Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Co si počneme bez zimy

Bez kvalitní návštěvnické infrastruktury bude Šumava vydaná počasí všanc, upozorňuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Janh

15. 3. 2014 1:18
Obávám se, pane starosto, že
Obávám se, pane starosto, že brečíte na špatném hrobě.I kdyby nakrásně nějaká infrastruktura vznikla (i když si nejsem jist, jakou myslíte Vy a jakou já), NIKDY to nebude jako v Bavorsku. Chybí totiž zásadní ingredience, a tou jsou Bavoři.Jistě jste někdy byl na druhé straně hranice. Je to o lidech, o kultuře podnikání. Neříkám, že na české straně Šumavy nejsou kvalitní podnikatelé, služby.... ale je jich málo.Já se jako zákazník chovám tržně. Když mi o pár kilometrů dál nabídnou za peníze (mnohdy i menší) podstatně více, neváhám. Osobní zkušenost je nanahraditelná. Českou Šumavu přitom miluji, rád tam jezdím a procházím se jejími luhy. Avšak, po přírodním zážitku sednu do automobilu a jedu domů. Delší pobyt je myslitelný pouze za hranicemi.Fňukáte tady nad ekology, ale prozradím Vám malé tajemství: ty mají v Německu taky. Tím to rozhodně nebude. Jestli to nebude tou českou povahou: "pocem, neremcej, zaplať a vypadni". To se žádnou investicí jen tak nezmění.Mám ten pocit, že tuzemské hory zachraňují lidé, co se v cizině nezeptají ani kolik je zrovna hodin. To je spása místních regionů, nikoli další atrakce či hotely.I tak přeju vše nej! Jen beze mne.
0 0
možnosti

Cermans

15. 3. 2014 8:49
Pane Jane souhlasím plně s Vámi.
Pocházím z druhé strany Sudet z Podkrkonoší. Všude je to stejné i s tím počasím . Moji předci si zapisovali počasí od roku 1912 do roku 1948. Čtu rok 1924-25 : sníh napad na naše posvícení 20. října, nestihli jsme zorat, zorali jsme v lednu pak už zima nebyla. Jezdíval jsem lyžovat do Krkonoš i Tyrol. V Tyrolích rodinný penzion postavený v roce 1974. Hans splatil hypotéku na něj v roce 2009. Nesměl ho prodat pouze svým potomkům jinak by přišel o dotaci. Jeho 55 letá manželka každý den roznášela tři chody večeře plus moučník. Kdo by to v Čechách dělal? Za měsíc jsem přijel do Harachova na Rýžoviště a první co mě v recepci potkalo, když jsem prosil zda si mohu nechat bagáž bylo vynadání, že jsem měl přijet až ve tři odpoledne. Proti Rakousku šok. Bohužel na druhé straně Šumavy jsou ti pracovití lidé, které jsme ze Sudet vyhnali. Málo kdo , z těch co do Sudet přišli k ním získali takový vztah jako domorodci. Ti co přišli měli z 80% zlatokopeckou krev a to se táhne dodnes. Penzion na horách to je řehole a ne zlatý důl jak si to většina lidí z vnitrozemí představuje.
0 0
možnosti

Aleš Kuták

15. 3. 2014 11:21
Antonín Schubert čeká spásu shůry
Je výmluvné, že Antoním Schubert nezmiňuje, co jsou to ty velké developerské projekty, ve kterých mu "křiklouni" brání. (Dal jsem ten výraz do uvozovek, poněvadž mě zaujal - dvakrát v jediném odstavci jsem ho četl naposledy v Rudém právu v 80. letech minulého století.) Možná by u čtenářů - návštěvníků Šumavy popis oněch projektů vzbudil ještě odmítavější reakce, než jaké tu lze zatím v diskusi číst.Jinak mám také podobné zkušenosti jako většina ostatních diskutujích, i když určitě ne jen negativní a i mezi zařízeními přímo na Modravě jsou velké rozdíly, dané tím, zda si majitel uvědomuje, že případný návrat zákazníka příští víkend/měsíc/léto/zimu hodně záleží na chování jeho a jím najatých zaměstnanců a ne na jakémsi shůry seslaném velkém zábavním projektu v sousedství. Nicméně pokud onen A. Schubertem zmiňovaný hotel, co se nedaří prodat, je ten první hotel po levé straně ve směru od Antýglu, tak se vůbec nedivím, že zkrachoval - byl jsme už před pár lety a vrátit se tam by mě od té doby ve snu nenapadlo. Ceny vysoké, v restauraci se kouřilo a když jsem chtěl alespoň na chvíli otevřít okno, tak mě slečna z personálu upozornila, že by to mohlo někomu vadit. A snahu objednat nocleh v "Dřevařském centru" provozovaném obcí Modrava, jíž je A. Schubert starostou, jsme vzdal po dvou emailech odeslaných na adresu uvedenou na příslušných internetových stránkách, na které mi nikdo neodpověděl. Takže namísto spílání zlotřilým cizákům, co na Šumavě nebydlí a přesto chtějí do něčeho mluvit, by si měl A. Schubert napřed zamést před vlastním prahem. Hodně totiž zaléží i na obcích, i co se týče rovněž zmíněných místních řemesel. Ptal jsem se třeba těch dvou českých sklářů, kteří ukazují řemeslo na druhé straně hranice v Mauthu, proč nezůstali v Lenoře, odkud jeden z nich pochází, když takhle musí každý den dojíždět a zřejmě i platit vyšší daně. Jeden ze dvou důvodů - vedle vyšší kupní síly návštěvníků z Bavorska - byl fakt, že v Německu jim místní úřad potřebná povolení pro spuštění hutě vyřídil do týdne či dvou, zatímco v Česku kdosi z jejich známých čekal na totéž skoro rok.
0 0
možnosti