Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak ukončit řeckou prokrastinaci?

Řecký problém se státním dluhem se zdá jako vleklá, nudná a nekonečná prokrastinace. Komentátor LN Jan Macháček se v aktuální Debatě předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: „Co o tom soudíte vy?“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V.Hricák

16. 6. 2015 6:00
Napadla mne ještě jedna verze blízké budoucnosti

Řecko má cca jedenáct a půl milionu obyvatel. Pokud kroky věřitelů nakonec povedou ke státnímu bankrotu Řecka, co by dělal západ EU dál? Pokud se řecká ekonomika rozpadne a nezaměstnanost dosáhne hrozivých rozměrů, dá se předpokládat, že se desetitisíce (ne li statisíce) Řeků pohnou za prací a penězi do Německa, Francie,... a ještě více zesílí tlak na jejich sociální systém. Jak by reagovali představitelé těchto zemí potom? Odstoupí od Schengenu a zavřou hranice? Co by asi následovalo potom? Konec samotné EU? Není to nakonec nějaký skrytý cíl?

0 0
možnosti

V.Hricák

13. 6. 2015 10:12
Už mne unavují nekonečné debaty o řeckém dluhu

Neustále se mluví o tom, že si Řekové žili nad poměry a na dluh. To je ale jenom část pravdy. Nedávno jsem četl zajímavý rozbor výše a důvodech řeckých dluhů. Podle tohoto zdroje je současná výše řeckého dluhu cca 330 mld USD. Jenom za posledních cca 15 let utratili řekové přes 200 mld dolarů na zbrojení, protože je neustále ve válečném stavu s Tureckem, členskou zemí NATO. Stejného paktu, jejímž členem je i samotné Řecko. Oněch 200 mld putovalo zbrojařským koncernům v USA, Francii a Německu. Jablkem sváru se nakonec stalo uznání řecké části ostrova Kypr ES. Pro mne zůstává otázkou, zda všechny kroky vedoucí ke státnímu bankrotu Řecka nebyly nakonec předem naplánovány. Proč Evropské společenství uznalo řekou část Kypru, když vědělo, jak citlivé je to pro Turecko? Proč nedokázalo velení NATO válečnému konfliktu svých členských zemí zabránit? Jaký smysl má existence takovýchto spolků, které nedokážou zabránit k ekonomické a v případě vypuknutí války i fyzické likvidaci svého člena?

0 0
možnosti

J88i57b 68J14i29b

10. 6. 2015 18:38
Situace USA je horší než Řecka

Čím to, že ekonomická situace USA je daleko horší než Řecka, přesto na skřipci není USA, ale Řecko???

.

http://teapartyeconomist.com/2015/03/12/washingtons-210-trillion-deficit/

0 0
možnosti
Re: Situace USA je horší než Řecka

Těch 210 trillions (česky biliónů) dolarů není dluh. Je to jakési teoretické číslo jako rozdíl mezi útratami a závazky vlády na straně jedné a sumou daňových plateb současné a budoucí generace na straně druhé, ovšem obojí nikoliv za rok, ale za život. Přiznám se, že jsem to moc nepochopil, ale zcela určitě se nejedná o výpočet na bázi jednoho roku a už vůbec ne o současný dluh - ten se společně s HDP pohybuje o řád níže. Dluh USA vůči HDP nijak nevybočuje z obvyklostí, některé země Evropy jsou na tom mnohem hůře. Článek v odkazu rozmazává ekonomickou teorii s cílem šokovat. Mimochodem, to s těmi dluhy je taková hloupá hysterie, asi jako když se před rokem začala řešit další světová válka. Lidi zkrátka mají rádi konspirace a tak je dostávají ke čtení. Přitom zrovna dluh je něco, co se dá prostě zrušit a žádný hmotný majetek (skutečná hodnota) nezmizí. Tohle už znali ve starověku, pokud vím.

0 0
možnosti

J26i48b 37J26i42b

10. 6. 2015 18:22
Řecký dluh je nesplatitelný, to především!

A nebyl o by na čase přiznat:

1) že řecký dluh je hlavně nesplatitelný

2) že dluh způsobily nákupy předražené vojenské techniky z věřitelských zemí (poučit se z toho a nedělat tytéž chyby)

3) že realizace úsporných opatření dle požadavků tzv. Velké trojky dluh zněkolikanásobila!

4) že jediným řešením není pouhá restrukturalizace dluhu, ale jen a jen odpuštění jeho značné části (Věřitelé šli holt do rizika, které došlo naplnění). Případně vyrovnáni válečných reparací.

Viz.:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3302323

0 0
možnosti

J. Zima 869

11. 6. 2015 8:28
Re: Řecký dluh je nesplatitelný, to především!

Prosím Vás, než napíšete nesmysl, tak si najděte nějaká relevantní čísla. Nákupy i předražené vojenské techniky nemohou být hlavní příčinou řeckého dluhu. Výdaje na armádu činily dříve asi 3% HDP, poslední letech klesly na 2%. Z toho zhruba 3/4 jsou běžné výdaje především na platy vojáků.  Srovnejte to s deficity rozpočtu, ktere se běžně pohybovaly přes 10% a byly roky, kdy byl deficit i 18% HDP.

Jinak i když se zdá, že dluh vznikl hlavně po vsřtupu do eurozóny, není do pravda. Základ k němu vznikl už v 80. a 90. letech, kdy byly největší deficity. Pak už se staré dluhy nahrazovaly novými a po vstupu Řecka do eurozóny se ochota mu půjčovat ještě zvýšila, neboť věřitelé si mysleli, že dluhopisy v eurech jsou bezpečné.

0 0
možnosti

10. 6. 2015 17:24
Neměli bychom začít číst klasiky?

Mark Twain: The Innocents Abroad – ( v překl. Našinci na cestách) – psáno r. 1867

Str. 242: O Řecích v Cařihradu (dnešní Istanbul):

„Kdekdo tady lže a šidí – aspoň v obchodním životě. I cizinec se musí brzy přizpůsobit zdejším zvykům a po krátkém pobytu v Cařihradě se naučí lhát a šidit jako Řekové. Pravím: jako Řekové, protože ti prý v tomto oboru předčí všecky ostatní národy. Někteří Američané, kteří už dlouho žijí v Cařihradě, tvrdí, že Turci jsou většinou spolehliví, ale málokteří by se zaručili za Řeky, že by se u nich daly zjistit dobré vlastnosti – leda snad zkouškou ohněm.“

0 0
možnosti