Lidovky.cz

Trump s obchodní válkou otálet nebude

  12:47
Donald Trump naslouchá v některých otázkách expertům, v jiných ideologickým poradcům. Na čí slovo dá v obchodní oblasti? Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Vyhlásí Trump svým vojenským spojencům obchodní válku?

Vyhlásí Trump americkým vojenským spojencům obchodní válku? foto: Richard Cortés, Česká pozice

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Americký prezident Donald Trump nedávno tweetoval, že je zvědav na to, jaké závěry vyvodí americké ministerstvo obchodu z vyšetřování dovozu oceli a hliníku do USA. Prý na jejich základě učiní nějaké rozhodnutí.

Čeká se, že Trump využije zákon z roku 1962 a vyhlásí obchodní restrikce či zákaz dovozu oceli a hliníku z důvodů národní bezpečnosti. Američtí výrobci oceli si stěžují, že nemohou dodávat materiál například na nové letadlové lodě, protože je likviduje čínská a jiná konkurence. Pravidla Světové obchodní organizace (WTO) se ocitnou pod velkým testem. Americká vláda připravuje restrikce ve věci dovozu hliníku, kanadských letadel, dřeva atd.

Ve věcech obrany a bezpečnosti Trump naslouchá kompetentním expertům a generálům, ve věci ochrany klimatu se podřídil svým ideologickým poradcům. Jak to bude s obchodem a protekcionismem? Zvolí Trump cestu protekcionismu? Vyhlásí obchodní válku americkým vojenským spojencům? A jaké to bude mít pro svět a Evropu důsledky?



Tomáš Prouza, ekonom a bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Je to jen otázka času

Pokud si Donald Trump myslí, že nebude Kongresem odvolán pro nezpůsobilost, a pokud chce bojovat o druhé prezidentské období, nic jiného než vyhlášení obchodní války mu nezbývá. Stejnou motivaci ostatně měl u snahy vycouvat z klimatické dohody – a chránit pracovní místa „modrých límečků“ v uhelných dolech, hutích a podobných provozech, které nemají v čisté a na kvalitu životního prostředí zaměřené zemi moc místa. Navíc preference domácího zboží byla základem Trumpovy volební kampaně, takže nemůže připustit, aby jeho voličská základna přicházela o práci „jen“ kvůli tomu, že vytěžit suroviny nebo vyrobit jednoduché výrobky umí jinde levněji a efektivněji.

A jelikož vzhledem k životní úrovni budou v těchto základních průmyslových odvětvích Američané vždy dražší, je jedinou šancí na jejich ochranu umělé zdražení konkurence pomocí cel. Otázkou proto není, jestli Trump vyhlásí obchodní válku, ale kdy a komu všemu to udělá.



Lubor Lacina, think tank Mendelovo evropské centrum

Nelogická politika

Nemyslím si, že prezident Donald Trump vyhlásí zbytku světa obchodní válku. Neexistuje jediná studie, která by potvrzovala dlouhodobý negativní dopad mezinárodní obchodní výměny na USA. Spojené státy jsou stále lídrem v inovacích, výzkumu a technologiích. Neměly by mít ambici konkurovat ve výrově základních materiálů, jakými jsou ocel nebo hliník. Celá rétorika je spíše směřována domácímu publiku, voličům.

Je škoda plýtvat energií na ochranu oborů s nízkou přidanou hodnotou jen kvůli získání volebních hlasů. Ale jak vidíme i v Evropě, politika je v těchto oblastech oproti čistému ekonomickému myšlení velmi nelogická až iracionální.

Pokud k omezení dovozu vláda USA přikročí, bude spíše argumentovat nedostatečnou kvalitou dovážené oceli nebo strategickými důvody, a to právě z důvodu dodávek těchto materiálů pro zbrojní průmysl.

Výroba oceli a hliníku je závislá nejen na zdroji komodit, je také náročná na energii. Pokles cen ropy a zemního plynu snižuje výrobní náklady USA, což bude pozitivně působit na obnovu a posílení konkurenceschopnosti výrobních kapacit přímo v USA.

USA určitě nemají strategii dlouhodobě konkurovat Číně a dalším rozvíjejícím se ekonomikám ve výrobě bavlněných triček nebo chipsů (nikoliv bramborových lupínků, ale komponentů pro počítače). USA mají stále obrovský náskok v technologiích typů jaderné fúze nebo kosmického průmyslu. To jsou oblasti, na které by se USA a jejich hospodářská politika měla soustředit. Je škoda plýtvat energií na ochranu oborů s nízkou přidanou hodnotou jen kvůli získání volebních hlasů. Ale jak vidíme i v Evropě, politika je v těchto oblastech oproti čistému ekonomickému myšlení velmi nelogická až iracionální.



Monitor Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.