CzechInvest: Letos vzniknou tři další CzechAcceleratory

Česká republika hodlá letos založit inovativní podnikatelské inkubátory ve Švýcarsku, Izraeli a Singapuru. Financovány budou z fondů EU.

Po telavivských schodech se předloni ubírali podnikatelé a vývojáři při Českých technologických dnech, letos by už v Izraeli měl vzniknout nový CzechAccelerator. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Czechtechnologydays.orgČeská pozice
Po telavivských schodech se předloni ubírali podnikatelé a vývojáři při Českých technologických dnech, letos by už v Izraeli měl vzniknout nový CzechAccelerator. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dle informací ČESKÉ POZICE během letošního roku vzniknou nejméně tři další takzvané CzechAcceleratory. Zatím jediný podnikatelský inkubátor tohoto typu je provozován v americkém Silicon Valley. „CzechInvest plánuje rozšířit model do dalších zemí, v nichž má model inkubace tradici a existuje vysoká pravděpodobnost, že pobyt pomůže k rozvoji podnikání českých firem. V dohledné době by CzechInvest chtěl otevřít CzechAccelerator na východním pobřeží USA; do konce roku 2011 má v plánu otevřít centra též ve Švýcarsku, Izraeli a Singapuru,“ potvrdila záměr ČESKÉ POZICI Štěpánka Filipová, ředitelka komunikace agentury CzechInvest.

Provoz nových center bude zajištěn z evropských fondů.Jak budou nová centra financována? „Finance na provoz CzechAcceleratoru v Silicon Valley i nových destinacích CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR plánuje zajistit z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Podnikání a inovace,“ říká Filipová. Agentura je prý s dosavadním provozem v USA dosti spokojena.

Od ledna 2010 do Silicon Valley vyjelo deset firem, osm z nich z oboru IT, jedna z nanotechnologií a jedna zabývající se medicínskou technikou. „Podle všech účastníků byl čas strávený v Kalifornii efektivně využitý. Všichni si cení získaných kontaktů a informací, které jim pomůžou k dalšímu rozvoji podnikání,“ tvrdí mluvčí.

Několika účastníkům se během tříměsíčního pobytu podařilo vyjednat nové kontrakty, další získali důležité vazby, jež by v dlouhodobém horizontu měly vést k navázání spolupráce s americkými firmami či takzvanými business angels. „Naši účast hodnotím pozitivně, skutečně jsme získali v Silicon Valley dobré kontakty a rýsuje se i další spolupráce,“ řekl ČESKĚ POZICI Martin Rehák, zakladatel společnosti Cognitive Security, jedné z těch, jež hledá byznys ve velkém světě. Rehák říká: „Pro náš obor by byla zajímavá oblast Bostonu.“ A je možné, že někde tam další pobočka brzy vznikne.