Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak souvisí příjmová nerovnost a uprchlíci?

V aktuální Debatě se komentátor LN Jan Macháček ptá: „Jak vidíte tezi amerického ekonoma Kennetha Rogoffa, že kdyby se svět více zabýval globální nerovností místo příjmovou nerovností ve vyspělém světě, projevilo by se to jistě i v přemýšlení o tom, co dělat s migrační krizí?“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J. Pražák

17. 5. 2015 8:14
Pár citátů, které vystihují problém

Ronald Reagan „Jsem si jist, že každý pociťuje lítost nad jedincem, který upadl do příkopu na kraji cesty nebo v naší soutěživé společnosti nedokázal udržet krok s ostatními. Můj vlastní soucit však nadto patří i těm milionům neopěvovaných mužů a žen, kteří každé ráno vstávají, posílají děti do školy, odcházejí do práce, snaží se uhradit všechny poplatky za bydlení, platit nehorázné daně, aby umožnili soucítění s méně šťastnými, a kvůli tomu všemu musí obětovat mnohé ze svých tužeb, snů a nadějí. Vláda jim dluží něco lepšího než jen další a další nápady, jak je přimět k tomu, aby sdíleli plody své dřiny s ostatními.“

Ronald Reagan: „Vláda a státní správa není schopna naše problémy vyřešit. Sama vláda je totiž jedním z nich.“

J. F. Kennedy: „Neptej se, co může země udělat pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svoji zemi.“ Kéž by si ze slov tohoto levicového prezidenta brali příklad i naši levicoví populisté a zejména příslušníci nejmenované menšiny. (pro méně chápavé nazorný příkla

0 0
možnosti
JP

J. Pražák

17. 5. 2015 8:10
Zejména P. Kohout i ostatní vystihli problém,

ale co udělají námi zvolení europoslanci a národní vlády a parlamenty? Asi budou pokračovat v přípravě genocidy původního evropského obyvatelstva (§309 tr.z.). Měli by myslet na prostředí, v němž budou jednou žít jejich potomci.

0 0
možnosti
T

Tatana

15. 5. 2015 12:59
Na konferenci ve Versailles Francie vznesla

požadavek, aby Německo platilo vdovské a sirotčí důchody za padlé Francouze. /Tomu cca odpovídala část reparací/.

Po válce zůstávají zpustošené země , zničené lidské životy. Ve Vietnamu se dodnes rodí zmrzačrné děti po zásahu plynu orange, přesto USA neplatí odškodné rodinám zabitých vojáků, ani sociální služby zmrzačeným.

Proč Německo platí po 1. i 2. válce, zatím co USA ne?

 Není právě toto příkladem nerovnosti? Kdo bude platit škody Iráku a Afganistánu? Kdyby postižení válkou dostali odškodné ve vlasti, nikam by neemigrovali. Zůstali by, stejně jako Francouzi, doma.

Tak si namasily kapsy Americké zbrojovky, zatím co EU má na krku nepřátelsky neladěné imigranty.

0 0
možnosti
PH

15. 5. 2015 7:04
Tohleto!

Tak to je nářez! Lidičky přestaňte remcat, protože globálně je to super. Bych chtěl vidět toho chytrolína, jak by kecal tyhle plotoviny demagogické, kdyby měl makat čtrnáct - osmnáct hodin a dostal za to měsíčně patnáct litrů. Hrubého ovšem! Patrně by změkl, pokud by to byl schopen vůbec přežít. A tohleto nám chce dávat moudra globalizační! Tohleto nemá páry o tom, jak tvrdě si musí ta "spodina" vydělávat na obživu a bydlení. Že nezdechá? Jen proto může takový tohleto blejt své demagogie! Kdo by tohleto živil?!

0 0
možnosti
KE

Křivohubý Edward

14. 5. 2015 23:53
Příčina současné krize !

Hlavní příčinou současné krize je obrovská příjmová polarizace ! Pokud platí, že 5% populace se zmocní 90 % bohatství země, musíme si nutně položit otázku, komu chceme vyrábět a kdo bude spotřebitelem ! Majetek 81 nejbohatších lidí, je stejný jako 3,5 miliardy nejchudších ! Potom je jen otázkou času, kdy dojde k celkovému střetu !

0 0
možnosti
M

Mir

14. 5. 2015 16:46
Komentátor je genderově nevyvážený :-)

Zrovna u tohoto tématu by mne zajímalo, nakolik by se do odborného názoru promítl ženský pohled. Co příště

vyzpovídat např. pí Šichtařovou, Zlámalovou, Švihlíkovou, Zamrazilovou či další, které ani neodborná veřejnost

nezná.

0 0
možnosti
SZB
konec

odle mnoha měřítek se globální příjmová nerovnost v uplynulých třech dekádách dramaticky snížila, což spíše dokazuje úspěch kapitalismu. Kapitalismus sice erodoval rentu dělníků pracujících ve vyspělých zemích, která pocházela z místa jejich narození, ale o to více pomohl dělníkům v Asii a na nových trzích.

JAK POMOHL DELNIKUM V ASII??ZE je jeste vic vykoristovali?

Kdyby jim opravdu chtel pomoct tak tam v prve rade zavede svobodne volby, volny pristup ke zdravotnictvi,vzdelani a moznost se politicky angazovat a potom mozna taky necenzurovany internet, aby aspon dostali moznost si ten obrazek kolem sebe udelat...

NEJVIC si polepsila bezbreha bezpaterni globalizace a globalni vykoristovani vsech a vsude a dalsi koncentrace majetku nic vic...

0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

13. 5. 2015 19:18
No, nevim...

... v pulce druheho hlavouna mi prisel na mysl citat - tusim ze z Vonnegutova Hokus Pokusu: "Nasim hlavnim problemem byla spousta lidi na dulezitych mistech, kteri absolutne nechapali, co se kolem deje..."

Dal jsem to necetl...

0 0
možnosti