Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Děkujeme, odcházíme bádat! Vědci z jižní Evropy míří i do Česka.

Nestabilní ekonomická situace ve Španělsku, Řecku či Itálii vybízí tamní mladé výzkumníky k odchodu do zahraničí.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Census

19. 5. 2013 13:53
A co tu chtějí vybádat.
A co tu chtějí vybádat? Nejsou tu příležitosti k uplatnění ani pro velkou část našich absolventů. Jejich optimismus zjevně nezná mezí. I když, u nás je každý z ciziny vítán s otevřenou náručí, hlavně když je odjinud. Oni sem, a my někam pryč. A je to.
0 0
možnosti

Goeg

19. 5. 2013 15:59
To je hloupost, ze nejsou
To je hloupost, ze nejsou prilezitosti pro uplatneni ani pro velkou cast nasich absolventu. Znam osobne pripad z Biotechnologickeho ustavu AV, kde na misto postdoca nemohli v Cesku nikoho sehnat. Postdoktorat je dotovany z ministerstva skolstvi a nastupni plat je kolem 45 tisic Kc hrubeho. Misto se inzerovalo, studenti se shaneli na fakultach. Dva zajemci, kteri se objevili nebyli ochotni se stehovat. Jeden z Hradce Kralove, druhy z Ceskych Budejovic ackoliv Ustav zajistil vyborne a levne ubytovani. Po rocnim marnem hledani v Cesku nakonec misto nabidli hotovemu PhD z Velke Britanie, ktery ho okamzite prijal a do mesice do Prahy prijel a zacal pracovat. V Cesku nema zadne vazby, ale na rozdil od ceskych PhD byl ochoten se stehovat a to i mezinarodne. Vubec to nebylo tim, ze by zahranicni zajemce dostal prednost. V Cesku zkratka nebyl dostatecny zajem a jakakoliv ochota se za praci stehovat. Pro me to bylo dost sokujici zjisteni.
0 0
možnosti

Partheus

19. 5. 2013 21:14
Nevite, jaka byla prense
Nevite, jaka byla prense motivace toho cloveka z UK. A nemusi to byt penize, coz u ceskeho uchazece muze byt naopak dulezity faktor. Nedokazu posoudit, jak je pritazlivy plat 45 tisic v Praze pro doktora.
0 0
možnosti

Lsd

20. 5. 2013 7:32
Mám úplně stejnou zkušenost
Mám úplně stejnou zkušenost jako výše uvedený kolega, také v biomedicínské oblasti. Na volné pozice se mi lidé z ČR prakticky nehlásí, zato lidí "z venku" se hlásí davy. Nerozumím tomu, platy i zázemí jsou díky evropským fondům velmi slušné, prakticky na "západní" úrovni. Jinak co se týká zahraničních aplikantů, pokud nepočítám Slováky, tak vede Indie a následovaná (překvapivě) Německem. Pravdou ale je, že kvalita zahraničních uchazečů je značně proměnlivá.
0 0
možnosti

Goeg

20. 5. 2013 7:44
Motivace pro cloveka z UK
Motivace pro cloveka z UK byla jasna: v UK nemohl sehnat praci, protoze veda tam je pod obrovskym tlakem, tak ji shanel mezinarodne.  Nejednalo se o PhD lekare, ale PhD v prirodnich vedach. Pritazlivost platu: 45 tisic hrubeho je vice, nez ma vedouci laboratore, do ktere byl clovek najiman, coz je samozrejme absurdni, protoze vedouci vede vyzkum a je zodpovedny za publikovani vysledku a podavani grantu. Je to temer dvojnasobek prumerneho platu, tak bych predpokladal, ze pro cerstveho a mladeho PhD to je castka vice nez pritazliva.
0 0
možnosti
Tohle je tak největší problém nových VaVpI center
Češi, kteří se chtěli stěhovat, se už odstěhovali. Do zahraničí. Protože v zahraničí je pro těch pár Čechů, kteří po průchodu naším školstvím převážně bez kvalitní výuky jazyků jsou ochotni dělat vědu, vždycky dost místa. Pro zbytek je stěhování cesta jak přijít o vysezené bydlení, kontakty apod, které peníze nenahradí. Zvlášť, když jsou jen na tři roky. V zahraničí je to často tenure track s platovým růstem.
0 0
možnosti

J61a97n 43K73u39n61e76s

19. 5. 2013 17:00
v mem oboru cesti absolventi nejsou
Fyzika matrialu neni zrovna maly obor, presto najit v Cesku teoretika na postdoktorantske misto se mi moc nedari. Vite o nekom?
0 0
možnosti