Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proti pandemii pomůže dobrá fiskální politika

V Praze využívají k čištění autobusů dezinfekci ozonem, který má účinně odstraňovat viry a bakterie. Uvažuje se o rozšíření čištění i na soupravy metra. foto:  Dan Materna, MAFRA

Situace na akciových trzích se posunula. Zdá se, že globální ekonomický dopad koronavirové epidemie bude masivní. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Čekáte průběh krize ve tvaru písmena V či U? Jak by měla být cílená fiskální odpověď? A v čem spočívat globální a evropská koordinace?
  23:15

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Situace na akciových trzích se posunula, proto je třeba se vrátit k otázce z minulého týdne. Globální ekonomický dopad koronavirové epidemie bude masivní. Očekáváte průběh krize ve tvaru písmena V nebo U? Dokonce se mluví o písmenech I či L. Čekáte oživení ve druhé polovině roku?

Je třeba globální a evropské koordinace. V čem má spočívat? Je asi i čas na koordinovanou a rychlou odpověď státních rozpočtů a centrálních bank. V České republice ale rychle roste inflace. Fiskální odpověď má být chirurgicky cílená. Jak?



Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Tři šoky současně

Odpovědět paušálně, jaká by měla být fiskální reakce na současnou krizi, nelze, protože by měla být místně i časově specifická. Problémem je, že jde o šok současně z alespoň tří zdrojů, jejichž dopad je nejistý a často protichůdný. Za prvé, jde o šok ekonomice koronavirem, který ji zasáhne nerovnoměrně v obsahu (některá odvětví více než jiná) i v čase, zřejmě především krátkodobě (byť asi o něco déle, než se čekalo) jak na straně poptávky, tak nabídky.

Za druhé, jde o cyklickou recesi, jejíž funkcí by měla být obnova fixního kapitálu a pročištění trhu tím, že z něj odejdou neprogresivní a neúspěšné aktivity, a uvolní místo novým oborům (takzvaná kreativní destrukce). Tato recese přichází se zpožděním, protože se vládám a centrálním bankám dařilo ji oddalovat. Akciový trh byl proto optimistický a vytvořil bublinu fiktivního kapitálu. Ta teď na akciových trzích praskla a ceny se zřejmě vracejí ke své skutečné hodnotě.

A konečně za třetí, aby toho nebylo málo, vypukla nečekaně obchodní válka dodavatelů petroleje, což může vše ještě více znejistit. Mám-li zvolit písmeno pro popis této trojkrize, nejbližší je kříženec mezi L a dlouhým U.

Celoevropské akce

Cílem vlád, popřípadě centrálních bank by mělo být nalézat řešení, jež pomůže solidním firmám, které potřebují překlenout krizový moment a dokážou se o sebe postarat, nikoli však těm, které se v novém prostředí po pročištění trhu nebudou schopné udržet. To nelze vyřešit paušálními opatřeními měnové ani fiskální politiky. Navíc tento závěr povede mnohé k nebezpečným představám o podpoře zvolených „šampionů“.

Snad jediným řešením jsou celoevropské (nebo celosvětové) cílené akce, na nichž by se všechny země dohodly. Pochybuji však, že je takový scénář v dnešní době možný, takže asi nebudeme mít optimální výsledek. Měli bychom však pomáhat jej budovat, kde to jde.

Snad jediným řešením jsou proto celoevropské (nebo celosvětové) cílené akce, na nichž by se všechny země dohodly podle toho, jak časově, místně a oborově budou tyto tři krize vzájemně reagovat. Pochybuji však, že je takový scénář v dnešní době možný, takže asi nebudeme mít optimální výsledek. Měli bychom však pomáhat jej budovat, kde to jde.

Česko je na tuto situaci dobře připraveno – má polštáře jak v nízké nezaměstnanosti, tak v nízkém zadlužení a naštěstí žádné dluhové brzdy v Ústavě. Měli bychom také odstranit jiné zákonné brzdy, jako je dnešní stavební zákon. Ve společném trhu však můžeme být úspěšní jen při detailní spolupráci fisku aspoň v Evropské unii.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Chybějící informace

Vývoj akciových trhů je obrazem reálné ekonomiky, jež sice není natolik volatilní, ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy jejím, byť nedokonalým obrazem, neboť do toho vstupují další faktory, například politika centrálních bank. Ty se budou snažit situaci zachraňovat i tentokrát a vlády také.

Zásadní informací, kterou zatím nemáme, je, jak dlouho koronavirové omezení bude trvat. Pokud pár týdnů, je možné, že recese bude krátká jako v roce 1990 nebo 2001 v USA – osm měsíců. Pokud se přežene koronavirus a bankovní systém tuto situaci ustojí bez úhony, nic nebrání tomu nastoupit po pár týdnech zpět do práce a obnovit produkci na předchozí úrovni.

Několikrát jsem varoval, že vláda dělá chybu, když hospodaří s velkými deficity v době velkého ekonomického růstu, protože až přijde nouze, nebude kde brát. A nouze je tu. Vláda nemá absolutně žádné rezervy, aby mohla s nastalou situací něco efektivního dělat. Problémem je, že pokud bude recese způsobena uzavřením firem, neexistuje žádná možnost, jak ekonomiku „nakopnout“, protože když se nesmí vyrábět, situaci nepomůže ani to, kdyby guvernér centrální banky shazoval každému miliony korun. Nebude totiž za ně co koupit.

Zásadní informací, kterou zatím nemáme, je, jak dlouho koronavirové omezení bude trvat. Pokud pár týdnů, je možné, že recese bude krátká jako v roce 1990 nebo 2001 v USA – osm měsíců. Pokud se přežene koronavirus a bankovní systém tuto situaci ustojí bez úhony, nic nebrání tomu nastoupit po pár týdnech zpět do práce a obnovit produkci na předchozí úrovni. (Dokonce existuje možnost, že recese nebude žádná – predikční trhy zatím dávají šanci na recesi v tomto roce „pouze“ 71,5 procenta.)



Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Vládní kroky

Události nabraly rychlý spád. Počet nakažených v eurozóně dramaticky roste. V Itálii byla vyhlášena bezprecedentní karanténa. Třetí největší ekonomika eurozóny již ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poklesla, proto lze považovat za prakticky hotovou věc, že Itálie v prvním čtvrtletí letošního roku vstoupí do technické recese. Predikovat, jak zasáhne epidemie ekonomickou aktivitu, je velmi obtížné. Volatilita proto v následujících týdnech z burz nezmizí.

V první fázi by vlády měly napumpovat více financí do zdravotního systému, jenž v mnoha zemích naráží na své limity. Další krok představují bezplatné půjčky firmám zasaženým koronavirem, eventuálně snížit daň z příjmů.

Zatímco zpočátku se trhy obávaly přerušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, nyní se na obzoru rýsuje tradiční poptávkový šok. Proto centrální banky uvolňováním měnové politiky uklidňují situaci. Bank of England snížila sazby o půl procentního bodu. Evropská centrální banka (ECB) se sice nevydala s úroky více do záporu, ale navýšila objemy nakupovaných dluhopisů. Riziková aktiva se dostávají pod tlak, proto dramaticky rostou kreditní prémie. Firmám, jejichž rating je ve spekulativním stupni, proto hrozí problémy s financováním.

Opatření ECB poskytnou alespoň částečnou úlevu. Výraznější roli by v boji proti pandemii měla hrát fiskální politika. Vzhledem k extrémně nízkým sazbám představují velké vládní výdaje efektivní variantu. Jaké kroky by vlády měly podniknout? V první fázi napumpovat více financí do zdravotního systému, jenž v mnoha zemích naráží na své limity.

Další krok představují bezplatné půjčky firmám zasaženým koronavirem, eventuálně snížit daň z příjmů.Aby firmy nepřistupovaly k masivnímu propouštění, dává smysl alespoň dočasně snížit odvody ze sociálního a zdravotního pojištění. Jakmile bude zažehnána akutní fáze krize, měly by vlády podpořit investice, například rychlejší odpisy u kapitálového zboží.



Pavel Kohout, Algorithmic Investment Management, a.s.

Nemožnost zastavení

Nejsem přítelem detailních prognóz, jež nemají solidní základ. Proto se zdržím prorokování, jaké ekonomické dopady virus může mít. Prozatím způsobil více paniky než 11. září, Pearl Harbor a španělská chřipka, která si vyžádala 50 až 100 milionů obětí. Jak chcete odhadovat další vývoj paniky? Já to nevím.

Žádná monetární ani fiskální politika nedokáže virus zastavit. Je namístě, aby vláda odsunula datum pro daňová přiznání, byla méně přísná na deficit, a možná i snížila některé daně.

Pokud jde o odezvu vlád, žádná monetární ani fiskální politika nedokáže virus zastavit. Je namístě, aby vláda odsunula datum pro daňová přiznání, což se děje, byla méně přísná na deficit, a možná i snížila některé daně. Pokud jde o centrální banku, různé „emergency cuts“ považuji za zlozvyk, který dostal měnovou politiku tam, kde je dnes – na hranici účinnosti. Centrální banka by měla vydat vyhlášku, aby si zaměstnanci bank často myli ruce a nechávali si denně dezinfikovat počítačové klávesnice. Experimentů s měnovou politikou tu bylo již dost.



Monitor Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!