Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Řecký dluh v kouřové cloně

V aktuální Debatě se komentátor Lidových novin Jan Macháček ptá: Co soudíte o řeckých návrzích na řešení řeckého dluhu? Například Dušan Tříska soudí: „Pro Řeky bude asi přijatelnější pokračovat v dnešním konkurzu na to, kdo je bude živit a za jaké politické protislužby.“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

10. 2. 2015 18:08
Dan mají platit všichni - to jistě.

Ovšem právě bohatí Řekové neplatilivětšinou vůbec - zatímco ne tak bohatí Řekové, zejména zaměstnanci halt platili jak morovatí.

Čím bohatší - tím lepší daňový optimalizátor...

Takže pokud si vády Syrizy - teď už konečně doopravdy - posvítí na největší daňové únikáře, bude mít zpolovina vyhráno. Ne že bych tomu věřil, neplatit daně je pro Řeky sport už od té doby, co se osamostatnili. Zřejmě považují placení daní za vychytralý osmanský trik, jak je týrat.

Vlastně... oni Řekové ani v antice daně neplatili a neplatili. Když chtěl Periklés postavit opevnní Akropole, Parthenón a okolí, musel zdanit prostitutky - takže si Athéňané svou největší památku vlastně vysouložili...

0 0
možnosti
T

Tatana

5. 2. 2015 10:36
Řekové vynalezli Trojského koně,

tak ho mohou elegantně využít. Řešení je jednoduché a elegantní. Čína a Rusko si Řecko koupí za americké dluhopisy.

Řecký premiér udělá povinné kolečko po zemích EU a pak se odebere do Číny.

Tam se dohodne výstavba plynového terminálu z Turecka, Ruští turisté se vrátí na řecké pláže. Kypr se zase nějak splácá dohromady a začne normálně fungovat.

Z jedné strany jsou některé země zahlceny americkými dluhopisy, z druhé země utápějící se v ekonomickém chaosu, nad tím krouží jestřáb a hledá, kde by se ještě dal rozdmýchat nějaký konflikt.

0 0
možnosti
PM

P. Mach

5. 2. 2015 20:31
Prd mohou využít,

rusko je v prdeIi a nebude trvat dlouho a nebude mít ani na chleba, nemluvě o amerických dluhopisech. číňany zajímají suroviny nebo zemědělská půda, nic z toho řecko nemá. Mimochodem, představa jak si za americké dluhopisy někdo kupuje stát, mohla vypadnout pouze z někoho na úrovni dítěte s LMP. V jednou ale máte pravdu, rusácký jestřáb hledá, kde by mohl koho přepadnout.

0 0
možnosti
V

V.Hricák

5. 2. 2015 5:24
Nejsem ekonom.

S kapitalismem a tržní ekonomikou jsem se seznámil až tehdy, kdy mne obojí začalo obklopovat. Přetlak dříve nedostatkového zboží v obchodech na straně jedné, ztráta sociálních výhod na straně druhé. Za bolševika jsem musel doložit k žádosti na novomanželskou půjčku X různých dokumentů, které měly doložit mou schopnost splácet a splatit můj dluh. Ano, za toho bolševíka, o kterém jsem slýchával, že neumí počítat. A to prakticky neexistovala možnost ztráty zaměstnání, neb jak pravila tehdejší ústava, každý měl právo na práci a jak pravil trestní zákon, každý měl povinnost pracovat. Dnes, kdy nám vládnou renomovaní ekonomové, často absolventi věhlasných univerzit, se celý západ potýká s nesplatitelnými dluhy. Nevyčítejme to politikům. Vyčítejme to bankéřům a finančníkům. Každé podnikání nese přece svá rizika. A pokud si neověřili dlužníkovo schopnost splácet? Je mi líto.

0 0
možnosti
KP
Tech. poznámka

Dluhopis se zlikviduje dvěma způsoby: dosažením data splatnosti (emitent povinně vyplatí držitelům jmenovitou hodnotu) nebo zpětným odkupem (pokud je volně na trhu). Podstatné je, že dluhopisy se při emisi prodávají za tržní cenu, která může být odlišná od jmenovité hodnoty (záleží na kupcích, kolik jsou ochotni zaplatit). Emitent tedy může dluhopis výhodně odkoupit v době, kdy je jeho tržní cena nižší než jmenovitá hodnota. "Věčné" dluhopisy bez splatnosti lze je zlikvidovat pouze zpětným odkupem za tržní cenu. Proto takový dluhopis vždy nese emitentovo právo tento odkoupit.

0 0
možnosti