Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Snaha rozdělit Facebook je gestem státní moci

„Spouštím vyšetřování Facebooku, abych zjistila, zda jejich kroky ohrožují údaje spotřebitelů, snižují spotřebitelům kvalitu výběru nebo zvyšují cenu reklamy,“ uvedla prokurátorka státu New York. foto: Reuters

Američtí politici uvažují, že by nařídili rozdělit Facebook a možná i Google na více firem. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je něco takového možné? A pokud je, je to správné?
  17:54

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Američtí politici vážně uvažují o tom, že by nařídili rozdělit Facebook a možná i Google na více firem. Je něco takového možné? A pokud je to možné, je to správné? Jaké by byly výhody a nevýhody a dopady takového kroku? Hlavním důvodem pro takový krok nemůže být například šíření dezinformací či společenská škodlivost sociálních sítí, ale pouze monopolní postavení na trhu.

Otázkou však jako vždy je, jak měřit postavení na trhu. Pokud by to byl internet a postavení na něm z hlediska inzerce, Facebook dominantní není. Pokud bychom se dívali na sociální sítě jako takové, Facebook dominantní je, zejména když pohltil konkurenty, jako je Instagram či WhatsApp. Pokud Facebook leží politikům v žaludku, není lepší jej prohlásit za médium zodpovědné za publikovaný obsah?



Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Důraznější kontrola dat

Snahy o přísnější regulaci technologických gigantů v poslední době silně rezonují jak mezi investory a politiky, tak širší veřejností. Technologické firmy však prokazují vůči těmto snahám obdivuhodnou odolnost. V případě Google se oznámení významných pokut (v řádech jednotek miliard dolarů) výrazněji neprojevilo ani na denním pohybu kurzu akcií. Facebooku se také podařilo vyváznout z řady skandálů bez vážnějších šrámů na reputaci či hmatatelných finančních dopadů.

Facebook maximalizuje příjmy od inzerentů, pokud jim poskytne co nejpreciznější data o svých uživatelích. To si většina lidí, která tuto sociální síť denně navštěvuje, často neuvědomuje. Mělo by se proto důrazněji kontrolovat, jaká data Facebook od svých uživatelů získává, a co může poskytnout třetím stranám.

Američtí politici v čele s demokratickou prezidentskou kandidátkou Elizabeth Warrenovou nyní začínají reálně debatovat o možnosti rozdělit Facebook a další velké technologické korporace na menší části. Jde o extrémní variantu, která se využívá proti monopolům. Přestože Google nebo Facebook některým trhům, například online reklama, dominují, možnost jejich rozdělení vnímám jako ultima ratio prostředek.

Tvrdší regulace, zejména v oblasti ochrany osobních údajů, je však na místě.Facebook maximalizuje příjmy od inzerentů, pokud jim poskytne co nejpreciznější data o svých uživatelích. To si většina lidí, která tuto sociální síť denně navštěvuje, často neuvědomuje. Mělo by se proto důrazněji kontrolovat, jaká data Facebook od svých uživatelů získává, a co může poskytnout třetím stranám.

Výsledkem by však neměla být přeregulovanost, která může ohrozit byznys technologických společností. V konečném důsledku by totiž mohla vést ke globálnímu útlumu inovací. Úkolem politiků a regulátorů proto bude najít optimální rovnováhu mezi ochranou dat uživatelů a dlouhodobou udržitelností byznysového modelu technologických firem.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Odpovědnost nikoli

V hlavách politiků je možné přijít s čímkoliv, důsledky totiž nikdy nedopadají tolik na ně jako na běžné lidi, jimž škodlivými nápady zkazí životy. Zdůvodnění boje proti monopolům je, že si účtují vysoké ceny za nekvalitní produkt a neinovují. Nenechaví regulátoři však neřekli, proč by najednou chtěli bojovat proti „monopolům“, které si neúčtují žádnou cenu, jejich produkt je špičkový a do inovací investují obrovské částky.

Facebook nemůže být odpovědný za obsah publikovaný uživateli. Není v silách žádné firmy kontrolovat každý status a komentář stamilionů lidí, zda nezakládá nějakou trestněprávní nebo občanskoprávní odpovědnost.

Skutečnost je, že Facebook i Google jsou pod velkým konkurenčním tlakem jednak mezi sebou, jednak s nimi soutěží další firmy na současném trhu a jednak firmy, které ještě ani neexistují nebo se tento týden zrodily v něčí garáži.

Facebook nemůže být odpovědný za obsah publikovaný uživateli. Není v silách žádné firmy kontrolovat každý status a komentář stamilionů lidí, zda nezakládá nějakou trestněprávní nebo občanskoprávní odpovědnost. Nelze to dělat ani na českých webech, například na zpravodajských webech s komentářovou sekcí nebo na Mimibazaru, nelze to dělat na webu, který používá celý svět ve všemožných jazycích pod všemožnými jurisdikcemi. To je evidentní.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen

Dvojznačný krok

Ekonomové se neobávají monopolů zbůhdarma. Monopol je tržním selháním, protože poskytuje nižší množství za vyšší cenu, než bývalo mohlo být na trhu konkurenčním. Nevadí, když vydělávají, ale když vydělávají kvůli omezenému vstupu konkurence, a nikoliv kvůli inovacím a snaze uspokojovat zákazníky.

Pro stát je výhodné mít tyto firmy více pod kontrolou, ale pro zákazníky může násilné rozdělení zvyšovat očekávané náklady potenciálním konkurentům, a tím paradoxně současnou situaci ještě více zakonzervovat a přiblížit skutečnému monopolu

Jsou skutečně technologičtí giganti monopolem v tom špatném slova smyslu? Nebo jsou jen tak velcí, že z nich začínají mít politici strach? Politický strach? Jsou to firmy větší než malé státy. Poskytují svým zákazníkům služby, na které měl ještě nedávno monopol právě stát. Rozdělení těchto firem nic neřeší a ani nemá oporu v ekonomii, i když může mít v právu. Je to jen silácké gesto státní moci. Je to mocenský, nikoliv ekonomický souboj.

Pro stát je výhodné mít tyto firmy více pod kontrolou, ale pro zákazníky může násilné rozdělení zvyšovat očekávané náklady potenciálním konkurentům, a tím paradoxně současnou situaci ještě více zakonzervovat a přiblížit skutečnému monopolu.



Monitor Jana Macháčka

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...