Civilizace
Štěstí: Hledání pilulky na nesnesitelnou každodennost

Francouzský spisovatel Michel Houellebecq ve svém novém románu Serotonin popisuje společnost, v níž jsou deprese a neschopnost milovat stejně nevyhnutelné jako se nadýchat výfukových plynů. Protagonistům jde o jediné – najít co nejúčinnější tišící prostředek na život. Štěstí objevují v bílé, ne modré pilulce. Píše Tereza Matějčková.
Nový čínský světový politický a ekonomický řád

Skandál technologického obra Huawei je nepochybně součástí obchodní války, již vede Čína proti nám. Průmyslová špionáž je přitom jen špičkou ledovce. Komunistická moc prorostla do soukromých firem a zneužívá všechny nástroje globálního kapitalismu vůči jeho tvůrcům. Další studená válka už dávno začala a my jsme opět jejím bojištěm.
S trampy válčily i prvrepublikové úřady, ukazují historici

Pět historiků vydalo knihu o původu a rozmachu trampingu u nás. Z desetitisíců trampů, kteří vyráželi z měst do přírody, zbyly jen stovky. To ale nic nemění na tom, že čundr stále má své kouzlo.
Zpravodajci a egyptská poezie v digitální době

Jaký bude charakter budoucích střetů? Odehrají se „virtuálně“, že u počítače někdo zešílí a jiný otevře šampaňské, zatímco lidé venku se budou oddávat konzumu? Nebo se války promítnou do všech dosavadních rovin a najednou nastane soudný den?
Právo není dostatečně připravené na příchod umělé inteligence

Problém není v tom, že by umělá inteligence nebyla či nemohla být „dostatečně inteligentní“, ale v tom, že není „lidsky inteligentní“. Suma informací, jimiž disponuje, je obří, navzdory tomu se nikdy nemůže rovnat rozumu průměrného člověka.
Dluhová závislost imperiální elity USA: Dosud nevídané výšiny

Zadluženost USA nebyla v dobách míru ještě nikdy stejně vysoká jako dnes, kdy se blíží 20 bilionům dolarů. Úpadek impérií nastává, když od svých „provincií“ sice nadále vybírají tribut, ale výměnou za něj už jim nedokážou poskytovat „řád“, v tomto případě zvaný Pax Americana, ale naopak spíše sama vyvolávají chaos. Píše László Bogár.
Tradiční učebnice, nebo Wikipedie?

Někteří učitelé odrazují studenty od digitálních zdrojů. Ti je ale pravděpodobně budou používat stále více. Vzdělávací instituce, které si tuto skutečnost uvědomí, mohou získat konkurenční výhodu.
Globalizace končí. Trendem je lokalizace

Globalizace je zřejmě za svým vrcholem a rozvoj moderních technologií naznačuje směřování k lokalizaci. Ekonomka Ilona Švihlíková, ředitel strategie společnosti Triton Marek Pavlík a ekonom a propagátor odkazu bratrů Baťových Adrián Podskľan v rozhovoru představují možnosti lokální ekonomiky.
Zkvalitní informační technologie demokracii?

Americké „midterm“ volby do Kongresu loni v listopadu se do politické historie ničím zvláštním nezapsaly – výsledky kopírovaly hlasovací stereotypy. Do technologických dějin ale zářez udělaly. Část Američanů totiž volila po mobilu a na technologii, již proslavil bitcoin a dalších 1400 „kryptoměn“ – na blockchainu. Píše Pavel Kysilka.
Problémy v důsledku globalizace nevyřeší její větší podpora

Jednou z možností, jak čelit globalizaci, je vymanit se z područí amerických technologických společností, jako je Amazon, Google nebo Facebook, které mají v podstatě celosvětový monopol. Cestou pro Francii i Evropu je vytvořit k nim alternativy.
Globální změny klimatu nejsou mediální bublina

Boj s globálním oteplováním přinesl v roce 2018 posuny zejména v energetice. O osudu Země se již dávno nerozhoduje v Evropě, neboť na EU připadá jen zhruba desetina světových emisí oxidu uhličitého. Navzdory tomu by Evropané měli jít příkladem.
Jak se utvářela současná Evropa. A v ní český stát a národ

Politická a etnická struktura současné Evropy je důsledkem 1500letého jejího vývoje po zániku Západořímské říše v roce 476. Záleží jen na nás, jaké poučení si z dějin vezmeme, ale bez jejich poznání nebudeme schopní pochopit nejnovější politické události a aktivně se jich účastnit.
Funguje-li trh dobře, na bohatství nezáleží
Podle zprávy Oxfamu se bohatství koncentruje. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má mít 26 nejbohatších stejně jako 3,8 miliardy nejchudších?
Sociální stát je opium lidstva

Evropa nepřiměřeně závisí na bankách. Ty se z předchozí finanční krize nepoučily a na případnou budoucí hospodářskou recesi nejsou připravené. Hlavní dnešní drogou potom jsou dávky, podpory, garance a výhody.
Čeština ještě dlouho obstojí v každé komunikační situaci

Podle Kamily Smejkalové z Ústavu pro jazyk český AV ČR by se cizí slova neměla přejímat bez rozmyslu.