Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prodražení výstavby jádra je politický problém

  18:00
Všechny výstavby a dostavby jaderných elektráren ve světě se dosud prodražily. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co je hlavní příčinou, že se všechny výstavby i dostavby jaderných elektráren a reaktorů v EU, Velké Británii i USA mnohonásobně prodražují oproti původně oznámené ceně?

Na ostrově Olkiluoto stojí už dnes jaderná elektrárna, časem tu bude i hlubinné úložiště jaderného odpadu. foto: Eliška NováLidové noviny

DEBATA JANA MACHÁČKA

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Poslanci přijali klíčový zákon, který umožní další přípravu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ten by měl podle současných odhadů přijít na 162 miliard korun. Všechny takové výstavby a dostavby jaderných elektráren ve světě se však dosud prodražily. Co je hlavní příčinou, že se všechny výstavby i dostavby jaderných elektráren a reaktorů v Evropské unii, Velké Británii i v USA mnohonásobně prodražují oproti původně oznámené ceně?



Lubomír Lízal, CEO Expobank

Mediální klam

Základním problémem všech dlouhodobých projektů jsou vynucené změny vlivem vnějšího prostředí. Jaderné elektrárny jsou navíc politikum – často se vede mediální politická soutěž, kdo více zpřísní požadavky nebo změní licenční podmínky bez ohledu na efektivitu. Přitom se bezpečnost podstatně nezmění, ale jen viditelně narostou náklady v důsledku vynucených změn projektu.

Především není pravda, že všechny výstavby jaderných elektráren ve světě výrazně podražily, to platí zejména o nových projektech v Evropě, navíc jsou jaderné elektrárny nejlevnějším zdrojem elektrické energie v dlouhodobém horizontu i při zmiňovaném nárůstu nákladů výstavby. Životnost jaderné elektrárny je stále násobkem životnosti jiných typů – jinde musíme komplet investovat několikrát ve stejném časovém horizontu, jako je životnost jednou postaveného jaderného bloku.

Žádná katastrofa

Pro ilustraci, přepočtená cena bloků jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech je asi 100 miliard korun na gigawatt (GW) výkonu. Mediálně zmiňované „odstrašující“ výstavby Vogtle, Flamanville či další se prakticky vejdou do dvojnásobku ceny Barakah.

Za dobu podpory obnovitelných zdrojů energie, tedy od roku 2006, bylo vyplaceno asi 400 miliard. Jen loni fotovoltaické elektrárny spolkly téměř 30 miliard a další zdroje 15 miliard. Do roku 2030 jsou odhady více než jeden bilion korun. Jinými slovy, již jsme vyhodili oknem finance asi na dvě jaderné elektrárny s minimálním užitkem a žádná ekonomická katastrofa se nestala.

A teď překvapení, pokud se podíváme na celkové náklady za 60 let a vezmeme v úvahu koeficient využití, cena energie z jádra vzroste asi o 20 procent, ale větrné farmy či fotovoltaika se rázem dostanou nejen na srovnatelnou, ale u fotovoltaiky dokonce vyšší celkovou nákladnost na GW výkonu ve stejném časovém horizontu (Wagner, 2018). A do toho nezapočítáváme vedlejší náklady na stabilizaci sítě a zajištění dodávek, když nesvítí a nefouká.

Druhým klamem je optická „velikost“ ceny za jeden blok, je jedno, bereme-li 120 miliard podle Barakah nebo zmíněných 160 miliard korun. Za dobu podpory obnovitelných zdrojů energie, tedy od roku 2006, bylo vyplaceno asi 400 miliard. Jen loni fotovoltaické elektrárny spolkly téměř 30 miliard a další zdroje 15 miliard. Do roku 2030 jsou odhady více než jeden bilion korun.

Jinými slovy, již jsme vyhodili oknem finance asi na dvě jaderné elektrárny s minimálním užitkem a žádná ekonomická katastrofa se nestala. Takže nestrašte veřejnost vysokými náklady, není to v dlouhém horizontu pravda. Zásadní rizika projektu jsou jen politická, a ta jsou nejdražší.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom společnosti Roger

Veřejná volba

Není žádné překvapení, že jaderné elektrárny jsou drahé. To, že jsou zpravidla dražší, než bylo původně deklarováno, je čistě politický problém. Jedna vláda projekt schvaluje, jiná staví. A proč zhoršit rozpočet sobě, když si může Černého Petra vytáhnout někdo jiný? I v soukromé sféře jsou dlouhodobé projekty často špatně spočítané, ale na úkor zisku vlastníků, nikoliv peněženek daňových poplatníků.

To, že se ve veřejné sféře systematicky podceňují náklady a nadnášejí výnosy, je přímočarým důsledkem rozhodování o veřejných financích. Je to jedna z prvních kapitol učebnic o veřejné volbě. V případě Dukovan zaplatí výstavbu nového zdroje stoprocentně stát. Nemělo by tedy překvapovat, že bude výsledný účet tučnější, než je dnes deklarované. Kéž by ale šlo jen o jaderné elektrárny. I když jsou drahé, ve státním rozpočtu jsou jen louží v moři.



Monitor Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!