Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zaostávání v e-Governmentu nepřekvapuje

Česká republika je na 27. místě z členských zemí EU v zavádění e-Governmentu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Je příčinou strach vyhlašovat a rozhodovat veřejné soutěže? Jak moc to škodí hospodářství a konkurenceschopnosti?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
G

Goeg

5. 3. 2016 3:51
Neduslednost

Pan Machacek a s nim i doc. Munich zaostavaji napr. v tom, ze nedokazi byt konsistentni v tak zakladni veci, jako je nazvoslovi statu. Jak po nich potom muzeme chtit, aby chapali daleko vaznejsi problemy? Panove prosim budto pouzivejte zemepisna jmena statu pro vsechny zeme, o kterych pisete (vcetne te nasi) anebo pouzivejte politicka jmena pro vsechny. A jestli panove odbornici nevite jaky je rozdil mezi zemepisnym a politickym nazvem statu, tak si to prosim nekde vyhledejte. Je take mozne, ze si myslite, ze duslednosti v takove malickosti neni potreba, pak ale zcela jiste nejste dusledni ani jinde.

0 0
možnosti

4. 3. 2016 8:58
Je to úplně o něčem jiném.

O neschopnosti a nebo i neochotě popsat a změnit pravé příčiny nedobrých dějů, které nás neustále provází. Dnes a denně se vynořují nové a nové, přičemž ty staré nikdo neřeší a nebo řeší špatně. Tou pravou příčinu vidím v systému, postaveném na "volné soutěži" politických stran a hnutí. Nelidském syastému, jehož důsledkem je naprostá nefunkčnost státní správy a samosprávy. Začíná to již u vlády, která je jmenována nikoliv na základě vůle demokratické vetšiny občanů, ale jako výsledek politického handlu stran a hnutí, které si tuto moc volně vysoutěžily podle čl.5 ústavy. Vláda a parlament se neustále potácejí v žabomyších válkách, kdy se snaží naplňovat vůli vlastních stran a hnutí a přitom je vůle občanů vůbec nezajímá. Zejména poslanecká sněmovna (její poslanci) a vláda (ministři) po celé své funkční období místo smysluplné práce pro občany a stát neustále a nepřetržitě volně soutěží mezi sebou v boji o moc nad občany. Soutěží neustále, ikdyž obecně patrné to začíná být cca půl roku

0 0
možnosti

4. 3. 2016 9:06
Re: Je to úplně o něčem jiném.

před koncem jejich funkčního období. Přitom všem nás politické strany a hnutí zásobují žvásty o jiných příčinách (zástupných), jen aby občanům zavřely ústa. Je pravdou, že mnoho občanů na toto naletí a znovu a znovu tyto strany a hnutí volí. Oni však vlastně jinou možnost nemají, pokud chtějí využít svého volebního práva. U nás totiž nejsou do zastupitelských orgánů voleni zástupci občanů - fyzické osoby, ale strany a hnutí, které zástupci nejsou a ani být nemohou. O tom to všechno je a nikoliv o tom, co se v žoldu politiků snaží podsouvat pan Macháček.

0 0
možnosti
MK

M. Konečný

4. 3. 2016 6:05
Nebo jinak

Jak je možné, že bez e-Governmentu to až doposud šlo. Já bych se místo zavádění za každou cenu nejdříve zamyslel nad tím, co a proč zavádím.

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

4. 3. 2016 8:41

Záleží na tom, co považujete za e-Government. Pokud digitalizaci veřejné správy, tak ta je v plném proudu už nějakou tu dobu. Nevím o mnoho agendách, které by se ještě stále vedly v papíru. Aktuálně je častým problémem predražený provoz a korupce přinášející nevýhodné smlouvy.

Pokud míníte samo obslužnost, pak ta přímo vyplývá ze schopnosti interní agendové systémy exponovat a odstranit tak z řetězce část pracovníků. Jinak řečeno, z tendence automatizovat další nekvalifikovanou lidskou činnost.

Já vítám oba trendy, ale bojím se právě té korupce, protože bych byl nerad, kdyby stát zcela přišel o schopnost vést agendy bez spolupráce/licence/svolení nadnárodních IT firem.

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

4. 3. 2016 0:41

Prosím, více "stahujme zadarmo z Internetu a slepujme" a méně vytvářejme systémy mnoho let. Spisovek a ekonomických systému "na míru" úřadům jsme již v ČR napsali až příliš. Stále jen krmíme IBM, Oracle, SAP a Microsoft a vůbec nás nezajímají otázky nároku na zdrojové kódy software, který je vytvářen, na schopnost systémy sdílet mezi organizacemi... software se dá zkopírovat, nemusíme ho stavět pokaždé znovu ani platit za licence když nejde o ten "krabicový".

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

4. 3. 2016 0:44

Také myšlenka centrálního vývoje software pro všechny úřady je zcestná. Než se vytvoří specifikace, uplynou roky. Lépe napsat pod svobodnou licencí jednou, o úřad vedle rozvinout o další charakteristiky, sdílet zpět a postupně vybudovat přesně to, co je skutečně třeba.

0 0
možnosti
FK

3. 3. 2016 21:32
Stále se říkalo,

že až přijde ta nová, mladší generace, která již vyrůstala v elektronickém věku, tak se vše změní. Moje zkušenost je přesně opačná. Zatímco já, čtyřiašedesátiletý důchodce, běžně zvládám práci s počítačem, jednodušší programy si bez problému vytvářím sám, normálně využívám všechny dostupné operační systémy i s aplikačními programy, vlastním PC, tablet i chytrý telefon a co můžu, dělám přes internet, tak si nejsem tak docela jist, jestli to patří k běžné gramotnosti absolventa VŠ. Takže v tom je asi problém. Ještě mě napadá, že tady u nás nějak intenzivněji působí Parkinsonovy zákony, asi to někomu vyhovuje....

0 0
možnosti