Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 20
  • Poslední: 30.3.2015 18:05
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Je to vidět na Rusku, které je stále více na krach. Chabá modernizace průmyslu, zemědělství a venkov v rozkladu, 80% potravin dováží, protože nejsou schopni zpracovat vlastními technologiemi své produkty na konkurenceschopné výrobky. Žádné moderní vlastní průmyslové výrobky ani moderní výroby. Celé hospodářství vlastní a ovládá úzká skupina oligarchů, kteří se ke všemu jistě dostali naprosto poctivě, když ještě 20 let zpět vydělávalu 200 RRu/měsíc....

Re: Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Pane Gabrieli ,

to jste si asi spletl s Ukrajinou. A nevěřte všemu , čím nás krmí ČT a ČRo.

věřte jen aeronetu,NWOO a ruskému ministerstvu čehokoliv :-)

Re: Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Musím vás zklamat pane Mayerbergere. Trávím v rusky mluvících zemích a mimo jiné i v Rusku podstatnou část svého pracovního času, pracují pro různé mimo jiné i ruské investory a znám z osobního poznání ruský zpracovatelský průmysl, jsem s každým příletem konfrontován s růstem inflace dávno před tím, než začaly první sankce, mám docela slušný vhled do vlastnických struktur, znám ruský venkov - věřte bezprostředně za hranicí intravilánu Moskvy začíná pustina, jaká u nás nebyla snad ani za třicetileté války. pustá, plevelem a křovím zarostlá pole, rozpadlé kolchozy i dědiny... Přijdete do obchodu a na regálech samý dovoz... Nepodléhejte iluzím a zdáním, která se snaží budit kremelská propaganda. Je to lež. A to nemluvím o vymývání mozků médii, lžích o dění u nás i jinde, lžích o historii a výhrůžkách vůči nám, jkteré se dovíte mezi čtyřma očima. Již se neklopí oči a neříkají omluvy kvůli osmašedesátému. Zase se lže, že kdyby nás obsadili o 5 minut později přišli by k nám Amíci, protože

Re: Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Váš příspěvek o ruském venkově je zajímavý a mám dojem, že do podobného stavu by se dostal i český venkov, konkrétně české zemědělství, kdyby nepřežívalo zásluhou dotací z EU. Zahraničními potravinami v ruských obchodech připomněl jste mi "moudrá" slova V. Klause, krátce po zvoleni prezidentem: "Na co vlastně máme to zemědělství, když potraviny můžeme dovézt z Východu?"

Re: Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Nevím, jak to české i když mnoho neobdělávané půdy v Čechách nevidím, pokud přes ně jedu. Ale to naše moravské zemědělství stojí na tom, že jsou stále lidé, kteří k té půdě mají vztah, umí hospodařit a ví, že je napřed práce a pak se mohou počítat peníze. To v Rusku chybí. Tam po generace lidi čekali, kdo jim co poručí a naplánuje, co za ně kdo rozhodne... Na svém si dělali jenom kolem zahrady a záhumenku tak, aby to příliš nevyčnívalo. A pak se ze dne na den rozpadly kolchozy a plánování, mladí odešli do velkých měst k zahraničním firmám a starým stačí ten sádek, zahrada, kravka a pár slepic... Klaus by neměl do ničeho mluvit! Do čeho prndal, po tom dodnes prd. Samozřejmě dovézt můžeme kde co, když bude za co. A aby bylo, tak je dobré i něco vyvézt a ještě lépe mít něco svého, zvlášť když bude zle. Ale to jsou pro kdejaké klausíky, kteří si neumí vypěstovat ani muškáty za oknem příliš složitá úvaha. Bylo to vidět v tom rusku. Kunčoft nás vzal na daču a aby nás pohostil, tak zajel k

Re: Ani jsem to nečetl, NESLUČUJÍ SE!

Pane Gabrieli v RF je připraveno na export 18 milionů tun obilí z loňské úrody. S ohledem na současné nízké ceny nebyl udělen souhlas s jeho vývozem. Čeká se na lepší proexportní období.

PS notabene ještě jste nám nevysvětlil ten Vámi zmiňovaný Jakunovičův pašalík 80 miliard $. Jenom Vám trochu napovím. Podle posledního odhadu má pět nejbohatších ukrajinských oligarchů dohromady méně než 10 miliard $.

p. Outrata

má nadhled prostý ideologií a předsudků. Prokázal to již několikrát (alespoň v názorech na ČP). P. Macháček jako ekonomický komentátor by mohl konečně napsat i něco vlastního a nezůstat u jedné otázky pro pět lidí.

Re: p. Outrata

Pan Macháček umí všechno o ničem a nic o všem.

Putina v Rusku zvolili lidé, má velice

silný mandát. Ne jako opilec Havel, který byl zvolen v PS jedním hlasem navíc, za zavřeného poslance Sládka, kterému nebylo umožněno volit. :)

Re: Putina v Rusku zvolili lidé, má velice

Trochu pletete hrušky s jablky. Neznáte totiž situaci a ani mentalitu a je pro vás tudíž těžko známo, že 90% z těch 88 % je Putinovi prostě vděčno, že jim pravidelně chodí skromňučká penze, nebo skromný státní plat a neotravují je denně desítkáři, tajemníci a špicli. Můžou do cerkve, mají zase popa, a je jim srdečně jedno, že se ti špicli pošťuchují o moc v Moskvě. To je za obzorem a samoděržaví jim nikdy nevadilo. Bylo to historicky to nejlepší co kdy na Rusi bylo... A když jim v tělevižke ukazují, jaký je ten Voloďa moloděc, tak proč ho nevolit. Jo, že to s nějakou demokracií nemá nic společného? To je jedněm úplně jedno a druzí na to sází. To není Evropa v intelektuálním smyslu ...

Zhrnutie:

S pánom Outratom a Novotným sa dá súhlasiť. S ostatnými tak pol na pol, okrem Kohouta, ten je ako je už u neho zvykom dosť mimo. Kohoutou problém je jeho ideologické videnie sveta. Dobre je to vidieť na tejto jeho vete "Naopak jakýkoli druh socialismu je neslučitelný s demokracií". Socialismus je ekonomický systém a demokracia zase politický systém, takže demokracia v ktorej bude zavedený socialismus môže kľudne fungovať.

Re: Zhrnutie:

Býval ještě horší, vidím u něj posun k lepšímu.

Re: Zhrnutie:

Naopak Kohout je jediný, se kterým se dá většinou souhlasit.

Ale tu větu má opravdu blbě. Zaměnil demokracii se svobodou. Správně by ta věta měla znít "Naopak jakýkoli druh socialismu je neslučitelný se svobodou".

Demokracie a svoboda není totéž, v demokracii člověk nemůže být svobodný.

Kartely

Pane Novotný,

jediné škodlivé kartely jsou ty, které vytvořil stát díky svým regulacím (viz např Mises - Human Action).

Odstraňte socialismus a intervencionismus a odstraníte škodlivé kartely.

Nesmyslný článek

Současný vyspělý svět umožnil soustředění ekonomické moci v "neviditelných" rukou. Dřív měl každý fabrikant dům hned vedle továrny, dělníky znal, potkával je v práci i v kostele.

Dnes jsou politici najatí šašci, státy hospodaří s deficity, zatím co do zahraničí odcházejí dividendy deficit mnohdy převyšující.

Kdyby politici měli skutečnou moc a zájem o prosperitu státu a jeho občanů, první by zakázali odliv dividend, nebo jejich části odpovídající výši schodku rozpočtu. Stejně ty dividendy končí v rukou 0,1 % obyvatel Zeměkoule.

Re: Nesmyslný článek

Kdyby politici zakázali odliv dividend, tak sem nechodí žádní zahraniční investoři. Nemyslím, že bychom se měli dostat na úroveň Zimbabwe.

Problémem ČR vůbec není odliv investic, ale daně a byrokracie.

Kdyby politici měli skutečnou moc a zájem o prosperitu státu a jeho občanů, tak zruší stát a sebe.

Re: Nesmyslný článek

Jde o úhel pohledu. Obě strany rovnice by měly být v rovnováze.

Re: Nesmyslný článek

Zrovna dnes (vlastně už včera) jsem myslel na to, jak zpravodajství zcela nedostatečně informují občany o skutečné platební bilanci (podle mne většina lidí ani neví, co to je). Je to tím, že autoři zpráv tupě opisují údaje z Statistického úřadu, který na úvodní stránku pravidelně vyvěšuje vybrané klíčové údaje o hospodářství. Nikdo se neobtěžuje zabruslit do dalších statistik, které jsou na stránkách k dispozici. Platební bilance zahrnuje veškerý pohyb přes hranice (myšleno přechod práv k nakládání s kapitálem či majetkem). Rozkládá se na tři hlavní složky - Běžný, Kapitálový a Finanční účet. Do běžného spadá běžná ekonomická činnost, tedy zahr. obchod i ty dividendy, které zmiňujete a které běžný účet stahují do minusu i přes kladný schodek obchodu. Do kapitálového patří především investice a jeho kladný schodek dlouhé roky spolehlivě vyrovnává nebo převyšuje odtok dividend. Finanční účet je marginální. ČR má po většinu let kladnou platební bilanci.

Re: Nesmyslný článek

PS: vlády chtějí udržet si vlastní rozpočtovou politiku závislou na daních, na druhou stranu to blokuje možnost vypořádat se s daňovým "parazitováním" v rámci EU. A pak ty dotace, to je kapitola sama o sobě a mnohem horší, než odtok dividend.