Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Když eurozóna naráží na německé představy...

Německo si nejnověji stěžuje na negativní úrokové míry a kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky. Evropská komise by naopak měla být kritičtější k německým přebytkům. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co si myslíte o roli Německa?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

22. 5. 2016 10:33
Německo je hrozbou Evropy

Pomineme-li vítání kolonistů, vede EU k ekonomické katastrofě.

Úspěchy německé ekonomiky závisí na utrácení jiných. A ti jiní si na to musí od Německa už pujcovat.Jako kdyby milionář chtěl, aby důchodce měl stejně útraty jako on a řekl mu, neboj se, já ti na to půjčím.

A tak Řekové utrácejí za spotřební zbozi stejně jako Němci a Němci jim na to dávají půjčky a pak je nutí žít jinak, než byli historicky zvyklí. Utrácet je už naučili, ale pracovat, to je nenaučí nikdy. Stejně jako neodnaučí Španely, Portugalce a Italy z jihu držet siestu.

Jak to dlouho může vydržet?

Mimochodem: Ta poznámka, že všechny státy musely zaplatit své válečné dluhy, mimo Německa, dost vysvětluje!

0 0
možnosti
T

Tatana

21. 5. 2016 10:37
Německo je bohatý stát chudých občanů

Dnes je chudých 20% důchodců, za 20 let jich bude 50%.

Teprve teď si makroekonomové začínají uvědomovat, že se stala chyba.

Občané krachujících zemí - Řecka, Itálie, Španělska a Portugalska jsou ve skutečnosti bohatší, než Němci.

Oni totiž většinou bydlí ve svém, takže snížení příjmu jakž takž ustojí.

V německých městech rostou závratně činže - města nemají na renovace domů, a tak je prodávají vcelku podnikatelům /ne nájemníkům/, ti je sice zrenovují, ale byty buď draho prodávají, nebo pronajímají.

A v Německu nikdy nebylo moc rozšířeno chataření a chalupaření, chudí lidé jsou v pasti bez možnosti úniku, ve stejné pasti je i stát.

Stát se brání zvyšování daní a nechce povolit rozdělení sociálních výdajů na imigranty a domorodce, takže vzniká obrovské napětí mezi chudými.

AfD má nakročeno na dobré volební výsledky, socani mizí ze scény.

0 0
možnosti
LF

22. 5. 2016 11:00
Re: Německo je bohatý stát chudých občanů

A kde se tedy stala chyba?

0 0
možnosti
KL

20. 5. 2016 19:59
A jaké je Česká pozice ?

Na koníčka !

0 0
možnosti
JK

20. 5. 2016 16:13
Príčina je jednodouchá - euro

Článok, ale aj úvahy v Bruseli o tomto pseudo probléme nemeckého obchodného prebytku mi veľmi pripomínajú komunistické žvásty za komunistov a ich riešenie kvadratúry kruhu - ako zvýšiť efektivitu socialistického hospodárstva a súčasne ponechať socialistické vlastníctvo výrobných prostriedkov...

Už vtedy bolo mnohým jasné, že jedno vylučuje druhé. Že to jednoducho možné nie je. Že výkonné hospodárstvo sa bez súkromného vlastníctva realizovať nedá.

To isté je aj s "problémom" nemeckého obchodného prebytku. Jeho primárnym a jediným zdrojom je euro. Euro je pre nemeckú ekonomiku jednoducho príliš mäkká mena. Keby mali vlastné "euro", to by malo oveľa silnejší kurz ako to súčasné. Naopak, pre Francúzsko a ostatné štáty južnej Európy je euro príliš silná mena. Keby mali tieto krajiny vlastné "euro", tak jeho kurz k "nemeckému euru" by bol možno 1,5 ku jednej. Dôležité je ale to, že tento kurz by bol stále väčší a väčší.

Stačí sa pozrieť do histórie. Niekedy v 50.rokoch bol kurz francúzskeho franku a nemeckej marky približne

0 0
možnosti
JK

20. 5. 2016 16:14
Re: Príčina je jednodouchá - euro

rovnaký . O 40 rokov neskôr to už bolo asi 5 ku jednej. Dôvod je jednoduchý: Francúzi a južanské štáty boli zvyknutí na vysoké každoročné nominálne rasty miezd, z ktorých im značnú časť "zožrala" vyššia inflácia. Nemci naopak mali rast platov nižší, ale aj nízku infláciu. Tento trend euro nezastavilo, len dočasne skrylo pnutie, ktoré sa prejavuje čoraz väčším nemeckým prebytkom a čoraz väčšími hospodárskymi problémami Francúzska a južanských štátov. Problém je jednoduchý - vystúpenie Nemecka z eurozóny. Ale to je ako chcieť od komunistov zrušiť socialistické vlastníctvo výrobných prostriedkov.

Kadejakí "experti" môžu robiť stovky konferencií a výskumov, ale neurobia s tým nič. Podobne ako nikto neprinúti vodu tiecť prirodzene hore kopcom. Nemci - pokiaľ sa príliš nerozriedia imigrantami - budú stále najväčšími pracantami v Európe a južanské štáty zase najväčšími pohodármi. Zákonite z toho musí vzísť len jeden možný výsledok - Nemci budú mať stále vyšší rast produktivity práce ako južné krídlo a i

0 0
možnosti