Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Má Senát brzdit Zemana v ČNB?

Prezident jmenuje vedení ČNB, a když prohlásí, že do něj nedosadí příznivce devalvace koruny, okamžitě to českou měnu posílí... „Má být prezidentovo právo jmenovat členy Bankovní rady ČNB omezeno Senátem jako v případě ústavních soudců?“ ptá se Jan Macháček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VU

Vaclav Usacek

19. 3. 2015 15:10
PRY PENIZE VYTISKNUTE CNB SE NIKDY NEVRATI

CELKEM ZDA SE NIKOMU NEVADI ZE SE VYTISKLO Z NICEHO PRY 220 MILIARD                                                                                       

ale proc se pry za ty penize nakoupily dluhy vyspelych statu.Proc se nepujcily bezurocne podnikatelum,kteri by na nich dokazali vydelat,pricemz by to vypsali do projektu vladniho programu, jak,aby se to zas nerozkradlo.Nebo je uz zakoupeni dluhu jinych statu tim rozkradenim?

0 0
možnosti
JP

13. 3. 2015 9:05
ad: Jan Novotný

Novotný: "...cenová stabilita. Jinými slovy, papírky, kterým říkáme peníze, musejí zůstat penězi a plnit si svou roli".

Před akcí ČNB ale přece nehrozilo, že peníze nebudou plnit svou roli!

ČNB mluvila o hrozbě deflace, protože nechtěla přímo říct, že nezodpovědní dlužníci by při deflaci nebyli schopni splácet dluhy. Byla by to opravdu katastrofa, kdyby dlužníci bankrotovali?

Tam, kde rozhodují lidé, dochází k omylům. A čím větší moc mají, tím hrozí při omylu větší průšvih. Proto je třeba omezit moc nejen ČNB.

0 0
možnosti
AJ

12. 3. 2015 16:34
Nejlepší by bylo

přijmout rychle € a potom by se pravomoci ČNB scvrkly na plánování výjezdu do Bruselu a jinam po světě a na plánování emisí českých pamětních eurových mincí. Tak jako je to u nás v SR. Potom už mužou být členové rady voleni třeba i přímou volbou, bude to fuk. A to myslím opravdu, ale opravdu upřímně.

0 0
možnosti
PP

12. 3. 2015 9:23
politizace

Jsem proti. Politici se snaží ovládat vše a tedy i instituce na nich dosud do určité míry nezávislé. S tím souvisí úvahy o způsobu jmenování členů ČNB stejně jako poslanci volená Rada ERÚ, která má řídit Energetický regulační úřad, který je zatím víceméně nezávislý. 

Příklad solárního tunelu nás za mnoho miliard zbytečných výdajů každé domácnosti do kapes solárních baronů poučil, že se naším politikům nedá věřit a

že kolektivní politická vůle nemusí být lepší než ta individuelní

prezidenta či odborná v ERÚ.

Je to obdobně hloupý nápad jako když chce paní ministryně Marksová nařizovat mužům mateřskou dovolenou. Prostě politici a stát chtějí maximálně ovládat občany. Je třeba se tomu bránit. Zvláště paradoxní to je u těch hlasatelů dobra, kteří jinak propagují "občanskou" společnost.

0 0
možnosti