Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ČNB zasadila koruně tvrdý direkt

Je vůbec centrální banka na devizové intervence připravená, když ty poslední v roce 2002 se příliš nezdařily? Zamýšlí se Miroslav Novák.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VU

Vaclav Usacek

5. 2. 2014 20:51
BRUTÁLNÍ PRAVDA PRÝ JE,ŽE ČR CHYBĚJÍCÍ KAPITÁLOVÝ TRH
nahradili Veselí šroubci SINGER a RUSNOK svou podivnou mini kapitálovou versi ,ve výši zdarma natisknutych 220 miliard.Víme dobře,že dřevní kapitalismus bez přívlastků pod taktovkou bývalého presidenta ho totiž namísto,aby ho zajistil, vykradl z něho 3000 MILIARD a tak se stalo,že NEEXISTUJE,ačkoli bez něho tato verse kapitalismu nemá budoucnost,ledaže by si stát tu chybějící sumu někde najednou půjčil,nebo by ji ti zloději co ji ukradli vrátili,mohli by se zvýšit daně,anebo by mohla ČNB zdevalvovat 1:50 za euro a tak nahradit tu presidentskou sekyru,kterou stejně bude muset někdo zaplatit nejpozději při výměně za euro.Ovšem vidíme,že duo Veselých šroubečků si mezi tím klidně osedlalo ČNB a považují ji za svou soukromou banku,zneužívajíc vadné ÚSTAVY a zákonů z minulého století,které nepočítaly s rozvojem techniky. NIKDO nedozví co z toho budeme mit jako ovčané za výdělek,když budeme nést riziko neúspěšných ztrát.Je, ale docela možné,že po vytunelování podniků přišla řada vyrabovat měnu.NO A TED VŠICHNI UVIDÍ PROČ NÁM CHEMIK ZAKÁZAL TO ŘECKO.Ono totiž devalvovat NEMŮŽE,za za to v ČR jde snižovat ty platy a příjmy donekonečna,přičemž se počítá,že hloupí ovčané tomu ještě budou tleskat.
0 0
možnosti
JS

J55a11n 45S74u33d11e97k

9. 11. 2013 8:25
Že by v tom byly i zájmy bankéřů?
ČNB zahájila intervenci proti koruně s cílem povzbudit export a tím i celý vývoj našeho národního hospodářství. Kurz koruny okamžitě prudce poklesl a další vývoj je zatím neznámý, stejně jako rozsah celé intervence ČNB. Pro většinu lidí je tento krok sice nepochopitelný, ale tato transakce nepochybně oživení  národního hospodářství přinese. Méně pochopitelné je však načasování této intervence do poloviny měsíce listopadu. Oživení našeho hospodářství se jen těžko projeví do konce tohoto roku a navíc vláda právě ukončila prodej tzv. vánoční emise státních dluhopisů. Lidé v důvěře nakoupili státní dluhopisy za 21 miliard korun s ročním výnosem zhruba 2%, zatím co ČNB znehodnotila českou korunu ze dne na den minimálně o dvojnásobek. Není to výsměch českým občanům? Vždyť každému je jasné, že kdyby o tomto záměru ČNB lidé věděli, bylo by pro ně mnohem výhodnější nakoupit eura anebo dolary, než české státní dluhopisy. O plánované intervenci však věděli bankéři, anebo alespoň někteří z nich. A tak se přímo nabízí otázka: Nebyl v tom záměr, vylepšit  před koncem roku hospodářský výsledek banky tak, aby si bankéři mohli následně vyplatit tučné podíly na zisku? Vždyť podobná informace o změně kurzu má na finančních trzích cenu zlata a nepochybuji o tom, že i naši bankéři ji dokázali využít. A tak pravděpodobně opět bankéři zbohatnou na úkor důvěřivých občanů, kteří uvěřili v pevnost a solidnost české koruny (na rozdíl od eura) a mají v této měně uloženy i veškeré svoje úspory.  
0 0
možnosti
PM
Kdo vydělal? Hned dnes. Všichni? Nevěřím..
Pensisti ale dostali "přidáno". Opět se vnucuje dojem, že úplný převod ekonomiky na peníze je málo. I komunisté nechali lidem záhumenky, aby jim nevolníci nepomřeli, kdyby se "vloudila chybička". Na Ukrajině jsem zažil telata po domech, krávy byly společně, ale úhyn asi velký, tak kolchoznik vyfasoval alespoň tele, aby socialismus nebyl ohrožen moc. Viděl jsem tam i pole zaseté z letadla. Zahumenky neradím, ač pražské střechy by dokázaly zeleniny hodně, ani válečné králíky v koupelně, které metamorfovány v kapry ve vaně žijí dodnes. Spíše diversifikace rizik, nechtít od bankéřů všechno. Byl býval náš stát i bez daní, jen příležitostně. To je druhá černá díra, proč vláda (mýdyja) upřímně nesdělí, že důchod je vskutku poloviční a druhá půlka jen příspěvek na daně?
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

8. 11. 2013 12:27
Nesmyslne vladni skrty, dalsi
Nesmyslne vladni skrty, dalsi zdrazeni pohonnych hmot a celeho importu potrebneho k vyrobe a exportu  a to vse diky devalvaci koruny............i idiot pochopi, ze to omezi hospodarstvi a ekonomiku jeste vic nez krize 2008 !
0 0
možnosti
JK
Věřím, že Bankovní rada rozhodovala na základě dat
Souhlasím s vámi. Navíc poté, co Bankovní rada (BR) už o případných intervencích dlouho jednala, jejich možnost signalizovala už na jaře a opakovaně o nich v minulosti hlasovala, nešlo o velké překvapení. Samozřejmě je to velmi rizikový krok. Více než ostrá, někdy až hysterická, vyjádření exportérů v dnešních médiích doporučuji pozornosti článek L. Niedermayera v iDNES. Samozřejmě jde o vysoce rizikové rozhodnutí. Může dopadnout neúspěchem. Neudělat nic ovšem mohlo dopadnout hodně prodlouženou recesí. Jen slovní signalizování bylo víceméně bez eftektu, a jiné nástroje než kurzové intervence už tedy ČNB nemá.  Při vážení dvou velkých rizik je každé rozhodování těžké, když nemáme kouzelnou kouli. Těsná hlasování BR v posledních měsících míru rizika obou alternativ také ilustrují. Toho rozhodnutí se nezastávám, možná přišlo brzy, ale věřím, že BR se rozhodla na základě všech těch mnoha dat, která má k dispozici, a jejich vývoje. Je jasné, že riziko případné deflace pro ekonomiku je obrovské a s pravděpodobností hraničící s jistotou by znamenalo řadu let v recesi a stagnaci.  Je nutné mu předejít. Současně také posilování měny z jakéhokoliv důvodu je pro velmi otevřenou českou ekonomiku nebezpečné - ač česká koruna v minulých měsících posílila spíše k dolaru, a to čistě externím vlivem (vlivem vnitropolitické situace v USA), který pozvolna odeznívá, ale asi se vrátí. Krátkodobé posilování Kč vůči euru v blízké době se mi nejevilo pravděpodobné, s ohledem na českou politickou sekanou.  Tak či tak, věřím, že BR učinila svůj riskantní krok na základě dat, a pokud v nich viděla riziko deflace, musela mu předejít. Jiné nástroje zásahu už sama o sobě neměla a politická scéna je paralyzovaná.  Hodnotit efekty toho rozhodnutí v řádu týdnů, je bezpředmětné. Uvidíme tak na konci prvního pololetí 2014 a později.
0 0
možnosti
H

Hotovson

8. 11. 2013 10:58
Jake jsou duvody 2% inflace?
Byl by tu nekdo tak fundovany a soucasne laskavy a vysvetlil mi skutecne i zastupne duvody, proc ma CNB jako hlavni cil udrzovat 2% inflaci?Prijde mi to ponekud zvracene...
0 0
možnosti
S

Samboush

8. 11. 2013 12:15
Asi je to předpoklad,
že znehodnocování peněz demotivuje k jejich štosování a naopak motivuje k jejich návratu do ekonomiky. Tzn koření musí proudit :-).
0 0
možnosti
S

Samboush

8. 11. 2013 9:14
Je to hlavně direkt proklamacím
politiků a budoucí vládní většiny o podpoře domácí poptávky. Možná je to direkt i předvánočním nákupům.Je to zajímavej postup. Logickej při úvaze o dalším růstu exportu ČR a příjmech exportérů. Ale co když k významnému oživení zahraniční poptávky dojde až za 3 roky.? Nepřeváží u oslabené koruny negativní vliv na vnitrostátní dynamiku ekonomiky a nepodraží a nepřibrzdí domácí ekonomickou výměnu.  Nevím, jen uvažuju  o tom, zda krok ECB neměl naopak naše centrální bankéře motivovat k odložení kroku například na jaro 2014. 
0 0
možnosti
P

Pepan25

8. 11. 2013 10:30
ECB rozhodovala současně,
ECB rozhodovala současně, takže ČNB nemohla na její rozhodnutí reagovat. Jinak faktický dopad na domácí spotřebu se diskutabilní, na Vánoce už je spoustu zboží na skladech nebo i koupeno, možná to víc to ovlivní přímé nákupy domácností v zahraničí na úkor domácích (to potěší správce daní).Osobně bych viděl problém v razantnosti kroku, kdy je dobře, že prohlášení hned podpořili intervencí, což omezilo spekulaci, ale mohli vyhlásit pro začátek třeba 26,50.
0 0
možnosti