy o lidských právech). U soudu to bylo nakonec jasně řečeno: ruský stát nebude tolerovat takové chování, byť toto chování není excesivní z hlediska západního pojetí společenských hodnot. Tečka. Namítat lze jen ukrutnou výše trestu a extrémní podmínky v nápravné kolonii (stačila by pokuta s podmínečným trestem nebo hrabání listí) a nebezpečí, že budou pokračovat proticírkevní nálady, neboť církev se těch dívek nezastala ani nejzákladním projevem milosrdenství.

k článku..

Článek ukazuje konečně objektivnější pohled na běh událostí! Díky za něj.

Trest je přísný, ale odsouzení je zcela v pořádku

Trest je přísný, ale odsouzení je zcela v pořádku. Opět jsme svědky toho, jak pod praporem práva na "svobodu slova" jsou pošlapávány jiné svobody, v tomto případě svoboda na nerušené náboženské vyznání. V případě PR se nejednalo o žádný omyl, ale zcela jasně naplánovanou provokaci, kdy i přes varování ochranky v chrámu vstoupily i do prostoru, kam smí vstupovat jen kněz při mši - a vulgárně zde vyřvávaly. Je to jejich volba, ovšem stejně tak je jejich volbou i trest, s nímž musely počítat.Holt jim to neprošlo, jako v minulosti ta veřejná soulož v muzeu nebo masturbace s mrtvým kuřetem. Celá ta akce v Chrámu Krista Spasitele byla jen mediální provokací, parazitující na náboženském cítění obyvatel Ruska. Jak velmi trefně poznamenal v sobotních Lidových novinách patriarcha české pravoslavné církve - udělat tohle ty dívky v muslimské zemi v mešitě, tak už by nežily. A já dodávám - a nikdo by se nedivil.

odkazy

Doplňuji odkazy na předchozí "performance" Pussy Riot (tehdy ještě vystupovaly pod názvem Vojna - ale není problém je poznat): Masturbace se zmrzlým kuřetem v samoobsluzeHromadná soulož v muzeuVideo kanálu Russia Today obsahující mj. obě "perfomance" (od 3:17)

Měly by si to ty holky poctivě odsedět a odmítnout příp. milost

Tím by Putinovi a bigotním kněžourům daly lekci nejvýživnější.(Ideální by bylo, kdyby alespoň jedna v tom umaštěném ruském lochu zemřela - účinněji bojovat s totalitou a církevním tmářstvím se snad ani nedá - viz ubohý Pavel Wonka.) 

No to jste snad trochu přepískl, ne?

Ochraňovat před sionisty - to na mne zavanulo něco velmi zatuchlého ... A neračte se zlobit, ale s tím Henry Fordem jděte někam hodně daleko a už se nevracejte.Anebo se zkuste vzpamatovat! Kulturu nelze ochránit: kulturu buďto máte, a pak jste i příslušně sebevědomý, anebo ji nemáte, třese se vám řiťka před každou "jinakostí", a strach vás vyžírá zevnitř. Všechny ty agresívní obranné řeči proti "multikulti" jsou poznamenány psychickou narušeností, nestabilitou, možná skrytou impotencí ajánevímčímještě. Rusko je dávno multikulturní společnost, proto je tak kulturně a morálně silné. Strach není kulturytvorným činitelem. Čistá společnost a čistá rasa a čistá kultura a podobně jsou anticivilizačními výplody, třesou se o "čistotu" a naštěstí brzo chcípají, nejsou životaschopné.V kořenech naší kultury je psáno, aby se starousedlíci chovali dobře k příchozím, neboť i oni jednou byli - a třeba někdy budou - příchozími. Zkuste to promyslet z tohoto hlediska.

impotence

Skrytou impotencí jste mne inspiroval. To je přesně ten bod kde se nacházíme i s tím Ruskem. Na  rozdíl od Vás, já tím nemyslím myšlenkovou impotenci, ale tu skutečnou. Již jedno dítě je luxus, dvě jsou pro skutečně odvážné, čtyři děti mají jen snílkové. Kde je holá reprodukce? Starousedlíci jak je pojmenoval pan Ducar se stávají obtížnou minoritou a my tu řešíme adolescenty a gayprůvody. Po světě zatím běhá několik miliard lidí co nemají co do úst.Já vím, pořád sem to téma vnucuji a nikdo nic

Méně pištět a více argumentovat, pane Schneidere :)… až Izrael napadne Írán a do konfliktu se zapojí také Rusko (se skrytou podporou Číny), povíme si o sionistech něco více. Vy jste snad nějaký sionista? Ani náhodou. Ohledně ochrany národní kultury jsem citoval Vladimíra Putina z nedávného článku Luďka Bednáře. Rusko není multikulturní společnost, Sovětský svaz byl multikulturní společnost… a ten se v tehdejší podobě rozpadnul. "Čistá společnost a čistá rasa a čistá kultura" jsou propletencem, který jsem já nikde nepoužil, je to vaše osobní básnická licence… já cituji pouze V. Putina v rámci dominantního zachování národní kultury. V kořenech (nejen) naší kultury je psáno, aby se starousedlíci chovali dobře k příchozím… pokud se oni budou stejně tak dobře chovat k starousedlíkům. Promyslel jsem to ze svého hlediska, nejedná se o citaci. ............................................. P.S.: Do Henryho Forda bych na vašem místě moc nerýpal, protože jinak budeme nuceni oprášit I. světovou válku, Versailleskou (rádoby)mírovou smlouvu a její fatální důsledky pro vznik II. světové války, a především otázky kdo koho, s jakým postranním úmyslem a odkud financoval. S ohledem na vaši nepatrně aktivistickou rétoriku se dostanete na velmi tenký led, pane Schneidere :)

Pletete věci přese sebe bez ladu a skladu

O sionistech jste mluvil v souvislosti s Ruskem, kde to má velmi negativní konotace - a nyní se snažíte vysmeknout převedením na íránský problém. Tak se nediskutuje, tak se jen uniká, a nedává vám to nárok někoho mistrovat, naopak, sám máte žlutou kartu.Rusko je multikulturní společnost: máte snad za to, že rozpadem SSSR se Rusko kulturně "očistilo"?Nevím, na základě čeho citaci označujete za "ne citaci", nerozumím, vůči čemu se vyhrazujete, nedává to smysl, jdete po povrchu, nikoliv po obsahu. Ve vašem vlastním zájmu byste se měl podívat, koho si berete do, no řekněme úst, přestože ústy by slušný člověk Henryho Forda nevzpomínal, a už vůbec necitoval. Víte vůbec, že byl inspirací jednomu čalouníkovi k napsání jeho zrůdného opusu? Jestli s tím chcete i nadále zde otravovat, mám jedinou radu: jděte se bodnout!

Vot takaja žizň

O sionistech lze mluvit v souvislosti s různými náměty, které však mají nakonec stejného jmenovatele. Za ruskou kulturu dnes není pokládána kultura azerbajdžánská anebo lotyšská anebo jakákoliv jiná, tehdejší svazová. Je snad za českou kulturu v současné době pokládána kultura slovenská? A jistěže vždy a všude dochází následkem separatismu k postupnému útlumu – jak vy uvádíte "očistnému" procesu – původně smísených kultur, zejména jazykovému v nejširším slova smyslu. Pojem národní kultury nechci vidět v jedné větě, v jedné básnické licenci, společně s "čistou rasou". Je to podobný útok na moje cítění, jako kdybych ve výčtu státníků, kteří měnili dějiny, uvedl Hitlera a Dalajlamu záhy po sobě. Prostě ne, tohle se nedělá… anebo dělá, záměrně, ze sarkastických důvodů. A víte vy, pane Schneidere, že jedna americká sekretářka vykouřila v Oválné pracovně amerického prezidenta, který v klidu dosloužil své zemi a vykonal ještě mnoho dobrého? Myslím, že si ze mne děláte legraci… jestliže si někoho beru do úst, pak vězte, že velmi dobře znám široké souvislosti. Reagovat veřejně na vaše závěrečné poznámky nemohu ani z akademického hlediska, neumožňují to platné zákony České republiky, neumožňuje mi to vlastní etický kodex. Existují náměty, které vyloženě potěší, které vyloženě naserou, anebo které vyvolávají obojetné reakce… ty ze všeho nejvíc. Vot takaja žizň.

Moc hezké komentáře bez emocí

Moc hezké komentáře bez emocí a urážek. Proč mám pocit, že nenávistné "jděte se bodnout" pronášejí nejčastěji právě vyznavači multikulti. Dvě strany jedné mince?

Tam, kde sami nejsou.

Ano, chtěli by mít Rusko tam, kde sami nejsou. Hezky řečeno, pane Schneidře (snad skloňuji správně). V této souvislosti jsem si vybavil Karla Schwarzenberga, který "punkerky" tak velmi obdivuje. Zajímalo by mě, zda by měl jako katolík stejné pochopení pro "punkery", kteří by podobný "riot" uspořádali v katedrále sv. Víta na protest proti tomu, že je jeho eminence Dominik Duka pečený vařený na Hradě, a to zrovna v době, kdy se řeší církevní restituce. Nepochybně by kvůli tomu nikdo nešel sedět, ale naše politické celebrity by už asi tolik nadšení neprojevovaly. 

Já jsem "nadšení našich politických celebrit" nezaznamenal

Vesměs se jen vyjadřují proti kriminalizaci.Debata o nové koalici oltáře a trůnu se u nás vede, a se vší pravděpobností má i svůj vliv na církevní špičky, i když se o tom nijak nešíří. Situace zde prostě není na podobné akce nastavená.  Docela si dovedu představit, že  odpovědí vyrovnaného ač zasaženého zdejšího církevního činitele na podobný protest, by byla vcelku standardní: "Bože, odpusť jim, neboť nevědí, co činí."  

meisterstuck

Ten článek se Vám povedl tak jen doplním:Proti tomuhle meisterstucku je Jakešův " kůl v plotě" dětská selanka. Zneužití primitivního konzervativního myšlení věřících pro diskreditaci Ruska v zahraničí nemá chybu, lze ho zařadit do serie Lýbie, Sýrie, Iran atd.V Zagorsku, v centru pravoslavné církve by důsledky pro provokující děvčata byly nejspíše okamžité a devastující a to i v době SSSR. (osobní zkušenost, chtěl jsem v neznalosti do chrámu vejít v kraťasech).Historická slepota nám brání  vidět, že především na území ruských stepích probíhal tisíciletý střet euroasijských civilizací a jejich vliv má dodneška dopad na ruské myšlení, víc než Napoleonův a Hitlerův krátkodobý výboj.Pro ilustraci, úroveň umělecké činnosti skupiny Pussy Roit dokumentuje  následující video  www.urod.ru/news/6027. Posuďte sami, za koho se světoví politici a media staví.  

Nemohu říci, že bych v článku

Nemohu říci, že bych v článku souhlasil úplně se vším, ale konečně je to snaha podívat se na problém trochu strízlivýma očima. Dimenzi a do  jisté míry i legitimitu politického protestu dává vystoupení Pussy riot právě až ona přebujelá reakce na tak banální přečin. Kdyby ruské orgány na podané trestní oznámení zareagovaly jednoduše tak, že by celou věc kvalifikovaly jako přestupek s tím, že jsou to asi špatně vychované holky, když řvou a dělají bordel v kostele a pak si hrají na kdovíjaký politický protest, tak by proti tomu na západě nemohl nikdo říci ani popel a po celé krásné Pussy riot by nejspíše neštěkl ani pes. 

Naprostý souhlas… "přebujelá reakce na tak banální přečin", na obyčejný osobní střet čtyř jednotlivců, občana Kirillova a punkové kapely.

jojo

každý podle svého... pracoval jsem delší dobu jak v Rusku, tak i v USA a můžu zodpovšdně prohlásit, že do USA uz nikdy. P.S. žádná práce načerno,

V Rusku žijí a mají největší společenský vliv starousedlíci, tj. lidé, kteří mají ke své rodné zemi osobní vztah a to se promítá i do jejich chování vůči cizincům dobré vůle, starousedlíci mají vždy zcela jiný přístup k životu, než přivandrovalci. Není nutné nazývat starousedlíky vlastenci, protože starousedlictví je víc než vlastenectví, starousedlíka prověřovat nemusíte, vlastence ano. V USA žije a dnes již ovládá finanční byznys mnoho ekonomických přivandrovalců zejména v 19. století, kteří nemají k této zemi osobní vztah, vytvářejí z USA jedno velké tržiště, plundrují sociální systém této země a potírají zvyky starousedlíků z doby osidlování (napsal o tom knihu Henry Ford). Multikulturalismus je nástrojem rozbíjení společenských hodnot, s jakými se naopak dodnes setkáváte například v Rusku, protože v této zemi (stejně jako v Číně) mají lidé rozum a morální sílu, vědí jakou cenu má vlastní národní kultura a za jakou cenu je nutné tuto kulturu ochraňovat před společenskými diverzanty, multikulturalismem a zejména sionisty.

utlačovatelský systém?

Jen takovy dotaz: Byl jste v Rusku a byl jste v USA? Já ano a musím říct, že se v Rusku cítím bezpečněji a svobodněji! I když to v Rusku není dokonalé, ale oproti USA  tam nikdo neleze při běžných kontrolách do řiti!

To protože jste byl v Rusku

To protože jste byl v Rusku jako turista, tak vám to možná přišlo, že jste měl více prostoru. Přiště se zkuste připojit k nějaké demonstraci, nebo se dejte na investigativní žurnalistiku, popřípadě zkuste vést středovou liberální politickou stranu. ;)

Velkomyslnost

Ruská pravoslavná církev chce milost pro odsouzené ruské "zpěvačky"Moskva. Ruská pravoslavná církev se vyslovila pro udělení milosti třem ruským punkovým zpěvačkám (Pussy Riot), odsouzeným včera ke dvěma rokům vězení za zneužití pravoslavného katedrálního chrámu Krista Spasitele k blasfemickému vystoupení, ve kterém žádaly odchod ruského prezidenta z politické scény. Pravoslavná církev v tiskovém sdělení podotýká, že by jejich propuštění na svobodu mělo být podmíněno ochotou omluvit se a neopakovat podobné akce.  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16925    2010Varšava - Prokuratura v severopolské Gdyni dnes obvinila frontmana death metalové kapely Behemoth Adama Darského z urážky náboženského cítění.Té se prý dopustil v září 2007, když na koncertě roztrhal bibli. Za podobnou urážku v Polsku hrozí až dva roky vězení. http://aktualne.centrum.cz/zpravy/kuriozity/clanek.phtml?id=662746       

Už je to tady,

ovšemže si myslím, že církvi to nebylo zcela po chuti, jenomže to nejde dohlídat, aby se nějaký církevní hodnostář neurval z řetězu (myslím tím podání trestního oznámení) a pak se musí ty škody takto zmenšovat ... ale to není nic, co by bylo příznačné pouze a jen pro pravoslaví.Pokud jde o to rouhání, pokládám to za typický anticivilizační jev (příznak konce civilizace), ať už jde o ničení tór, koránů nebo biblí kýmkoliv. Neslavně proslulý dánský list údajně odmítl zveřejnit karikatury Ježíše Krista, ale Mohamedovy hned na to nikoliv. Je zřejmé, že se z blasfémie stává "bojový nástroj", ovšemže těch největších srabů. Otázka je, jak na to reagovat, jak se účinně bránit. Zda kletbou, interdiktem, prokuraturou, fackama na místě - anebo klidnou rozvahou, jako Abeles, když se mu esesák smál do očí před hořící synagógou: "Tak co, Abeles, synagoga hoří - a co dělá ten váš všemocný bůh? Nic se neděje." A Abeles na to: "No, jestli pánbůh je, pak se teprve budou dít věci. A jestli pánbůh není - k čemu pak synagóga?"

Došlo na můj předpoklad… ruská pravoslavná církev vnímá výtržnost Pussy Riot pouze jako osobní střet čtyř jednotlivců – občana Kirillova a punkových výtržnic. Nic víc, nic míň.

Zlaté pravidlo

"Co kdyby se totéž stalo našim přátelům, co kdyby se něco podobného stalo nám samým? Jak bychom snášeli „punkovou modlitbu“ ve Svatopetrském chrámu nebo v amerických evangelikálních sborech?" Ptá se pan Schneider. Řešení je jednoduché: v momentě kdy bude náš stát, kdy bude Spojené království či budou Spojené státy ovládány autokratem, který se bude zčásti spoléhat na neomezenou podporu zkorumpované a amorální církve, věřte, že budu první, kdo si půjde do Svatopetrského chrámu takovou punkovou modlitbu poslechnout. "Dlužno promyslet, co by asi punkerky provedly ve Spojených státech, proti propojení náboženství a politiky za G.W.Bushe, který jednání vlády zahajoval modlitbou. Možná, že by dosáhly alespoň toho, že by byl konečně nějaký (jejich) soudní proces přenášen v přímém přenosu i americkou televizí." Modlitby v kongresu se dějí dodnes, ovšem jde o soukromý akt víry, což je něco, s čímž Pussy Riot nemají problém. Tedy mohly by samozřejmě protestovat proti Georgi Bushovi a třeba ho i vyobrazit jako Hitlera, ale těžko by kvůli tomu dostaly dva roky v nápravné kolonii! "Je to vposledku hloupé, taková cílená provokace. Nevydělá na tom ani církev, ani stát, ani příznivci liberalizace poměrů v Rusku. Takovéto procesy, které jsou na hraně, když se zvrtnou (jako tento), nebezpečně posílí ty nejkonzervativnější síly. Pravoslavná církev možná nyní lituje trestního oznámení, které podala. Církev i stát asi cítí, že si naběhly na vidle. Nevytěží z toho nikdo, leda všichni dohromady. Pokornou reflexí toho, co a proč se stalo, a proč tomu tak nemuselo být. Pokud ovšem nebyla sama konfrontace vlastním pozadím celé události, s cílem posílit ty konzervativní, konfrontace chtivé síly v Rusku. Síly, které navzájem a nutně potřebují viditelného nepřítele, aby se muselo zbrojit." Víte, a tady s vámi nesouhlasím. Pokud stát i církev si naběhly na vidle, odpor vůči nim samozřejmě získal. Samozřejmě, že zároveň nabyly na síle ty složky společnosti, které si žádají konfrontaci. Bez konfrontace však utlačovatelský režim, který v Rusku nepochybně vládne, svrhnout nelze. Pokud by podpůrci Vladimíra Putina zůstávali v netečném klidu, byl by to nepochybně důvod k obavám. 

Dovolte pár poznámek.

Nezdá se vám, že takových momentů již bylo v historii dost? Jenže nikdy nebude celá církev amorální (jistěže ani morální). Zčásti na církev spoléhali autokraté již mnohokrát ...Modlitby v Kongresu jsou něco jiného, než modlitbou zahajované jednání vlády! Docela mě rozveselila představa, jak by asi řvali místní rusofobové, kdyby Putin či Medvěděv zahajovali jednání vlády modlitbou ... ??!Co se nálad na severoamerickém kontinentu týče, neberu je jako jednotné ("to by se ve Spojených státech stát nemohlo"), ale jako převelice rozmanité. V onom "náboženském pásu" však sílí snahy po uzákonění jistých tendencí, k nimž bychom mohli hledat paralelu v "opičím procesu" (který oni tmáři vyhráli, že?). Velmi pěkně tyto tendence předvádí Bill Maher v dokumentu Religulous.Velmi vášnivě budu oponovat vašemu názoru, že by se měl v Rusku konfrontací svrhávat režim. To by byla cesta do pekel: podívejte se zcela realisticky, jaké bobky mají všichni ze syrských zbraní hromadného ničení! Máte opravdu reálné přání, aby se ruské WMD po svržení řežimu vymkly kontrole? Já vím, že je to problém odtažitý od těch punkerek - jenže je odtažitý v intencích vámi naznačené linie.Jednou z nejhorších nectností současného světa je netrpělivost, která lačně papá i s navijákem všelijaká rychlá a snadná a konečná řešení. Klidně se smějte, když se přihlásím naopak k příznivcům Strany mírného pokroku v mezích zákona. Ona to totiž není žádná sranda, když to vezmete vážně. Jednak k tomu vede ta usilovná masarykovská cesta drobné každodenní práce - ale vyplatí se, protože ten mírný pokrok pak bývá jak poctivý betonový fundament, byť se jedná o civilizační postup takořka v milimetrech.