Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prudké zdražení ropy v dohledné době nehrozí

  18:51
Neklid na Blízkém východě vede k prudkému nárůstu cen ropy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak vidíte vývoj světových cen ropy? Má íránská a irácká těžba nějaký vliv? Nebo jde o obavy, že budou opět napadena saúdská ropná pole či rafinerie? Klesnou ceny, pokud se eskalace zmírní?
Pokles cen ropy nikdy v historii nepředcházel pokles ekonomický.

Pokles cen ropy nikdy v historii nepředcházel pokles ekonomický. foto: Richard Cortés, Česká pozice

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Neklid na Blízkém východě vede k prudkému nárůstu cen ropy. Ukazuje se, že USA, které si de facto zajistily soběstačnost především alternativní těžbou z písků a břidlic, jsou sice soběstačné, ale to neznamená, že kontrolují světové ceny ropy. Jaký bude vývoj světových cen ropy? Má íránská a irácká těžba nějaký vliv? Nebo jde o obavy, že budou opět napadena saúdská ropná pole či rafinerie? Zdá se logické, že pokud se hrozba eskalace zmírní, ceny ropy klesnou.



Ondřej Jonáš, investiční bankéř

Trh eskalaci nevěří

Ropa není tím, čím bývala. Skok plus tři procenta po útoku následoval pokles o jedno procento. Takový vražedný úder by před několika lety způsobil řádově větší turbulenci. Už výpadek poloviny saúdské produkce v září 2019 po íránském náletu se na ceně ropy sotva projevil.

Změna trhu v důsledku například fragmentace producentů, alternativní těžby či nových technologií je zásadní

Změna trhu v důsledku například fragmentace producentů, alternativní těžby či nových technologií je zásadní.Trh dnes evidentně nevěří v radikální eskalaci přímého konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy americkými nad obvyklé schválnosti. Írán určitě něčím překvapí.



Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Zatím racionální kontrola

Napětí na Blízkém východě zatím příliš eskalovat nebude, protože si eskalaci v tomto okamžiku nepřejí USA ani Irán, a jak se zdá, obě strany zatím udržují své emoce pod racionální kontrolou. Proto nedojde k akcím, jako je uzavření Hormuzského průlivu (kteroukoli stranou) nebo masivní rozbombardování těžebních center jedné či druhé strany.

Neodůvodněný strach z iracionálního chování USA a Íránu vede k přechodnému růstu cen ropy

Neodůvodněný strach z iracionálního chování těchto mocností vede k přechodnému růstu cen ropy (a k logičtějšímu a dlouhodobějšímu růstu ceny zlata a palladia). Lze usuzovat, že je dobrý okamžik pro drzé spekulanty, aby shortovali ropu (ale nikoli zlato). Už prý začali.



Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Krátkodobé záchvaty volatility

Slova prezidenta USA Donalda Trumpa situaci uklidnila a cena ropy ve středu spadla na nejslabší úroveň od poloviny prosince. Náhlé epizody eskalace geopolitického napětí mohou přivodit krátkodobé záchvaty volatility, v trvalejší zvýšení cen se však přetavit nedokážou. Proč?

Podle některých výpočtů odpovídal cenový vzestup na ropě výpadku produkce ve výši 800 tisíc až milion barelů za den. Navzdory vyostřené rétorice však k významnějšímu přerušení těžby nedošlo. Růst tak nastal pouze pod vlivem negativního pocitu bez fundamentálních příčin. Proto rychle odezněl.

Pouze válečný konflikt

Ani hypotetické přerušení dodávek by však nemuselo znamenat trvalejší zdražení černého zlata. OPEC udržuje výrazné zásoby, takže v případě nouze dokáže trh rychle zaplavit dodatečnou produkcí dvou milionů barelů denně. A na trhu vydrží být aktivní poměrně dlouho. Jen samotná Saúdská Arábie disponuje zásobami ve výši 250 až 300 milionů barelů.

Výrazný a setrvalý nárůst cen černého zlata by nastal pouze v případě rozsáhlého válečného konfliktu na Blízkém východě. Všichni relevantní aktéři však sdílejí motivaci takovému zničujícímu střetu zabránit.

Pokud by ani OPEC burzy neuklidnil, mohly by ropu ze svých strategických rezerv uvolnit USA. Jejich zásoby dosahují okolo 750 milionů barelů. OPEC i USA tedy mají nástroje, jak případný nepříznivý vývoj stabilizovat. Střednědobě by se navíc zvýšila nabídka ropy amerických břidličných těžařů.

Výrazný a setrvalý nárůst cen černého zlata by nastal pouze v případě rozsáhlého válečného konfliktu na Blízkém východě. Všichni relevantní aktéři však sdílejí motivaci takovému zničujícímu střetu zabránit.Prudké zdražení ropy tedy v dohledné době nehrozí.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen

Necitlivost investorů

Reakce na atentát USA na Blízkém východě byly překvapivě slabé a trhy po něm začaly opět růst. Dokonce i ropa krátkou paniku, pokud se tak mírný růst zhruba o tři procenta dá nazvat, odvrátila, a dokonce oproti začátku roku zlevnila. Podobný vývoj byl vidět také na zlatě.

Donald Trump si v investorech vypěstoval určitou necitlivost k jeho slovům a činům. Jejich množství je natolik velké, že jim nepřisuzují takovou váhu, jako tomu bylo u předchozích prezidentů.

Měli bychom se bát, že se trhy vůbec ničeho nebojí. Přestřelka, která navíc nezůstala jen slovní, na Blízkém východě historicky vedla k propadům akcií a růstu ceny ropy. A učebnicově to dává smysl. Nyní je ale situace odlišná. Důvody jsou zejména dva.

Za prvé, akciové trhy stále berou steroidy od masivních nákupů aktiv, které v prosinci zahájila americká centrální banka, čímž dle některých definic zahájila další, i když nepřiznané kolo kvantitativního uvolňování. Investoři věří, že je centrální banka podrží, a akcie lámou rekordní hodnoty. Za druhé, Donald Trump si v investorech vypěstoval určitou necitlivost k jeho slovům a činům. Jejich množství je natolik velké, že jim nepřisuzují takovou váhu, jako tomu bylo u předchozích prezidentů.



Monitor Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!