Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

"Co zásadního se dalo po listopadu 1989 dělat jinak"?

Téměř vše. Stačilo k tomu opravdu jen málo. 1. nedovolit angažovanost "bývalých" komunistů v Občanském fóru, 2. nepřipustit do politiky Václava Klause a jeho kumpány (Stráský, Dyba, Klak a pod.), 3. schválit ústavní zákon o obecném referendu tak, aby tento nástroj byl přímo v rukou občanů a ne zástupců politických stran v parlamentu. Toto by bohatě stačilo k tomu, aby se vývoj ubíral zcela jiným směrem. Občanské fórum by nebylo rozbito, k moci by se nedostali "bývalí" komunisté pod rouškou členství v ODS, ČSSD, KSČM, KDUČSL, ODA, SPRRSČ a pod., nebyl by protiústavně rozbit společný československý stát a nebyla by (aspoň si to myslím) podepsána Lisabonská smlouva.

Za těchto podmínek by opravdu vývoj našeho státu směřoval úplně jiným směrem,směrem k vybudování skutečné zastupitelské demokracie. Demokracie, kde je u moci především vůle většiny občanů a ne vůle naprostých menšin, představovaných politickými stranami a jejich příznivci.

Nevím, pane Čechu, co pamatujete, ale tady, kromě vámi vyjmenovaných a komunistů, nebyl nikdo, kdo by věděl co dělat a hlavně jak řídit stát. Rozdělení státu - došlo by k tomu stejně, tady nebyl nikdo, kdo by nedovolil, měli jsme snad na Slovensko poslat vojsko? Když se rozhlédnete kolem sebe na transformaci ostatních soc.dem., nikdo nedopadl výrazně lépe. Máte pravdu, že ti, co byli u kormidla před revolucí, měli větší přehled, kontakty a přístup k financím než ti druzí. Avšak píšeme o tom, co bylo a post ex na tom sotva co změníme. Jen pevně doufám, že se ta situace nebude už opakovat.

A opomněl jsem Lisabonskou smlouvu. Nikdo, ani Klaus, poslední bojovník proti ní, nevěděl přesně, jako skryté obezličky smlouva obsahuje. Tak se stalo, že oprávněné zájmy členů byly vystrčeny na zápraží EP a zůstal diktát bruselských, nikým nevolených úředníků a vysokými platy podplacení členové púarlamentu. Škoda, že GB odchází, bylo by víc těch, co by mohli vyvodit na EK tlak, aby se znovu nastolila EHS, tedy vzájemná spolupráce. Za současného stavu vidím Napoleona Macrona, jak válcuje Evropu za peníze Německa pod jeho nadvládu. EU, to je obrovská hromada peněz a není problém někoho, kdo bude otvírat hubu, umlčet silou, případně penězi.

Byli tady lidé, kteří to chtěli dělat jinak a správně. Ale ti byli vytlačeni, neměli přístup do médií ani na partajní kandidátky. Např. Miroslav Dolejší. Stalo se tak potom, co V. Havel nastolil generální pardon StBákům a komunistům, prý aby netekla krev. A oni toho dokonale využili a opět nám vládnou.