Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko opět láká vědce ze zahraničí. Miliardou korun.

Podle informací ČESKÉ POZICE bude v nejbližších dnech vyhlášena výzva finančně podporující rozvoj excelentních výzkumných týmů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

Petr Svoboda

8. 11. 2013 6:41
nezavislost a kvalita
... jsem presvedceny o tom, ze vyzkum maji delat co nejvic nezavisli vedouci laboratori (intelektualne, administrativne, personalne ...) ... takze je velmi rozumne, aby zacinajici vedouci skupin dokazali obstat mimo primy dosah sveho byvaleho mentora a aby prostredi na institucich prestaly deformovat loajalni kliky derivovane z materske laborky. Nejsem fundamentalista a nerikam, ze to (zvlast v CR) tak nesmi nikdy byt. Rikam ale, ze bych to zasadne omezil. Treba na pripady, kdy nekdo nevytahl paty z Brna a publikuje v Science ... v takovem pripade totiz muze rozumny a smysluplny mistni headhunting oduvodnit ignorovani pravidla principialne zamereneho proti akademickemu inbreedingu. Ale jsem celkem presvedceny, ze na spickovych institucich by byli absolutne dusledni ...
0 0
možnosti
ES

3. 11. 2013 10:53
Je to i pro důchodce ?
Problém české ekonomiky je v nezájmu o lidi a jejich podněty.Můžete mítsebe lepší nápad nemáte šanci ho realizovat.Globální problém pitná voda pro 2 miliardy lidí má řešení,ale cyniky z OSNto nezajímá jsem schopen dokázat otázka komu že to jde.Realizace tohoto řešemí musí být utajena do doby registrace patentu důvodem je značnámožná konkurence a také ochránit prodej licencí.Český přístav v Hamburkuje nedílnou součástí tohoto řešení v případě realizace je možnost snížitnezamestnanost a oddlužit státní dluh.Otázka: kdo dá zelenou zdravémuselskému rozumu před neschopností politiků?Eduard tel:723731197
0 0
možnosti
PS

Petr Svoboda

1. 11. 2013 14:54
horizonty
... za dvacet let ... dnesni deti ... kdyz jsem ted otevrel ucebnice pro prvni stupen, narazil jsem tam na mraky ruznych informaci, ale fascinujici svet poznavani to nebyl ... sudozperene a lichozperene listy jsou tezka nuda. Fascinujici je, ze rostlina dokaze presne spocitat kolik listku ma udelat na slozenem listu. Splete se nekdy? A jak to, ze nektere rostliny maji rady cislo pet a jine tri? ... a nektere jsou posedle symetrii a jine na symetrii dlabou ... to same se tyka i poznavani casu a rocnich dob ...  biologie, matematika, astronomie a geometrie ma byt v jednom pribehu ... takze bych kompletne predelal ucebnice pro prvni stupen a zavedl tam predmet veda. To by za tech 20 let mohlo prinest ovoce.  O jazyky bych se tolik nebal, tam gramotnost populace poroste ... ... v kratkodobem horizontu bych vyuzil pretlak postdoku na zapad a jih od nasich hranic, kteri by chteli mit vlastni skupiny, jsou dobri, ale nejsou takove hvezdy, aby tam ziskali dobrou pozici, kterych je velmi malo. Tady by mohli byt ve vlastnim a ukazat, co dovedou. Ctyri roky, evaluace a konec anebo extension.  Cena takoveho start upu? V biomedicine/life sciences 2-4 miliony na jednu skupinu/rok, v humanities 1-2 miliony, technickym vedam nerozumim, ale asi nebudou drazsi nez life sciences. Aby to fungovalo, musi byt dostatecne koncentrovani a musi se pravidelne setkavat. A musi mit k dispozici nejaky fond volnych prostredku, ktery by jim umoznil ziskat extra penize (stovky tisic) v prubehu roku na male projekty. Za miliardu rocne by ceska veda za par let vypadala uplne jinak.
0 0
možnosti
D

Dr_No

1. 11. 2013 15:32
Mládí vpřed a staří na svá místa
Sorry, ale ujišťuju Tě, že takhle nadšení postdoci se vraceli už v letech 1992-1997 a bylo jim to vše stejně jasné, jako Tobě. A byla to pravda dokonce více než teď, protože brain drain ještě tak nepostoupil, politická situace byla alespoň zdánlivě optimističtější, občanská společnost setrvačností fungovala a chystali jsme se do EU.Dnes je tehdejším navrátilcům 45-55 let a po posledních 20 let sledovali regres v úrovni vzdělávání, administraci vysokých škol a ústavů atd. Masa většinové populace to válcuje a dokud bude alespoň nějaká znalost angličtiny kvalifikací na nadprůměrný plat a pozici spojenou s rozhodováním, dopředu to nepůjde. Na domácí přírodovědu (s výjimkou biologie, pro níž nejsou pozice v průmyslu) zbydou (převážně) profesoři a vědci, co se báli jít do průmylsu nebo do zahraničí, často z jazykových důvodů. Doktorandi jakbysmet. Tak je to 20 let a nezlepšuje se to. 
0 0
možnosti
D

Dr_No

1. 11. 2013 14:06
Souhlas (pardon - patří pod Jiřího Janečka)
Viz http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/byli-cesi-bez-dabingu-zdatnejsi-v-cizich-jazycich?page=0,1asi 10% populace umí cizí jazyky a je tudíž je vůbec pro přírodní vědy použitelná. Z nich pak 5% se vážně hlásí na přírodní vědy, z nich zas možná 5% , tj. 0,025% dospělé populace si může troufnout na příslušnou výzvu. A ti už jsou pryč a o návrat neusilují, už to vzdali.Je to něco jako dovoz "expatů" do začínajících montoven kolem roku 1990. S nadějí, že za 20 let pochopíme, že montovny nám nestačí a je třeba produkovat technologické firmy z vlastních zdrojů. V tomto případě si možná za 20 let uvědomíme, žy by bylo fajn dobře učit jazyky a přírodní vědy. Otázka, bohužel, zní, jaká je alternativa. 
0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

2. 11. 2013 17:28
No...
...pojal jste to trochu šířeji, než jsem to já myslel. Já chtěl říct (asi) něco jako Petr Svoboda v reakci níže - je lepší za tu miliardu přitáhnout 5x více "druholigových" s rozumně překročitelnými kritérii, než pro tři (dost možná už vyhlédnuté) superstar uspořádat další loterii o pohádkové ceny.Pokud se opět omezím na oblast výzkumu (a VŠ), řekl bych, že nejnadějnější cesta ke zlepšení systému musí vést přes "standardizaci" a předvídatelnost systému... Není možné, aby průměrný příjem na VŠ byl více než 2x příslušný tarif. Házení miliard zprava nalevo a nazpět má efekt přesně opačný...
0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

1. 11. 2013 12:00
...
Na mne to působí jako další pokus o pěstování růží v metr vysokých kopřivách za pomoci vydatných dávek umělých hnojiv... Obávám se, že i když to všechno nezajde v prvním roce, tak to bude tolik vyplácaného  cereritu, že bychom z toho mohli mít tunu květáku, pokud bychom ty kopřivy vyrvali... Mimochodem, ony kopřivy jsou celkem dobré ve využívání přidaných hnojiv...Taky si při podobných řečech o excelenci vybavím pana Rezeše, když VSŽ koupili Spartu: "Keď Jožo Chovanec povie, že Matheus je pre Spartu nezbytný, kúpime Matheusa..." Akorát pokud by to neříkal u Sparty (která tehdy "jela"), ale třeba po koupi Dynama Drnholec...Možná by bylo dobré, kdyby na ministerstvech začali pracovat lidé méně posedlí horním percentilem a zajímající se víc o charakteristiky středu a rozptylu (nebo nedej bože celkovou distribucí).
0 0
možnosti