Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bez svobodného obchodu to nejde

Transatlantické obchodní a investiční partnerství je ohrožena. Je kritizována stále více, a to i některými ekonomy, kteří tvrdí, že svobodný obchod ano, ale nesmí být výhodný pouze pro korporace. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Kam dospěje svět bez důrazu na svobodný obchod?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J22i82ř46í 26K23o26p12i65s

26. 9. 2016 9:22
Jeden z hlavních problému TTIP je v systému

ochrany spotřebitele. Zjednodušeně řečeno, v případě výskytu reálného problému spotřebitele-škodě, dojde k vakuu v možnosti právního řešení, tzn, Evropský systém obchodu se spotřebitelským zbožím je postaven na povinných zkouškách a následném schválení, než je výrobek uveden na trh. Tzn. způsobilost uváděného výrobku na trh, způsobit škodu je eliminována na minimum, ještě než se výrobek dostane ke spotřebiteli. Případné následné ojedinělé škody tedy řeší soud dle zaběhlého Evropského právního systému. V USA výrobce obdobnou povinnost testovat výrobek nemá a jen díky tomu, že je soudní systém v USA historicky postaven na precedentu (ty však v Evropě neplatí!!!) a armádě právníků, kteří mají z žalob na výrobce pro poškození spotřebitele luxusní byznys, si výrobce draze testuje své zboží sám. V okamžiku uvedení TTIP v život hrozí reálné riziko, že se na trh EU bude dostávat zboží bez drahého testování výrobcem, protože veškeré řešení škod bude probíhat naprosto mimo jurisdikci EU a zárove

0 0
možnosti
JK

J55i75ř12í 59K92o30p17i82s

26. 9. 2016 9:23
2. Jeden z hlavních problému TTIP je v systému

EU a zároveň bude prakticky nereálné uplatňvovat škody vzniklé vadou výrobku v USA u výrobce, výrobce ztratí negativní motivaci k drahému testování výrobků!!!

0 0
možnosti
T

Tatana

23. 9. 2016 19:04
Svoboda obchodu, ale za stejných podmínek.

Bylo by mi jedno, jestli tričko, které nosím, bylo vyrobeno v Německu, u nás nebo v Číně, kdyby podmínky jeho výroby byly stejné.

Jenže to tak není. Oni nehledí na ekologii, jejich švadleny mají nízkou mzdu a žádné sociální a zdravotní pojištění. Jejich fabriky neodpovídají našim požadavkům bezpečnosti práce.

Dokáže někdo donutit zahraniční výrobce dodržovat naše standarty?

My máme chudé nezaměstnané, kteří kdysi ta trička šili, jenže v našich podmínkách nejsou konkurenceschopní, a proto jsou nezaměstnaní, oni pracují jako otroci za minimální mzdu a devastují své životní prostředí, umírají v továrnách, které neodpovídají bezpečnostním normám EU.

A pokud se podmínky nesrovnají, je nutno bojovat proti dumpingu.

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

23. 9. 2016 10:36
0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

23. 9. 2016 10:30

Tak předně, nejedná se o cla. TTIP má odstraňovat netarifní překážky. Za druhé, nám, ošklivým levičákům, nejde o protekcionismus. Jen nám nepřijde v pořádku bezhlavé přijímání pravidel USA, která poskytují nižší ochranu spotřebitele a upevňují velmi tvrdý přístup k ochraně imaginárního vlastnictví. Nebo paralýza regulatoriky prostým akceptováním zboží vyrobeného dle pravidel pro cizí trh. Co když budeme chtít nějakou regulaci zpřísnit a USA nikoliv? A tak dále...

0 0
možnosti
JD

J. Dvořák 732

23. 9. 2016 10:44

Dohodu je zkrátka a dobře nutné shodit ze stolu a začít se bavit věcně, oblast od oblasti o daných tématech a uzavřít sadu dohod, které nebudou vůbec sporné. Takto se totiž nebudeme rozhodovat o tom, jak společně chránit životní prostředí. Budeme se bavit o tom, jestli nám větší trh pro naše automobilky vynahradí ta jedovatá hnojiva, která budou naši zemědělci lít na svá pole.

0 0
možnosti
JP

23. 9. 2016 9:48
Možná lze jednostranně rušit cla

Tak mně napadá, že když by EU zrušila svoje cla na americké zboží, že by si občané EU mohli pochvalovat snížené ceny. Tudíž není třeba žádné dohody. Prostě zrušme naše vlastní cla.

Jistěže vidím tu námitku, že by to vedlo k bankrotům mnoha našich podniků. Tedy podniků, které bez cel nemohou existovat.

0 0
možnosti