Developerská společnost ECM jde do konkurzu

Právní zástupce držitelů eurobondů, jejichž pohledávky byly popřeny, bude rozporovat rozhodnutí soudu ústavní stížností.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Konkurz! Tak věřitelský výbor rozhodl o budoucnosti společnosti ECM. Informaci ČESKÉ POZICI potvrdil Kamil Blažek z advokátní kaneláře Kinstellar, která zastupuje ECM. Podstatný vliv na verdikt měl Městský soud v Praze, který v přezkumném řízení popřel pohledávku největší skupiny věřitelů ECM – držitelů eurobondů, kteří tím nemohli hlasovat ve věřitelském výboru. „Soudce obdržel dnes po obědě stanovisko od lucemburské advokátní kanceláře, které si vyžádal insolvenční správce. Toto stanovisko nikdo neviděl,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Juraj Alexander ze společnosti Salans, která zastupuje Astin Capital.

Firma Astin Capital vystupuje od května loňského roku za držitele eurobondů, mezi nimiž figurují velké mezinárodní banky, instituce a fondy. Skupina disponuje dluhopisy v hodnotě 125 milionů eur, tedy za víc než tři miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala tyto pohledávky 1. července popřel. Stejný názor měl i soud v přezkumném řízení. „Budeme rozporovat rozhodnutí soudu ústavní stížností, rozhodnutí o prohlášení konkurzu odvoláním a další rozhodnutí všemi možnými způsoby,“ tvrdí Alexander.

Razantní řešení

Uznání či popření pohledávky je určující pro to, zda může věřitel hlasovat ve věřitelském výboru. Držitelé eurobondů podporovali restrukturalizaci developerské firmy. Jak již dříve informovala ČESKÁ POZICE, z realitního trhu ještě před dnešním rozhodnutím zaznívaly názory, že pokud tito věřitelé nebudou moci hlasovat, skončí ECM v konkurzu. Spekulace podporovalo i to, že insolvenční správce Hala byl zastáncem razantního řešení.

I když věřitelský výbor zvolil řešení situace v zadlužené developerské společnosti konkurzem, záležitost ECM tím nekončí

Ve zprávě z 19. července adresované Městskému soudu v Praze Hala mimo jiné konstatuje: „Insolvenční správce na podkladě provedených zjištění, informací získaných od dlužníka, třetích osob, členů prozatímního věřitelského výboru, jakož i na podkladě provedených rozborů a hodnocení, které správce průběžně a detailně prováděl v rámci své činnosti a také pro potřeby prozatímního věřitelského výboru, činí odůvodněný a v zásadě nerozporný závěr, že dlužníkův úpadek je možné řešit pouze konkurzem.“

Posílení pozice PPF

Vedení ECM v čele s Milanem Janků, který je zakladatelem a majoritním vlastníkem společnosti, podporovalo reorganizaci firmy s omezeným developmentem pěti vybraných projektů. Dle propočtů ECM znamenal právě tento postup pro věřitele nejvyšší návratnost jejich pohledávek.

Ze začátku insolvenčního řízení byl pro konkurz ECM pouze jeden subjekt – Glancus Investments ze skupiny PPF. Ostatní věřitelé – Česká spořitelna, Astin Capital a Volksbank – podporovali restrukturalizaci. V minulých dvou měsících však pozice PPF posílila. Uznána totiž byla pohledávka Generali Pojišťovny a dalších firem, v nichž má PPF majetkovou účast.

I když věřitelský výbor zvolil řešení situace v zadlužené developerské společnosti konkurzem, záležitost ECM tím nekončí. Lze očekávat, že bude následovat řada soudních sporů, protože po dnešku zůstává u některých zainteresovaných spousta pachuti.

Související články: