Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Černý čtvrtek pro výzkumníky: grantová data jsou v trapu

Grantové soutěže pro základní výzkum se o měsíc posouvají. Budou rozzlobení vědci požadovat hlavu předsedy GAČR Petra Matějů?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Arbuk

8. 4. 2012 15:44
V tom asi problém nebude.
V tom asi problém nebude. Dole jsou odkazy na výběrové řízení na informační systém a na vyhlášení vítěze. Z nich vyplývá, že výběrové řízení bylo vypsáno  5.4. 2011, deadline pro nabídky byl 19.5. 2011. Firma Sefira tedy byla vybrána během roku 2011. To byl Metelka ještě na MŠMT. 
0 0
možnosti

Lsd

8. 4. 2012 10:05
ředitel IT
Mimochodem, ředitelem IT na GAČR je pan Metelka, který předtím pracoval na MŠMT, kde, jak znaci poměrů pamatují, stál za mnoha "výhodnými" tendry na ministerské IT.
0 0
možnosti

J81a30n 62K56u14n83e87s

7. 4. 2012 8:09
Mluvite mi z duse
Mate naprostou pravdu, ze projektove financovani vyzkumnych ustavu, jak se dela dnes, je ekonomicky nesmysl. Pokud nedostane grant profesor na VS, tak porad jeste uci (pripadne uci vic nez jeho kolegove, kteri granty maji). Pokud nedostane grant pracovnik vyzkumneho ustavu, tak nedela ''nic''. System, kdy si verejnost plati vyzkumniky, kteri mozna nedostanou penize na vyzkum, nema zadnou logiku. Mnohem logictejsi je provadet selekci uspesnych a neuspesnych na urovni uchazecu o mista v ustavech a ne na urovni grantove souteze. Mimochodem presne tak to funguje napr. v spolecnosti Maxe Plancka v Nemecku, jejiz zamestanci se narodnich grantovych soutezi ucastni jen vyjimecne. Podobne je to v narodnich laboratorich v USA nebo CNRS ve Franicii.Z hlediska financovani vyzkumu mame v Cesku dva typy VS, university (ktere uci) a AVCR (ktera neuci). Jejich pracovnici soutezi o stejne granty a ustavy akademie jsou rizeny podobne demokraticky (radu ustavu voli zamestnanci) jako university. Podle me by bylo nanejvys zadouci omezit vnitrni demokracii v ustavech AVCR (smerem k typu rizeni v prumyslovych firmach) na mezinarodne beznou uroven a zajistit jim dostatecne institucionalni financovani, aby jejich vyzkum nezavisel na externich grantech.
0 0
možnosti

Standa Snažil

6. 4. 2012 13:37
Jak už tady někdo napsal,
Jak už tady někdo napsal, selhání IT je věc, kterou někdy fakt nejde plně vyloučit. Divné je, že kolaps zasáhl i zálohy, to by stát nemělo. Stačí ale, aby technicky použitelné zálohy byly pár hodin staré a veřejná soutěž je v čudu, protože při striktním výkladu pravidel veřejné soutěže, tak jak byla vypsaná (jinak to ale bohužel nejde), nikdo - ani GAČR - nesmí s daty nijak manipulovat, tj. do systému cokoli vkládat, opravovat, mazat, atd. Je jasné, že to je pro řadu těch, co už data vložili, dost nepříjemné, ale jak napsal Rob v prvním příspěvku, návrh projektu se do systému skoro celý vkládá, CV navrhovatelů také,  takže doťukat pár údajů do tabulek není práce na víc než dvě hodiny. Chápu ale, že teď jsou někteří hoši z Akademie na koni, protože současné předsednictvo GAČR jim leží v žaludku, protože už netančí jak AVČR píská, což nelze říci o předchozích vedeních GAČR. GAČR se stala skutečně nezávislou agenturou a to Matějů, Höschlovi a celému předsednictvu někteří prostě nemůžou odpustit. Uvidíme, s jakým vysvětlením GAČR po velikonocích přijde. Jestli ale GAČR soutěž vyhlásí tak, jak se píše na jejich webu (mimochodem web také změnil tvář), nic moc se nestalo, hodnocení projektů se trochu protáhne, ale jejich financování v příštím roce ohrožení není. Taky mě trochu štve, že flinkové, co ještě nezačali údaje vkládat, jsou teď ve výhodě, ale takový je život, flinkům skoro vždycky a skoro všechno prochází líp než ostatním. 
0 0
možnosti
Ztráta dat GAČR = miliardové ztráty pro Českou republiku.
... nebude to trvat déle než dvě hodiny ....To je typický pohled výzkumníka, který si nedokáže spočítat náklady své práce. Pokud si podává žádost (například) někdo z Fyzikálního ústavu AVČR, který pracuje na přístroji z nějž se odepisuje milion ročně, spotřebovává energii za 15 000 mešíčně, potřebujě 3 laboranty, má na starosti 5 studentů, vážou se na něj administrativní náklady 2 adminsitrátorů, ředitele, jeho zástupce, podíl nákladů prezidia atd. pak jedna jeho hodina může stát klidně stovky tis. Kč.Z tohoto pohledu je docela určitě projektové financování ztráta peněz pro stát, protože příprava grantů stojí ne hodiny, ale týdny, práce. Proto taky řada firem vůbec o projekty nežádá, dovedou si to spočítat. Podle mne by se mělo hodně zvážit, zda "intramural research" na státem zřízených ústavech a vysokých školách nefinancovat institucionálními prostředky s periodickou mezinárodní evaluací s povinným mezinárodním srovnáním pracoviště doloženým žebříčkem sestaveným komisí. Ať si každý řekne, s kým se srovnává (u VŠ) a nebo ať to určí stát podle svých priorit (AV, resortní ústavy).Mohu posloužit případem člověka, který kafemlejnkem živil sebe a ještě několik laboratoří a grant GAČR mu opakovaně nebyl udělen. V mezinárodním srovnáním s on-site visit by nepochybně obstál.
0 0
možnosti

J71a37n 22K55u49n39e77s

6. 4. 2012 10:38
stalo a děje se pořád
Jistě, nacvakání údajů není žádný problém. Člověk tím sice stráví den nebo dva, ale kdo by nelitoval pár dnů k uspokojení rozmarů úředního šimla. Co na tom, že se problémy opakují každoročně. V působení GAČRu existují ovšem mnohem závažnější nedostatky než "pouhá" ztráta dat: 1)  Na prvním místě stojí povinnost žadatelů platit sebe sama, ačkoli mají plné pracovní úvazky u svých zaměstnavatelů. Mám sice jen omezenou znalost grantových systémů v zahraničí DOE (USA), tam si profesoři hradí svůj plat z grantu v letním čtvrtletí, kdy neučí a škola je neplatí, a DFG (SRN), existují specialní granty, kde navrhovatel platí sám sebe, ale povinnost platit PI u každého grantu je v mezinárodním srovnání unikum. Samozřejmě GAČR tak rozděluje mnohem více peněz a ředitelé ústavů disponují vyššími overheady a ušetřenými mzdovými prostředky. Do systému to celkově vnáší chaos. 2) Možnost žádat pouze o jeden grant ročně - nemá žádné racionální zdůvodnění. 3) Grantová soutěž se vyhlašuje každý rok znovu a pravidla se pořád mění. Opět, ve vyspělejších zemích probíhají grantové soutěže pořád. Granty je možné podávat průběžně s tím, že se vyhodnocují ve čtvrtletních či půlročních intervalech, pravidla se nemění. Myslím, že by byla velká škoda nevyužít současnou situaci k odvolání vedení GAČRu, pana Matějů především. Bylo by proto nanejvíš vhodné, aby nespokojenci jako já oslovili radu pro vvi, případně své poslance či senátory a dali najevo svoje výhrady.    
0 0
možnosti

Ctenarcp

6. 4. 2012 10:35
Daniel Mareš, softwarový architekt a vedoucí projektů, SEFIRA
Daniel Mareš, softwarový architekt a vedoucí projektů, SEFIRADaniel Mareš je absolventem fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Ještě jako student vysoké školy byl v roce 1995 u založení společnosti SEFIRA, kde dodnes působí jako softwarový architekt a vedoucí projektů. Daniel Mareš má zkušenosti z vedení komplexních IT projektů, návrhu architektury a zavádění informačních systémů u zákazníků z různých segmentů trhu. Je senior expertem pro technologie Oracle a návrh komplexních architektur databázových systémů. Vedl řadu významných projektů, vč. oblasti bankovnictví, energetiky či zdravotnictví. Daniel Mareš na konferenci představí úspěšný projekt komunikační infrastruktury ve skupině ČEZ. http://www.cvis.cz/hlavni.php?stranka=novinky/clanek.php&id=689 ;  
0 0
možnosti
stalo i nestalo
Souhlas, nacvakani udaju zas takovy problem neni, vetsinu z toho maji vyzkumnici po zkusenostech z minulych let stejne v pracovni verzi nekde na pocitaci u sebe. Trochu problem je bibliografie, priznavam, ze jsem ji jen sam za sebe delal s WOSem skoro cely den (pocitani citaci a odecitani autocitaci). Az se k tomu budu za dva mesice vracet, budu to stejne muset udelat z vetsi casti znova, protoze se data zmeni. Ale budiz. Co me stve mnohem vic je, ze si clovek nejakym zpusobem zorganizuje cas,  vysetri si v laboratori mesic, kdy neprovadi zadne pokusy prave jen kvuli GACRu. V kvetnu a cervnu jiz jsem chtel delat neco jineho a najednou to  vypukne znova. A nedalam si iluze o tom, ze vyplnovani prihlasek a pilovani grantu nezabere veskery cas, ktery bude k dispozici.Co mne vadi  jeste vice je, ze se to rok od roku opakuje. Kazdy rok je webova aplikace nova a kazdy rok jsou s ni problemy. Nejlepsi to bylo dle meho v davnych dobach, kdy stacilo stahnout formulare a ty na svem pocitaci vyplnit a pak zaslat. Nevim proc by to v nejake inteligenti forme nemohlo fungovat i nadale. Neni divu, ze pokud se musi vse vyplnovat do okenek weboveho formulare a neustale ukladat, ze ten system nevydrzi napor cca 10 tisic soucasne zalogovanych uzivatelu.  Docela by mne zajimalo, kolik stala verejna zakazka na tvorbu neustale se  meniciho weboveho rozhrani. Hekzy den a pevne nervy vsem.
0 0
možnosti

Ctenarcp

6. 4. 2012 8:09
Ale ono se to děje od nástupu Matějů, Hoschla a spol.
už třetí rok. A nejen to. Pánové ve vedení se netají averzí k AVČR. A nyní to nejpodstatnější. Dost dobře není technicky možné, aby se ztratila i záložní data z důvodu běžné technické závady. Bude dobré si počkat, která data se na GAČR vypařila. Tři roky jsou příliš dlouhá doba. Pryč s Matějů a spol. Nejlépe někam "do výroby" s těmi průkopníky státní podpory soukromého podnikání formou výzkumných grantů. Klasické tunely veřejných rozpočtů.
0 0
možnosti