Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Globální pokles, nebo růst?

Minulý týden MMF zveřejnil předpověď globálního růstu na příští rok na úrovni 3,5 procenta, což je méně než 3,9 procenta, které odhadoval před rokem. Podle analýzy agentury Bloomberg uvolněná měnová politika, pád cen ropy a oslabení měn by měly být teoreticky receptem na rychlejší světovou ekonomickou expanzi. Co o této „záhadě“ soudí přední čeští ekonomové, pedagogové a analytici?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

28. 4. 2015 5:26
Můj zhola zbytečný názor

Podle mého názoru(pro všechny úplně zbytečného) je podstatou možnosti růstu ekonomiky vždy ve státě v těch, kteří přidávají hodnotu. Bez nich není žádná záchrana ekonomiky možná. Jakékoliv napumpování financí do bank, státní sféry, případně jiné formy podpory onoho státu, je zhola zbytečné a ztrátové, pokud se tím nepovzbudí část občanů, kteří přidávají hodnotu. Jen lidé, kteří stvoří navýšení hodnoty, mají mít zelenou a onu podporu, třeba i finanční. Hlavně ale přednostní a co nejvíc rozvolněnou v předpisech a omezeních.

Řecko doplatilo na politiku rozšiřování výdajů do státní sféry. Sociální zabezpečení zaměstnanců státní sféry bylo úžasně socialistické. K tomu připočítat korupční možnosti a klientelismus s tím svázaný a bylo to pro ekonomiku smrtící. No a Česko dělá téměř totéž. Ale jak píši - pro všechny úplně zbytečný je ten můj názor. ;-))

0 0
možnosti
KP
Oslabení měn - legrační argument

Jestliže některé měny oslabily a považujete to za předpoklad ke globálnímu růstu, pak se ptám, jaký předpoklad vidíte u měn, které nevyhnutelně posílily vůči měnám oslabeným? Tak samo ceny ropy - jeden za ni méně platí, druhý na ni méně vydělává a následně utrácí. Peníze lidi fascinují a každý se vidí odborníkem na ekonomii. Proto se z ekonomie pro jedny stalo sprosté slovo a pro druhé věda všech věd.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

24. 4. 2015 9:34
blebleblomberg

Do nynější situace  eurozónu přivedla především

finanční krize. Ta nezačala ani v Evropě, ani v Řecku. Má své konkrétní

viníky, jimiž jsou eufemisticky nazývané finanční trhy, což jsou reálné

soukromé osoby vlastnící banky, hedgeové fondy apod.Tedy Goldman Sachs , Morgen Stanley , Rothschild atd  Tyto byly předmětem

nedostatečné a nefunkční regulace ze strany států a jejich nezřízené

obchodování s finančními deriváty, branými jako hotové peníze, vyústilo

v krizi nebývalých rozměrů.Banky plné toxických úvěrů využily

svého silného postavení v ekonomice. V souladu s prohlášením, že jsou

příliš velké na to, aby byly ponechány svému osudu, zažádaly o pomoc

státy, které je předtím dle zásad volného trhu měly nechat na pokoji.

0 0
možnosti
KP
Re: blebleblomberg

Ač máte nemalé znalosti, zbytečně si je pošlapáváte ideologií, která má jednu díru. Když zavedete Vámi vzpomínané krytí, změníte politický systém a Rothschildové nadále zůstanou jako vlivný rod u moci, nezbavíte se jich a budou nadále ohýbat systém k obrazu svému. A teď něco z reálu: v USA byly zřízeny st. agentury Fannie Mae a Freddie Mac, které měly v souladu s vládní politikou bydlení za úkol odkupovat dluhopisy od poskytovatelů hypoték. A právě tyto agentury se dostaly do těch největších potíží a to byly státní! Další věcí je zrušení zákona o oddělení běžného a investičního bankovnictví někdy na přelomu tisíciletí. Tento zákon byl zaveden v době Velké krize, byl platný přes půl století. Tedy opět chyba shora. A konečně, USA nechaly zkrachovat jednu velkou banku (medializováno), ale taky spousty menších, jen to není pro Evropany tolik známo. Stagnace kolem nuly - tomu říkáte krize? To se musí celá desetiletí pořád kontinuálně růst? Nikdy to tak nebylo, to jsou naše iluze z toho, jak

0 0
možnosti