Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zcela jinak nešlo po listopadu 1989 dělat nic

Brzy oslavíme 30 let od konce minulého režimu. To hlavní, přechod od centrálně plánované ekonomiky a komunistické totality k tržní ekonomice a demokracii, se povedlo. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co zásadního se dalo po listopadu 1989 dělat jinak?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Věci jsou vždy takové, jaké jsou. Kdyby mohly být jinak, tak by také tak byly.

Ze dne na den u nás byla mantra soukromého vlastnictví, volného trhu a kumulace bohatství, kapitálu.

Proti tomu stála naprostá absence znalostí a zkušeností celého národa s tímto novým prostředím. Přitom na ulici ležel relativně bohatý stát (bilióny majetku ve společném vlastnictví). A na hranicích už dávno před tím byli v blocích připravení velice dobře znalí a zkušení zahraniční emisaři, businessmani a nadnárodní kapitál. Vše korunovala naivita našich lidí, že všichni kolem nás mají namysli jen naše dobro a přicházejí nám jen a jen nezištně pomáhat.

My jsme si tady řešili své komplexy méněcennosti vlastní identity a národního sebevědomí, kdežto celý okolní zkušený svět u nás ihned začal realizovat svůj léta připravovaný projekt - jak přijít k novým trhům u nás, převzít naše dosavadní trhy ve světě, levně získat naše fabriky, podniky, vysát disponibilní kapitál, zdroje, zlatý poklad, kolonizovat a ovládnout, co se u nás dal

0 0
možnosti

Pokračování.

......., co se u nás dalo ..... .

Jelikož jsme do té doby všichni tady měli stejně (holé zadky), tak nebyl žádný problém za třicet stříbrných (levně) zkorumpovat a získat každého, kdo o něčem rozhodoval. A k tomu bylo potřebné prostředí chaosu, absence práva, vymahatelnosti práva, ......., které nebyl problém rychle vytvořit a celá léta udržovat.

To, co se u nás dělo, zjevně probíhalo řízeně a pod kontrolou nezištných zahraničních "poradců" za podpory naší reprezentace (Havlem počínaje, proto také ten bouřlivý potlesk a všechny ty doktoráty ve světě) a úředníků, kteří po létech zažívali slastný pocit důležitosti a určité ekonomické satisfakce.

Dnes je na nás, zda dokážeme už překonat a vystoupit ze své naivity a zda jsme už dozráli, abychom jen nefňukali a byli sami sebou.

:-)

0 0
možnosti

Jako v Nemecku pri jeho sjednoceni doslo k privatizaci VEB kombinatu pomoci k tomu zrizene spolecnosti Treuhandanstalt. (mimo jine, bezel tyto dny 3. dilny film na toto tema v ZDF) Zapadni kapital predevsim z NSR prevalcoval tamnejsi statni podniky. Mozna pochopitelne, nebot besprostredne po padu zelezne opony nasledovalo prijeti zapadonemecke marky. To se u nas ovsem nestalo, nase koruna zustala korunou. Presto vse byl vysledek stejny, mozna i horsi. Majitele byvalych VEB kombinatu sedi vetsinou ve Stuttgartu ci v Bavorsku. U nas nevime kolikrat kdo co vlastni, komu co patri. Majetek statu se zacal rozprodavat privatizovat a zakony/pravidla byla urcena pozdeji. Je otazkou, byl to umysl?

0 0
možnosti

P61e82t53r 15Č22e88c33h

8. 11. 2019 12:41

Úmysl? jak u koho. U "bývalých" komunistů jistě. Ti se totiž pře OF nacpali do vščech politických stran a do jejich vedení. Z toho titulu se následně ocitli na volitelných místech kandidátek politických stran a už nic nebránilo tomu, aby s znovu ocitli u moci ( Stráský, Pithart, Klak, Dyba, Ježek, Zeman, Zaorálek, Dlouhý a mnoho a mnoho dalších).

0 0
možnosti

P48e12t37r 75Č42e54c68h

8. 11. 2019 7:55

"Co zásadního se dalo po listopadu 1989 dělat jinak"?

Téměř vše. Stačilo k tomu opravdu jen málo. 1. nedovolit angažovanost "bývalých" komunistů v Občanském fóru, 2. nepřipustit do politiky Václava Klause a jeho kumpány (Stráský, Dyba, Klak a pod.), 3. schválit ústavní zákon o obecném referendu tak, aby tento nástroj byl přímo v rukou občanů a ne zástupců politických stran v parlamentu. Toto by bohatě stačilo k tomu, aby se vývoj ubíral zcela jiným směrem. Občanské fórum by nebylo rozbito, k moci by se nedostali "bývalí" komunisté pod rouškou členství v ODS, ČSSD, KSČM, KDUČSL, ODA, SPRRSČ a pod., nebyl by protiústavně rozbit společný československý stát a nebyla by (aspoň si to myslím) podepsána Lisabonská smlouva.

Za těchto podmínek by opravdu vývoj našeho státu směřoval úplně jiným směrem,směrem k vybudování skutečné zastupitelské demokracie. Demokracie, kde je u moci především vůle většiny občanů a ne vůle naprostých menšin, představovaných politickými stranami a jejich příznivci.

0 0
možnosti
Foto

Nevím, pane Čechu, co pamatujete, ale tady, kromě vámi vyjmenovaných a komunistů, nebyl nikdo, kdo by věděl co dělat a hlavně jak řídit stát. Rozdělení státu - došlo by k tomu stejně, tady nebyl nikdo, kdo by nedovolil, měli jsme snad na Slovensko poslat vojsko? Když se rozhlédnete kolem sebe na transformaci ostatních soc.dem., nikdo nedopadl výrazně lépe. Máte pravdu, že ti, co byli u kormidla před revolucí, měli větší přehled, kontakty a přístup k financím než ti druzí. Avšak píšeme o tom, co bylo a post ex na tom sotva co změníme. Jen pevně doufám, že se ta situace nebude už opakovat.

0 0
možnosti

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...