Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jaderné energii hrozí budoucnost. Ale.....

Stavět jaderné elektrárny podle původního harmonogramu se nedaří. Projekty se zpožďují. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je reálné, aby se budoucí české reaktory stavěly dle plánu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J. Poděbradský

18. 3. 2016 8:37
JE

Paradoxně je JE zdrojem nestability v síti, protože ji nejde regulovat o ohledem na výkyvy odběrů v síti a nízký výkon je zase neekonomický....Celkově je to investice neekonomická, pouze ze státní garancí a stanovování minimálních cen energie se snad vyplatí. S ohledem na rizika je taková stavba spíš ekonomický propadák

0 0
možnosti
JZ

J. Zima 869

21. 3. 2016 1:26
Re: JE

Vy energetice vůbec nerozumíte a Vaše argumenty jsou směšné. U JE se akorát nedá rychle zvyšovat výkon. Se snížením není velký problém. Jestli ovšem u JE regulace výkonu není optimální ve srovnání třeba s plynovými nebo uhelnými zdroji, pak u solárů a větrníků je zcela iluzorní. Zejména větrníky jsou nevyzpytatelné a již několikrát byl odvrácen black-out jen za cenu mimořádného úsilí a nákladů.

0 0
možnosti
JV

J40a62n 11V46l53k

15. 3. 2016 19:18
Někteří se nepoučí

Je zřejmé, že s blížícím rozhodnutím o novém jaderném zdroji bude počet vyjádření podobných exponentů narůstat.

Vidět jaderku z okna autobusu, citovat vědce, přidat emoce . . . Naprostá většina lidí však má racionální myšlení.

0 0
možnosti
HM

H. M.

14. 3. 2016 19:05
Jaderné elektrárny mají smysl

Ono tento stav platí hlavně v Evropě a v Americe. Pokud bychom se podívali na Rusko nebo Čínu, zjístíme, že zde se jaderné elektrárny staví jedna za druhou, za rozumné peníze a v rozumných termínech. Areva a Westinghouse ztratily své nabyté zkušenosti pak se jim takto komplexní projekt prostě ani nemůže dařit. Jinak o jaderný energetice bude přemýšlet každý chytrý stát, který má aspon trochu logiky. OZE prostě nemohou nahradit velké a stabilní zdroje, jediné co nám to přinese je nestabilita přenosových sítí (kolikrát už jsme měli problém kvůli Německým větrníkům aby to naše sítě zvládly...). Evropská Unie naprosto rozvrtala energetický trh a pokud s tím hodně rychle něco neudělá bude to katastrofa, nebot dosud ještě těžíme z dříve postavených stabilních zdrojů, ale ty jednou budou muset být také vyřazeny a jsem pak zveděvej co budou všichni chtít jednat. Jaderná elektrárně nemá být stavěna jen z ekonomického hlediska ale hlavně ze strategického, aby měl stát zajištěnou stabilní energet

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

14. 3. 2016 9:51
co možná nevíte

Už dávno je známo, že v důsledku svého provozu JE produkují a volně odvětrávají do atmosféry izotopy kryptonu a uhlíku. Hlavně krypton - 85 a uhlík - 14. Inertní a pro člověka, zdálo by se, bezpečný plyn krypton - 85, byl v atmosféře naší planety prakticky nepřítomný až do atomové doby. Ale krypton - 85 má jednu vlastnost - zvyšuje elektrickou vodivost atmosféry. Člen akademie věd SSSR, doktor chemických věd, profesor Valerij Alexejevič LEGAS (1936 - 1988), ještě v roce 1982 zjistil, že zvýšení elektrické vodivosti atmosféry s sebou nese zvýšení počtu a intenzity klimatických a přírodních anomálií: tajfunů, uragánů, záplav, prudkých změn tepla a chladu. Odborníci spočítali, že k tomu, aby se planeta stala neobyvatelnou, stačí vypustit do atmosféry pouze 600 tun kryptonu - 85. Do dnešního dne jaderné elektrárny již vyprodukovali 160 tun kryptonu - 85 a toto množství se zvyšuje každý rok o 5%. Ale i množství, které se dosud vyprodukovalo, je dostatečné k tomu, aby atmosféru doslova zbláz

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

14. 3. 2016 12:38
Re: co možná nevíte

Lze dohledat? Dík

0 0
možnosti
JV

J54a18n 91V35l57k

13. 3. 2016 20:12
Budoucnost JE : Ano i Ne

Faktem je, že automobilky v příštích deseti letech investují desítky miliard EUR do zavedení elektromobility. Tento trend se zastavit nedá. V letech 2025-30 proto bude vyšší poptávka po spolehlivých a čistých zdrojích elektrické energie.

Dovoliuji si tvrdit, že jaderná elektrárna se nechá postavit při dodržení rozumných nákladů a v přijatelném čase. Základní podmínkou je kvalitní tým, který má zkušenosti z jaderné oblasti a několik bloků již postavil. Samozřejmě přísná kontrola hlavních procesů, sankce v případě jejich zneužití, tlak na efektivitu prací, odpovědnost a morálku. Nový jaderný zdroj tedy pořídit lze.

Pokud však Investor nechá výstavbě "volný průběh" a nekompetentní řízení (viz zmiňované JE), je lepší na investici ani nepomýšlet.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

14. 3. 2016 6:53
Re: Budoucnost JE : Ano i Ne

co jsou to rozumné náklady a přijatelný čas? A další perla "investor nechá výstavbě volný průběh a nekompetentní řízení" :-DDDDDD

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

12. 3. 2016 10:48
ČEZKOtunel

Kdyby jádro bylo opravdu spolehlivé a efektivní, neměl by ČEZ problém zainvestovat výstavbu JE Temelín bez dotací a státních garancí. Česká skutečnost je pochopitelně úplně jiná. Domácí cena pro domácnosti v rozporu s klesajícím trendem na burze roste nebo minimálně stagnuje. Proč? Protože jsme v korupčním ČEZku. Vlivem přehnaných marží dodavatelů schovaných v externích poplatcích za služby a korupčního solárního tunelu projevujícího se mimo jiné i v poplatcích na podporu OZE.

0 0
možnosti
HM

H. M.

14. 3. 2016 18:57
Re: ČEZKOtunel

Proč? Protože nějací blbci tak rozvrtali energetický trh, že se neplatí za vyrobenou elektřinu ale za dotace. Jádro je v současné době jediná varianta jak čistě vyrobit velké množství stabilní el. energie. Nějaký řeči o kryptonu či co jsou naprosto nesmyslné, jediné co z jaderky vychází je pára a 42 tun ročně radioaktivního odpadu, který se dá ještě přeprpracovat a i kdyby se to nevyplatilo, není problém jej uskladnit pod zemí.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

12. 3. 2016 10:45
ekonomická nevýhodnost

Ekonomická krize, mohutný rozmach obnovitelných zdrojů a dočasně levný (a problematický) plyn z frakování způsobily jenom během odpískaného tendru na JETE snížení ceny silové energie na evropských energetických burzách na polovinu.

•Rizikovost jaderné technologie

Havárií ve Fukušimě překročila jaderná energetika práh bezpečnosti a ekonomické výhodnosti. O tom prvním zasvěceně hovoří nejen jaderní vědci, ale dokonce i člověk z nejpovolanějších, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Dana Drábová napsal(a):

Jaderný svět se poučil ze všech havárií, které se zhruba za sedmdesát let existence jaderné energetiky odehrály. Je to sice specifické průmyslové odvětví, ale je to pořád průmyslové odvětví. Když vám tedy někdo říká, že v něm nebude docházet k nehodám a haváriím, tak buď neví, o čem mluví, nebo nemluví pravdu.

0 0
možnosti
MV

Milan V

11. 3. 2016 19:05
jaderná energetika pomalu končí

Technologický pokrok a pokles ceny, daný zákony seriové výroby (experience curve, learning curve) či Moorovým zákonem a hospodářská a vědecká síla Německa, USA, Japonska a Číny (hlavních hráčů v instalacích zdrojů čisté energie jako fotovoltaika a větrné elektrárny ) vyřazuje jadernou energetiku ze hry.

Naopak cena jaderné energetiky stále roste s nutností dalšího zvyšování bezpečnostních standardů po každé havárii. Z hlediska technického je vše tedy již rozhodnuto, jako bylo rozhodnuto při nástupu počítačů či internetu.

Co se týče ekonomiky, mohu jen souhlasit s pány Šnobrem a Pravdou, jsem ale fyzik, ekonomii moc nerozumím.

Milan Vaněček

0 0
možnosti
JZ

J. Zima 869

12. 3. 2016 2:03
Re: jaderná energetika pomalu končí

Vy jste fyzik? To jste nějak špatně studoval, že můžete napsat takovou hovadinu, že jaderná energetika končí a mají ji nahradit tzv. alternativní zdroje jako fotovoltaika a větrné elektrárny. Srovnávat to s rozvojem počítačů nebo Internetu je naprosto mimo mísu.

Kdyby neexistovala politika preference a dotace do větrníků a soláru, tak by po nich neštěkl ani pes. Bohužel se z tzv. obnovitelných zdrojů stalo politikum nemající s realitou nic společného, avšak přinášející hlasy ve volbách a mocně podporované výrobci oněch zařízení. Tato lobby též prosazuje další a další "bezpečnostní" standardy, které jadernou energetiku prodražují. Bohaté státy typu Německa si mohou dotace do alternativních zdrojů dovolit a evropská síť neregulovatelné větrníky a soláry do určité míry snese. To je dnešní stav na který mimochodem ČR velmi doplácí, ale kvůli EU s tím nemůže nic dělat.

Bude-li to ale pokračovat dále, hrozí reálně black-outy způsobené zejména nápory energie z větrníků na severu Německa nebo naopak ne

0 0
možnosti