Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Regulace cen léků je věcí sociální politiky

Zajímavou ekonomickou otázku představují v souvislosti s koronavirem ceny léků a vakcín. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik by měly být regulované?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J60i81ř17í 19P72l88í67v66a

22. 5. 2020 11:35

Myslím, že vysoké ceny léků si výrobci mohou dovolit i díky tomu, že státy garantují občanům zdravotní péči. Mně by se líbilo, (se vším, co by to přineslo,) kdyby se stát o zdraví a smrt svých občanů prostě nestaral. Nejen kvůli cenám léků, ale jsem přesvědčen, že naše populace by byla nakonec zdravější.

0 0
možnosti

Volný trh s léčivy je také do určité míry fikce. V řadě zemí jsou stanovovány maximální ceny a u nás jsou ve srovnání s většinou evropských zemí ceny velmi nízké. Částečně je to dáno poměrně značným používáním generických léčiv, ale také tím, že originátorské firmy považují náš trh za perspektivní a často souhlasí i s cenou nižší než např. v Německu, Švýcarsku či Francii. Další snaha o snižování cen by ale byla kontraproduktivní, protože příliš nízko stanovená cena by mohla vést k zastavení dovoze léku do ČR (v některých případech už tu náznaky byly).

Co se týká volného trhu s léčivy v USA, tam to poměrně funguje, pacienti jsou zvyklí za léky platit více než ve zbytku světa. Zvláště velké farmaceutické firmy si dávají pozor, aby cena jejich léků nebyla předmětem velké kritiky. Před časem si naběhla již zmiňovaná firma Gilead, když pro přelomový lék na hepatitidu C stanovila cenu za pětitýdenní léčbu 84 tisíc USD. Asi nejznámější případ se týkal firmy Turing Pharmaceuticals. Ta koupila

0 0
možnosti

Zcela mimo je ekonom propagující nákup patentu od farmaceutické firmy. Zřejmě tedy myslel nákup licence pro určité teritorium, ale i tak vždy když jde o obchod, musí být ten, kdo chce za určitou cenu něco prodat a pak ten, kdo je ochoten za tu cenu koupit. Pokud firma prodává licenci, tak je to proto, že si spočítá, že v daném teritoriu by vlastním prodejem tolik nevydělala. Pokud by teda vláda koupila licenci, kde by ten lék vyráběla? Asi by si nestačila postavit nový závod, sehnat kvalifikované pracovníky, získat všechny nutné certifikace, atd. Vláda by tedy musela buď znárodnit nějakou farmaceutickou firmu na svém území (to by ale asi liberální ekonom nedoporučoval), nebo tu licenci převést na nějakou farmaceutickou firmu. A ta by snad chtěla vyrábět bez marže? Samozřejmě ne. Začarovaný kruh, neboli nemysl.

0 0
možnosti
Foto

Pokud nebudou výrobci léků dosahovat zisku, sotva budou motivovány k výrobě nových léků. S tím je sotva co možno dělat.

0 0
možnosti